© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Göbek yağlarından kurtulamamanızın 10 nedeni

Göbek bölgenizdeki yağlardan kurtulmak istemenizin nedeni sadece görünüşünüzden hoşlanmadığınız için olmamalıdır. Bira göbeği olarak da adlandırılan göbek bölgesi yağlanması, içerdeki tüm organlarınızın da etrafının yağla çevrilmesi demektir. Peki iç organlarınızı çevreleyen yağ artarsa ne olur? İnsülin direnci, tip 2 diyabet ve kalp hastalığı gibi pek çok hastalığa yakalanma riskiniz yükselir.
Yaptığınız diyet ve egzersizler, bu bölgedeki yağlarınızı azaltmadıysa; hormonlarınızı ve diğer genetik faktörleri araştırmak gerekir.

1.Yaşlanıyorsunuz

Yaşlandıkça vücudunuz değişir ve kilonuz artar. Hem erkekler hem de kadınlar için geçerli olan ve yazılı olmayan bir kanun bu. Çünkü metabolizma hızı yaşınız ilerledikçe yavaşlar. Bununla beraber bir de kadınlar menopozla uğraşmak zorunda kalırlar. Endokrinoloji doktorlarına göre; kadınların menopozdan sonra aldığı kilolar genellikle karın bölgesine yerleşiyorlar. Menopozla birlikte, östrojen ve progesteron hormonlarının üretimi yavaşlar. Bu arada, testosteron seviyeleri de düşmeye başlar. Hormonlardaki bu değişim, kadınların karnından kilo almasına neden olur.

2.Yanlış Egzersiz

Tüm gün evin içinde yaptığınız hareketlerin ya da dışarıda 1 saatlik yürüyüşünüzün sizin için yeterli olduğunu mu düşünüyorsunuz? Kendinizi kandırmayın.

Her gün koşmak ya da bisiklet çevirmek kalp sağlığınız için mükemmeldir, ancak kardiyo egzersizleriniz tek başına beliniz için fazla bir şey yapmaz. Ağırlık çalışmanız ve kardiyovasküler bir egzersiz kombinasyonu yapmanız gerekiyor. Güç egzersizleri, vücudunuzu daha fazla yağ yakmak için ayarlayan kas kütlesini arttırır. Kas oranı yüksek olan insanların yaktıkları yağ miktarı yükseliyor, bu nedenle doğal olarak daha fazla kas içererek gün boyunca daha fazla kalori yakıyorsunuz. Bu sebepten, haftada 250 dakika orta şiddette veya 125 dakikalık yüksek yoğunluklu egzersiz yapmanız gerekiyor.

Herşey düzgün gider de göbek yağlarınızı eritmeye başlarsanız, artık daha sıkı çalışmanız gerektiği anlamını çıkarmalısınız. Çünkü artık en zorlayıcı yerdesiniz. Göbek yağlarını yakmaya başladınız ama şekillendirmeli, toparlamalısınız, geri dönemez ya da bırakamazsınız. Karın, sırt, pelvik(alt karın, kasık) ve obliklerde(yan karın kasları) ve diğer vücut kısımlarındaki kasları kullanan işlevsel egzersizler yapmanız gerekiyor: Bu egzersizler daha fazla kas kullanıyor, bu nedenle bunları yaparken yüksek kalori yakma imkanı elde ediyorsunuz. Plank hareketleri, en yararlı ve fonksiyonel egzersizleridir ve sadece çekirdek kaslarınızı değil aynı zamanda kol, bacak ve popo kaslarınızı da harekete geçirirler.

3.Çok Fazla İşlenmiş Ürün Tüketiyorsunuz

Uzmanların görüşüne bakılırsa; beyaz ekmek, krakerler ve cips gibi rafine edilmiş tahılların yanı sıra şekerli içeceklerde ve tatlılardaki şeker rafine edildiğinde vücudumuzdaki iltihap(inflamasyon) artar. Göbek yağı iltihaplanma ile ilişkilidir, bu nedenle çok fazla işlenmiş gıdaları yemenin göbek yağının erimesini engelleyeceğini söyleyebiliriz. Meyveler, sebzeler ve tahıllar gibi doğal gıdalar, anti-inflamatuar özelliklere sahip antioksidanlarla doludur ve bu nedenle aslında göbek yağını önleyebilirler.

4.Yanlış Yağları Tüketiyorsunuz

Vücudumuz, her yağa aynı şekilde tepki vermez. Uzmanlar, yüksek oranda doymuş yağ alımının (et ve sütte bulunan türden) artmasının, visseral yağ (deri altındaki vücut yağı) ile doğru orantılı bir ilişkisi olduğunu açıkladı. Bir başka deyişle, doymuş yağlar göbeğinize gider. Öte yandan, tekli doymamış yağlar (zeytinyağındaki ve avokadodaki tür) ve çoklu doymamış yağların belirli türleri (çoğunlukla ceviz, ayçiçeği tohumları ve somon gibi yağlı balıklarda bulunan omega-3ler), vücutta anti-inflamatuar etkilere sahiptir ve doğru porsiyonlarda yerseniz bedeniniz iyi olabilir. Ancak çok fazla miktarda yağ yenmesi sonucunda kalori alımınızın arttığına ve kilo alımına neden olabileceği konusunda uyaralım. Abartmadan ceviz, avokado, badem vb. Doymamış yağlardan zengin beslenerek sağlıklı yağların tadını çıkarabilirsiniz.

5.Yaptığınız Egzersizler Sizi Yeterince Zorlamıyor

İnatçı göbek yağlarından kurtulmak için egzersiz programınızı arttırmanız gerekir. Medicine and Science in Sports and Exercise dergisinde yayınlanan bir çalışmada, yüksek yoğunluklu egzersiz programını tamamlayan insanlar, düşük yoğunluklu bir planı izleyenlerden daha fazla göbek yağı kaybediyor. Yani aslında, düşük yoğunluklu egzersizler hiçbir değişiklik yapmıyor. Nihai amaç daha fazla kalori yakmaksa, yüksek yoğunluklu egzersizler sadece buna odaklanır çünkü tam yoğunlukta, sizi zorlayacak egzersiz yapmanız gerekir ki vücut eritmeye başlasın. Yüksek yoğunluklu egzersizler, elinizden geldiğince uzun süre dışarı çıkacağınız anlamına gelir. Bu korkutucu görünüyorsa, şu şekilde düşünün: Daha kısa sürede daha fazla kalori yakacaksınız.

6.Streslisiniz

Yüksek faturalar, harcamalar, trafik, çocuklarınız için yaşadığınız kaygılar vb.. tüm bunlaryağ yakmanızı zorlaştıracak problemler. Stresli olduğunuzda mutsuzsunuz demektir ve mutsuzluk sizi bol kalorili ve doymuş yağlı yiyecekler yemeye itiyor olabilir. Stres nedeniyle ortaya çıkan kortizol hormonu ise, sizin sıkıntıda olduğunuzu anladığı anda yağ depolamaya başlar. Ne kadar çok stres o kadar çok kortizol ve neredeyse kortizol eşittir göbek yağları denilebilir. Rahatlamaya çalışın, gün içinde sizin stresinizi azaltacak içeceklere ve yiyeceklere yönelin.

7.Uykunuz Yetmiyor

Araştırmalar kanıtladı ki; geceleri 6 saatten az uyuyorsanız göbek yağlanması riskiniz %30 artıyor. Günde en az 8 saat uyumalısınız ve ayrıca bu da yeterli olmayacak çünkü kaliteli uyku şart. Uykunuzu düzene sokun, hep aynı saatlerde yatakta olmaya özen gösterin. Uyku kalitesini artırmak ve yapabilirseniz; uykuya çabucak dalabilmek için telefonunuzu sizi rahatsız edemeyecek bir pozisyonda bırakın. Uyumadığınız dakikaların size göbek yağı olarak geri döneceğini bir yerlere ya da aklınıza not edin.

8.Vücut Tipiniz Elma Olabilir

Genler anatomiyi belirleyici bir etkendir. Ailenizde sizden başka göbekliler de varsa, belki göbeğiniz genetiktir. O zaman göbek yağlarından kurtulmak için daha çok çaba sarf edeceksiniz. Kurtulamayacağınızı düşünmeniz yanlış olur. Ama vücut tipinizin izin verdiği ölçüde göbeğinizi inceltebilmeniz mümkün, sadece gerçeği kabullenin. Herkesten çok çalışacaksınız ama elbette başaracaksınız.

9.Hastalıklarınız Olabilir

Testosteron seviyesinde yükseklik, Polikistik Over Sendromu(PCOS), diyabet, tiroid veya vücudunuzda hatrı sayılan bir başka hormonun seviyesinde dalgalanma var ise kilo vermeniz zorlaşır, hatta kilo almanızın sebebi bunlardan biri olabilir. Kilo vermekte zorlanıyorsanız bir doktora görünmeyi ihmal etmeyin.

10.Yeterince Motive Değilsiniz

Göbek yağlarınızdan kurtulmak için yeterince kararlı mısınız? Göbek yağları erimek için, yüksek yoğunlukta kardiyovasküler bir egzersiz programı ve yüksek lifli, az şekerli ve karbonhidratlı bir diyet programı uygulamanızı bekliyor. Eğer yeterince istiyorsanız, genetiği veya hastalıkları boşverip şimdi sıkı çalışmaya başlamalısınız. Emek verin, sonuçla övünün. Emin olun başardığınızı gördükçe motivasyonunun daha da yükselecek. Yeter ki, başlayın!

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir