© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Göbek Yağını Eriten Hint Yemekleri

Göbek Yağını Eriten Hint Yemekleri

Image Bu yazıyı 1 dakika 41 saniyede okuyabilirsiniz.

Karın yağları yani viseral yağlar, kilo vermeye çalışan birçok kişi için problemdir. Karın yağlarınızdan kurtulmak fiziksel görünümünüzü güzelleştirirken en çok faydayı sağlığınız görür. Harvard Sağlık Araştırmaları’na göre karın bölgesindeki aşırı yağlanma insülin direnci, tip 2 diyabet ve kalp hastalığı riskinizi artırır. Neyse ki sağlıklı beslenmek ve fiziksel aktivitelerinizi arttırmak en etkili ilaçtır. Hint yemekleri ise doğru hazırlanıp tüketildiğinde size büyük ölçüde yardımcı olacaktır.

Kepekli Ekmek ve Pirinç

Zenginleştirilmiş ve rafine edilmiş tanelerin aksine, tam tahıllar, zengin miktarda vitamin, mineral ve lif sağlayan kompleks karbonhidrat kaynaklarıdır. Harvard Sağlık Araştırmaları’na göre kompleks karbonhidratları tüketmek, göbek yağlarından kurtulmak için  önemli bir adımdır. Kepekli tahıllarla yapılan Hint yemekleri , genelde kahverengi ve beyaz basmati pirinci ve kepekli buğday unu ile yapılan ekmek ile yapılır. Ayrıca tariflerinizde beyaz pirinci kepekli pirinçle ve normal sütü kondense(yoğunlaştırılmış) sütle değiştirerek sağlıklı tam tahıllı pudingler hazırlayabilirsiniz. Dışarıda yemek yiyeceğinizde ise tandoori roti veya chapatis gibi tereyağlı ya da yağsız kepekli ekmekler isteyin.

Yazğsız Et, Balık ve Mercimek

Protein açısından zengin gıdalar yağsız dokunun ve tokluk hissinin artmasını sağlar. MayoClinic.com karın bölgesinden kilo alımını önlemek için, kırmızı et, yumurta sarısı ve yağlı süt ürünlerinde yaygın olan doymuş yağ miktarını azaltmanızı öneriyor. Az yağlı Hint yemekleri önemli miktarda protein içerir. “Yağsız Hint Yemekleri” kitabının yazarı Hintli şef Mridula Baljekar sığır veya kuzu yerine balık, mercimek ile köri, zerdeçal, sarımsak ve biber gibi doğal baharatlar kullanmanızı öneriyor.  Hint restoranlarında genellikle yoğun krema veya tam sütle hazırlanan kremalı soslar yerine domates sosuyla hazırlanan körili yemekler isteyin. Ayrıca genellikle yoğurtta marine edilen ve tandır olarak bilinen, kil fırında ızgara edilmiş tavuk ve balığın tadını çıkarabilirsiniz.

Meyve ve Sebzeler

Meyve ve sebzeler karın bölgesindeki ve tüm vücuttaki fazlalıklardan kurtulmanıza yardımcı olur. Mridula Baljekar, , körili yemekleri ve raitayı yeşillik, domates ve biber gibi çeşitli renkli sebzeler ile hazırlanmış taze salata ile tüketmenizi öneriyor. Dışarıda yemek yiyeceğinizde daha fazla sebze tüketmek, ağır gıdaların porsiyonlarını küçültmenize yardımcı olur ve yağ veya kalori tüketmeden öğününüzü tamamlamanızı sağlar. Mango ve muz gibi taze meyveler sağlıklı tatlılardır. Besleyici, enerji veren bir kahvaltı veya doyurucu bir aparatif hazırlamak için, az yağlı süt ve doğranmış mango kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir