Yaşlandıkça cilt esnekliğini kaybeder ve sarkmaya başlar. Bu sarkma etkisi en çok yüz bölgesinde, özellikle de gözlerin çevresinde kendisini gösterir.

Hatta sanki düşük göz kapaklarınız varmış gibi bile görünebilirsiniz. Ancak düşük göz kapağı teriminin pek çok anlamı vardır. Kaşlarınız sarkık olabilir veya gerçekten göz kapaklarınız sarkık olabilir. Bazılarında ise kaşlar ve göz kapağı arasında bir fazladan katman deri vardır.

Göz Kapağı Düşüklüğüne Ne Sebep Olur?

Göz kapağı düşüklüğünün şiddetini ve kaynağını belirlemek sandığınızdan daha karmaşık bir iştir. İlk düşüklük türü göz kapağının boyudur. İkincisi ise kaşların yükseklik ve pozisyonudur. Bu ikincisinde insanlar aynaya bakarlar ve düşük bir kaş gözlerine çarpar ve bu kendini göz kapağı düşüklüğü gibi gösterir. Son olarak bu iki yapı arasındaki deri katmanları söz konusudur. Bunların üçüne de bakacağız.

Ancak göz altındaki torbalar ve ayrıca halkalar, cilt yaşlanması ile bağlantılıdırlar. Göz kapaklarının çevresindeki deri tüm bedenimizdeki en ince derilerden bir tanesidir ve devamlı hareket halindedir. Ayrıca yüzümüzde olduğundan güneşe de maruz kalır. İnce deri, devamlı hareket ve güneş kombinasyonu cildin bu bölgesinin yer çekimi ve yaşın etkisi ile gerçekten esnemesine sebep olur.

Ayrıca yaşlandıkça bedenin kompozisyonu da değişir. Yağ bir gençlik işaretidir. Örneğin bir bebeği düşünün, yüzü yağlarla topalak gibidir. Yaşla birlikte yağ kaybederiz ve bu nedenle boşluklar ve iskelet ortaya çıkar. Bu da göz kapaklarında gölgelere ve konturlara sebep olur.

Yaşlandıkça Gözlerin Farklı Görünmesinin Sebepleri Nelerdir?

Yaşlandıkça gözlerin çevresindeki istenmeyen görüntülere sebep olabilen bazı potansiyel diğer faktörler şöyle:

  • Ekstra deri: Fazla deriler gözlerin altında kırışıklara ve torbalara sebep olurlar.
  • Siyah halkalar: Siyah halkalar yaşlanmaya bağlı pek çok faktörden kaynaklanırlar. Göz çukuru çevresindeki boşluklar katkı sahibi olan faktörlerden bir tanesidirler. Bir diğeri ise göz kapağı ile yanakları birbirinden ayıran bölgedeki boşluktur. Diğer faktörler arasında yanağın zamanla alçalması ve diğer dokuların da alçalması vardır. Alçalma sırasında boş bir alan ortaya çıkar. Bazı insanların bu bölgesinde fazladan pigment birikme eğilimi vardır ve bu da siyah halkalara katkıda bulunabilir.
  • Yağ dokusu depolanması: Üst veya alt göz kapağınız şişkin görünüyorsa, bunun sebebi yağ dokusu birikimi olabilir. Bu yağ aslında normaldir ve gözün ardındaki hassas dokuların korunmasına yardımcı olur. Yani sinirler, damarlar ve kaslar onlar sayesinde korunurlar. Ancak zaman ve yer çekimi sonucunda öne doğru yaklaşarak göz altı torbalarına sebep olabilirler.
  • Pitozis: Pitozis adlı yaygın görülen rahatsızlık gözü açan kaslardaki zayıflıktır ve göz kapağının boyunu ifade eder. Bu uzun süre lens kullanmaktan, göz kapağı operasyonlarından veya göz kapaklarını sık sık ovalamaktan kaynaklanır. Bunların hepsi pitozise katkıda bulunabilirler ve çok daha yaygın görülür. Pek çok insanda vardır ve onun farkında değillerdir.
  • Girintilerde çatlaklar: Gözün altındaki ve alt göz kapağının iç kısmındaki deri kısmında ortaya çıkan çatlaklar, yaşlandıkça daha belirgin hale gelirler.

Göz Kapağı Düşüklüğü Nasıl Düzeltilebilir?

Eğer göz kapağı düşüklüğü ve cilt sarkması sizi rahatsız ediyorsa, yalnız değilsiniz. Her geçen gün daha fazla insan gözlerin çevresindeki kırışık deriyi yumuşatmak için kozmetik çözümler arıyor. Bu nedenle yaşlanan göz kapaklarının tedavisinde probleme sebep olan anatomik değişimler dikkate alınırlar.

Doktorlar bu problemi cerrahi ve cerrahi olmayan yollardan çözmek için seçenekleri araştırıyorlar.

Cerrahi Olmadan Göz Kapağı Düşüklüğü Tedavisi

Hyaluronik asit dolguları, botoks gibi cerrahi olmayan teknikler daha genç görünmenize yardımcı olabilirler. Bu tedaviler gözlerinizin çevresindeki kırışıkları azaltır, boşlukları doldurur ve sarkan göz kapaklarını sıkılaştırabilirler.

Enjeksiyonlar

Enjeksiyon tedavisinde sarkan derinin sıkılaşmasına ve gözün çevresindeki kırışıkların azalmasına yardımcı olan botulinum toksinleri yani botoks kullanılır.

Bu ürünler kazayağı bölgesindeki kasların zayıflamalarından kaynaklanan göz kapağı problemlerini çözebilirler ve böylece güldüğünüzde daha genç bir görünüm kazanırsınız. Kaşları aşağı çeken kasları zayıflatarak aslında onları daha yukarı taşımak mümkün olur. Kaslardaki zayıflık kaşları yukarı çeker ve göz kapaklarındaki katların ve ağırlığın azalmasını sağlar.

Dolgular

Hyaluronik asit jel dolgular yanaklarda ve alt göz kapağı çevresindeki boşlukları doldurmaya yardımcı olurlar.

Genelde göz kapağındaki torbaların altında ortaya çıkan boşlukları iyileştirmede kullanılır ancak mükemmel bir çözüm de değildir. Boşluklu bölgelerde mavimsi bir tona sebep olabilir ve bu da siyah halka görünümünü belirginleştirebilir.

Ayrıca bu dolgular geçicidirler ve zaman içerisinde tekrar enjeksiyon gerektirebilir veya göz kapaklarında sıvı birikimine yol açabilirler. Bu görüntü göz kapağı ve yanak arasında ton farkına sebep olabilir.

Daha ağır vakalarda dolgular boşluklardan taşarak körlüğe sebep olabilirler ama bunun riski oldukça düşüktür. Eğer dolgular gözün arkasındaki kan damarlarına geçerlerse görme konusunda sorun yaşarsınız ve bu kalıcı olabilir.

Genelde hem dolgu hem de enjeksiyonun kullanımı iyi bir fikir olur. Çünkü her bir seçenek farklı bir problemi çözdüğü için daha fazla genel fayda elde edersiniz. Her iki ürünün de artıları ve eksileri vardır ancak daha genç bir görünüm elde etmenize yardımcı olurlar.

Fakat dolgular herkese uygun değillerdir. Eğer inflamasyon, alerjiniz, Graves hastalığınız gibi göz kapaklarında sıvı birikimi eğilimini arttıran herhangi bir hastalığınız varsa, iyi bir aday olmazsınız.

Papatya Çayı Poşetleri

Gözleri nemli tutan gözyaşı filmini iyileştirmek için papatya çayı poşetleri kullanabilirsiniz. Bunlar aynı zamanda kirpiklerde ortaya çıkan kepek benzeri yağ ve inflamasyon karışımı problemlerin ortadan kaldırılmasını da sağlayabilir. Ancak siyah halkaların ortadan kaldırılmasına yardımcı olmayacaktır.

Cerrahi Seçenekler

Cerrahi seçenekler genellikle kalıcı çözümler sağlarlar ve yaşlanma sürecine katkıda bulunan daha fazla bileşenin tedavi edilmesine yardımcı olabilirler. Cerrahi seçeneklerde göz kapakları çevresindeki yapısal problemlerin onarımı hedeflenir.

Göz Kapağı Ameliyatı

Göz kapağı ameliyatı ve diğer prosedürler, fazla deri ve yağların çıkarılmasını, tekrar pozisyonlandırılmasını ve derinin sıkılaştırılmasını sağlayabilirler.

Eğer fazla deriniz varsa, cerrah alt göz kapaklarından bu fazla deriyi alabilir. Ancak fazla deriyi almak gerçekte göz altındaki gevşeklik ve torba problemini çözmez, problemin sadece bir unsurunu tedavi eder.

Yağ Alınması

Eğer ameliyattan daha fazla fayda elde etmek isterseniz, fazla yağ ve torbaların alınması için daha derin bir yeniden yapılandırma geçirmeniz gerekir.

Eskiden doğrudan fazla yağlar alınıyorlardı ve bu torbalara çözüm oluyordu ancak torbanın altındaki boşluklu bölge konusunda bir fark yaratmıyordu.

Yağ çıkartma daha az yorgun görünmenizi ve daha farkında olmanızı sağlayabilir ancak negatif yanları vardır. Yenilenmenin anahtarının yağların alınması olduğunu düşünebilirsiniz ancak sadece yağ alımı durumunda yaşlanma problemleri ortaya çıkabilir ve boşluklar artabilir.

Yağları Yeniden Konumlandırmak

Altı boşluk olan göz torbalarında yağları tamamen almak yerine yeniden konumlandırmak uygulanır.

Böylece yağları çıkartmak yerine onlardan fayda elde edilir ve gölgeler, boşluklar ve konturlar daha düzenli ayarlanabilirler. Göz altı torbaları yağdan oluşsalar da bu durum illa ki tüm yağların alınmalarını gerektirmez.

Yağı bir bölgeden almak ve başka bir pozisyona koymak boşlukların oluşmasına engel olur. Böylece siyah halkalar da hyaluronik asitten daha başarılı bir şekilde tedavi edilebilirler.

Göz soketindeki yağlar yanağa doğru çekilirler ve anatomik sınırlar aşıldıkları için iyileşme süreci daha uzun olabilir, morarmalar ve ufak tefek izlerin iyileşmesi daha uzun sürebilir.

Göz Kapağı Düşüklüğü İçin Egzersiz Var mı?

Maalesef hayır. Göz kapaklarının düşmesini ve gözlerin yaşlanmadan dolayı yaşadıkları etkileri önlemenin bir yolu yok.

Göz kapakları zaten bütün gün egzersiz yaparlar çünkü günde neredeyse 30.000 defa gözlerimizi kırparız. Gözlerimiz devamlı hareket ederler. Dolayısıyla bölgede zaten bir çalışma vardır. Bunu önlemek veya geciktirmek için yapabileceğimiz fazladan hiç bir şey yoktur.

Ancak gözlerin çevresindeki inflamasyonu önlemek önemlidir. Gözlerinizi kaşımak cildin gerilmesine sebep olur ve ayrıca kontakt lensler de uzun vadede göz kapağı düşüklüğüne sebep olabilirler. Herhangi bir inflamasyon kaynağı yaşlanmaya bağlı değişimlerin hızlanmasına sebep olur. Bu nedenle alerji, göz kuruluğu gibi problemleri tedavi etmek ve güneşten kaçınmak önemlidir. Tüm bunların hepsi inflamatuvardır ve yaşlanma sürecine katkıda bulunurlar.

Göz Kapağı Düşüklüğü Önemli Midir?

Göz kapağı düşüklüğü genelde sadece kozmetik bir problem olsa da, bazen ciddi görme problemlerine sebep olabilir. Genel olarak yukarıya bakmayı biraz engeller. Bazı insanlar görüşlerinin üst kısmında bir gölge olduğunu söylerler. Bazılarında ise daha iyi görmek için kaşları, ve hatta göz kapaklarını kaldırmak gerekebilir.

Bazıları ise yorgunluk, gözlerde ağırlık gibi belirtiler yaşayabilirler. Alt göz kapağı sarktığında, göz yaşarmasına sebep olabilir ve bu da görmeyi etkileyebilir.

Göz Kapağı Düşüklüğü İçin Ne Zaman Tedavi Olanaklarına Ulaşmalı?

Genel olarak günlük aktiviteleriniz bozuluyorsa ve görmeniz sıkıntıya giriyorsa tedavi olmanız gerekir. Yani görme, araç sürme, okuma, bilgisayar kullanma gibi işleri yapmanıza engel olduğunda tedavi düşünülmeli.

Ayrıca yüzünüzdeki bu değişim öz saygınızı etkiliyorsa bu da tedavi için başka bir sebeptir. Eğer hissettiğiniz gibi görünmüyorsanız, yani genç, enerjik hissetmenize rağmen ayna bunu söylemiyorsa, doktoru görmeniz iyi olabilir.

Göz doktorunuz, özellikle de göz cerrahisi konusunda uzmanlığı varsa, endişeleriniz için iyi bir kaynak olabilir. Yüz bölgesinde kozmetik operasyonlar gerçekleştiren pek çok doktor vardır ancak gözleriniz ve çevresi söz konusu olduğunda, hem plastik cerrahi hem de göz konusunda uzmanlığı olan bir doktor daha uygun olur. Bu ikisi yakından bağlantılıdır.

Ziyaretinizde problemin yapısal mı kozmetik mi olduğuna dair bir değerlendirme yapılır.

İlk olarak sahip olduğunuz belirtiler sorulur. Sonrasında muayene ile göz kapaklarınız, kaşınız ve derinizin ölçümleri gerçekleştirilir. Ardından görme alanı testi uygulanır ve böylece gözünüzün üst kısmındaki göz kapağından kaynaklı görme azalmasını derecesine bakılır.

Bu noktadan sonra size özel bir tedavi programı hazırlanır. Genelde kişinin anatomisi ve arzuları bu noktada dikkate alınır. Eğer yaşlandıkça gözlerinizin görüntüsünden dolayı sorun yaşıyorsanız, daha iyi görünmenizi ve kendiniz gibi hissetmenizi sağlayacak pek çok seçenek var.