Parlak çelik aletlerle ağrılar yok edilebilir mi? Bunlar işe yarar mı? Çözüm arayanlar için önerilebilir mi? İnanın yanıt: Evet!

Graston Tekniği (GT), vücutta yaşanan rahatsızlığa uygun tercih edilecek terapötik egzersizin yanısıra özel olarak tasarlanmış paslanmaz çelik aletleri kullanarak yumuşak doku mobilizasyonu için benzersiz ve kanıtlanmış bir tekniktir. Graston Tekniği, kuru iğneleme ve akupunktur gibi alet yardımlı manuel terapi tekniği olarak düşünülebilir ve bunların hepsi günümüzde gerçekten popülerlik kazanmış durumlardır.

Graston Tekniği olarak bilinen bu noninvaziv iyileşme yöntemi; kronik, akut veya cerrahi sonrası her türlü yumuşak doku koşullarını tedavi etmek için kullanılır.

Graston Tekniği sinir bozucu boyun ağrısından, fibromiyaljinin yarattığı kas ağrısına kadar her türlü bedensel sorunun tedavisinde yardımcı olur. Peki bu teknik, hastalara işkence mi çektiriyor? Birlikte bakalım…

Graston Tekniği nedir?

Graston Tekniği skar dokusunu, fasyal kısıtlamalarını ve hareket aralığını iyileştirmesini sağlayan alet yardımlı yumuşak doku mobilizasyonu biçimidir. Bu çok enteresan tekniğin arkasındaki teori, aşırı travma ve yumuşak doku fibrozu yaşanan alana mikrotravma uygulamak için bir araç kullanarak, iyileşme sürecini teşvik edecek bir inflamatuvar yanıt ortaya çıkarmaktır. Aletlerin kullanılması problemin kök salmasına yardımcı olur, ancak aynı zamanda terapistin elindeki stresin azaltılması için de kullanılır.

Graston Tekniği bir uygulayıcının sorunlu dokuyu derinden ele geçirmesine, ancak bir hastanın ağrı toleransına duyarlı olmasını sağlar. Aletler etkilenen alanın üzerine bastırıldığında, skar dokusunu parçalamaya ve fasiyanın kısıtlamalarına yardımcı olurlar. Zamanla, bu işlem yapışmış lifleri açar veya ortadan kaldırabilir, hareket aralığını geri kazandırır ve ağrıyı ortadan kaldırabilir. Graston Tekniğinin amacı ve ideal sonucu yumuşak doku hasarınızı sağlıklı bir şekilde çalışan dokuya dönüştürmeye yardımcı olmaktır.

Genellikle hastanın durumuna bağlı olmakla birlikte, Graston Tekniği genellikle dört ila beş hafta boyunca haftada bir ila iki tedaviyi içerir. Çoğu hasta, üçüncü veya dördüncü tedavi oturumuyla olumlu bir yanıt almaktadır.

Graston Tekniği Nelere İyi Gelir?


Graston Tekniği’nin resmi web sitesine göre bu teknik, klinik açıdan aşağıdaki tedavilerin daha hızlı iyileşmesine neden olmaktadır:

• Aşil Tendonu tedavisi/itis
• Karpal Tünel Sendromu
• Servikal Burkulmalar / Boyun Ağrısı
• Fibromyalji
• Lateral Epikondiloz (Tenisçi Bilekleri)
• Lumbar Ağrı (Sırt Ağrısı)
• Medial Epicondylosis (Golfçü Dirsekleri)
• Patellofemoral Bozukluklar (Diz ağrıları)
• Plantar fasitis (Ayak ağrısı)
• Rotator Manşet (Omuz ağrısı)
• Yırtık doku
• Ateller
• Tetik parmak sendromu
• Kadın sağlığı (Post-mastekomi ve Sezeryan Kesileri)
Graston Tekniğinin 4 Faydası

1. Tedavi ve Kurtarma Süresini Düşürür

Graston Tekniği ile tedavi ve iyileşme zamanı kesinlikle azaltılabilir. Akut ya da kronik ağrınızı görmezden gelmeye ya da uyuşturmaya çalışmanın aksine, aslında sorunun kökenine odaklanır.

2. Ağrı kesici Kullanımını Azaltır

Graston Tekniği, tezgah üstü ağrı kesicilere olan ihtiyacınızı azaltabilir veya ideal bir şekilde ortadan kaldırabilir. Kronik ağrı gerçekten dayanılmaz olabilir, ancak OTC ağrı kesiciler karaciğer hasarından gastrointestinal sorunlara kadar her türlü şüpheli yan etki ile birlikte gelir. Daha önce basit aspirinin bile mide ülseri ve böbrek yetmezliğine kadar sorunlara neden olabileceği hakkında yazmıştım. Aşırı dozda ibuprofen için ciddi sağlık sonuçları da beraberinde geliyor maalesef.

İnvaziv olmayan bir teknik, ağrıyı doğal olarak azaltmanıza yardımcı olabiliyorsa neden uygulanmasın ki? Graston Tekniği manipüle edilen bölgelerde cilt sıcaklığını ve kan akışını artırmak için yapılan çalışmalarda gösterilmiştir. Yaralanma yerine doğru daha fazla kan akışı, vücudun toksinleri ve ölü hücreleri atmasına yardımcı olur ve iyileşmeyi hızlandırır. Tıpkı egzersizin genel kan akışını ve oksijen seviyelerini artırdığı gibi, bu teknik de bunu vücudunuzun belirli alanlarına yapabilir ve süreçte iyileşmeyi sağlayabilir.

3. Kronik Koşulları İyileştirir

Özellikle kronik olarak günlük ya da saatlik ağrı içerdiğinde, gerçekten sinir bozucu olabilir. Çoğu kişi, fibromiyalji durumunda olduğu gibi vücutlarını boyun ağrısından ayak bileği ağrısına kadar Graston Tekniği’ne yönelir. Kronik hareket sorunlarınıza ve ağrıya neden olan zayıflatıcı yumuşak doku yaralanmalarını toparlayabilir.

4. Kanıtlanmış Tetik Parmak Rahatlaması

Tetik parmak veya baş parmağın bükülerek kilitlenmesine neden olan bir durumdur. Hangi parmakta meydana geldiğine bakılmaksızın tetik parmak, romatoid artrit, gut veya şeker hastalığının tekrar tekrar güçlü bir şekilde kullanılması sonucu ortaya çıkabilecek acılı bir sorundur. Graston Tekniği önemli bir oranda acı azalmasına ve ağrının en az seviyeye inmesine neden olabilir.