Gri saçlar için boyama rehberi

Gri saçlar için boyama rehberi

Gri, saçlarda son yıllarda pek çok kişi tarafından tercih edilen popüler bir renk haline geldi. Ancak doğuştan sarışın değilseniz gri saçlara sahip olmak oldukça zaman ve para isteyen, aynı zamanda da azimli olmanız gereken bir süreç gerektiriyor. Eğer saçlarınız doğuştan kahverengi ve siyah gibi koyu renklerde ise birden fazla kez saç açma işlemi uygulamanız ve istediğiniz griyi elde edene kadar haftalarca sabretmeniz gerekebilir. En iyi sonuçlar için güvendiğiniz bir kuaföre başvurmanız gerekse de evde de saçlarınızı kendi kendinize griye boyamanız mümkün. Ancak evde boyama süreci dışardan göründüğü kadar kolay olmayabilir. Evde saçınızı boyarken bütün hazırlık süreçlerini düşünmeniz ve boyama sonrası saçınızın sağlıklı kalması için  gerekli önlemleri almanız gerekiyor.

Gri saç moda olunca adı “büyükanne saçı” olarak anılmaya başladı. Pek çok güzellik markası, insanların güzel ve gümüş griler elde edebilmesi için gri renkte çeşit çeşit boyalar çıkarmaya başladılar. Gri renkli saçlar ilk ortaya çıkmaya başladığında özellikle podyumlarda tercih edilse de zamanla daha da popüler hale gelerek herkes tarafından tercih edilmeye başlandı. Her yaştan kadının kullanabileceği gri saçların, şıklığın yanında gücün ve kendine güvenmenin de sembolü olduğu düşünülüyor.

Gri renk seçerken büyükannenizin doğal saç renginden metalik tonlara kadar geniş yelpazede griler bulabilmeniz mümkün. Bu renklerin uygulama süreçleri aynıyken size düşen sadece size yakışan rengi bulabilmek. Tabi gri renge geçmek için saçınızın kendi renginden de vazgeçmeniz gerekiyor. Çünkü işlemin ilk aşamasında kendi saç renginizden tamamen kurtulmanız lazım. Bu da tabi ki saç açıcı kullanmanız gerektiği anlamına geliyor. Saç açıcılar çoğu kadının korkulu rüyası olsa da doğru bir şekilde kullandığınızda saç rengini açma sürecini en az zararla atlatabilirsiniz. Burada önemli olan kaliteli ve güvenli ürünler tercih etmek.

Saçınızın rengini açmadan önce önemli olan birkaç nokta var. Öncelikle saçınızı halihazırda başka renge boyuyorsanız en az altı hafta önce boyama işlemini bırakmalısınız. Çünkü saçınızı boyamaya devam ederseniz saç rengini açmak ve boyayı akıtmak daha uzun zaman gerektirecek ve bu nedenle saçlarınız daha çok zarar görecektir. İkinci olarak saç açma işleminden birkaç hafta öncesinden başlayarak saçınıza bir nem terapisi uygulamanız gerekebilir. Yoğun bir şekilde nemlenen saçlarınız işlem sonrası daha az kuruyacaktır. Üçüncü adım ise son 48 saat içerisinde saçınızı yıkamayın. Bu sayede saçınızın doğal yağı hem saç derinizin tahriş olmasını engelleyecek hem de saçınızı koruyacaktır. Son olarak ise saç açma işlemi çok iyi bir şekilde gerçekleştirilse de saçlarınızın uçlardan birazcık bile olsa kesilmesi gerekebilir. Bu nedenle saçınızın zarar gören uçlarını kestirmeyi göze almalısınız.

Şimdi gelelim saçlarınızı griye boyamaya başlamaya. Saçlarınıza peroksit uygulamadan önce saçlarınızın sağlıklı ve iyi durumda olduğuna emin olun. Eğer bundan emin değilseniz geçici saç boyaları kullanarak gri rengi deneyebilir ve saçınız uygun duruma geldiğinde ise esas boyama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Boyaya başlamadan en az 48 saat öncesinde boyaya alerjiniz olup olmadığına dair bir test yapın. Bunun için kulağınızın arkasına saç boyamada kullanacağınız boyayı sürebilirsiniz. Boyayı sürüp bir süre bekleyip yıkadıktan sonra bir tahriş ya da alerji olmadıysa saçınızı boyamanızda bir sıkıntı olmayacaktır.

Saçları Adım Adım Griye Boyamak

  • Saç açıcı uygulamak

Çok açık sarı saçlarınız yoksa saçlarınızı bir açıcıyla açmak zorundasınız. Hatta saçlarınız çok koyu renkse bu işlemi birkaç defa tekrarlamanız gerekebilir. Saç açıcı uygularken amacınız saç renginizi olabildiğince açmak ve saçınızın onaramayacağı ölçüde bir zarar vermemek.

Aşırı derece oluşabilecek bir zarardan kaçınmanız için saç açıcınızın üzerindeki talimatları takip etmelisiniz. Eğer birden fazla uygulamaya ihtiyaç duyacaksanız her saç açma işlemi arasında birkaç gün bekleyin ki saçlarınız nefes alabilsin. Ayrıca işlem sırasında eldiven takmayı ve cildinizde açıkta bulunan yerleri havluyla örtmeyi ihmal etmeyin. Cildiniz çok hassassa bu uygulamadan kaçınmanız daha iyi olabilir. Çünkü yapılan araştırmalara göre hidrojen peroksit çok hassas ciltler üzerinde tahrişlere ve yanıklara sebep olabiliyor.

  • Doğru boyayı bulmak ve saçı boyamak

Saç açıcınızı talimatlara uygun bir şekilde uyguladıktan ve istediğiniz sonucu elde ettikten sonra 20 dakikalığına saç tonerini saçınızda tutmanız gerekiyor. Saç toneri mor pigmentli olup saçınızdaki turuncumsu ve kızılımsı yansımaları ortadan kaldırarak daha güzel bir sarı renk elde etmenizi sağlar. Saçlarınızdaki bu istenmeyen yansımalar ne kadar az olursa saçlarınızdaki gri ton o kadar güzel duracaktır.

Toner aşamasını da geçtikten sonra sıra boyama aşamasına geldi. Saçınızı boyamadan önce saç çizginizi ve kulak etrafınıza vazelin sürebilirsiniz. Vazelin yağlı yapısı sayesinde saç boyasının kalıcı olmasını önleyecek ve boyanın cildinizde kalmasının önüne geçecektir.

Boya rengini seçerken dikkatli olmalısınız. Grinin hangi tonunu seçeceğinizde şu yöntemi kullanabilirsiniz: Bileğinizin iç tarafına baktığınızda damarlarınız mavi ve mor renklerdeyse, beyaz gri gibi soğuk renkler daha iyi olacaktır. Damalarınız yeşil renkteler ise de çelik grisi gibi daha daha sıcak renkler daha çok yakışacaktır. Uygun rengi seçtikten sonra saç diplerinizden birkaç santim aşağıdan başlayarak saçlarınızı boyayabilirsiniz. Saç dipleri saç derisine yakın, yani daha sıcak olduğundan boyanın rengi daha çabuk açılacağı için en son bu bölgeyi boyamanız gerekiyor. Eğer kalın ya da uzun saçlarınız varsa saçlarınızı boyamak için bir saç fırçası da yardımcı olacaktır. Ayrıca daha kolay boyamak için saçlarınızı eşit parçalara ayırıp o şekilde boyama yapabilirsiniz.

Boya kutusunda yazan süreye uyduktan sonra saçlarınız istediğiniz renge kavuşmuş demektir. Süre dolunca saçlarınızı bol suyla durulayıp boyadan arındırmalısınız.

  • Saçın rengini koruması için alınacak önlemler

Saçlarınızın gri kalması için oldukça dikkat etmeniz ve özen göstermeniz gerekiyor. Saç açma ve boyama işleminden dolayı nemini kaybetmiş saçlarınız için kremler ve maskeler kullanmalısınız. Ayrıca renk koruyucu maskeleri saçınızın parlak ve sağlıklı olması için kullanabilirsiniz. Her zaman kullandığınız şampuanların yanında gümüş ya da mor şampuanlar kullanarak saçlarınızdaki griliğin güzel bir şekilde kalmasını sağlayabilirsiniz.

Günlük şampuanızı seçerken sülfatsız olanlar arasında bir tercih yapmalısınız. Çünkü sülfat saçı sülfatsız şampuanlara göre daha yoğun bir şekilde temizler, bu da boyanın çok çabuk akmasına ve nemini kaybederek kurumasına neden olur.

Her ne kadar bu uygulayacağınız adımlarla saçlarınızı evde griye boyamak mümkün olsa da saç açma ve boyama konusunda tecrübesiz olduğunuzu düşünüyorsanız bir uzmana danışmanız daha sağlıklı olacaktır. Ancak istediğiniz rengi kendiniz elde edebileceğinize inanıyor ve tecrübeniz de varsa uygulayacağınız adımlarla güzel saçlara sahip olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir