© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Guavayı sihirli meyve yapan özellikler

Guavayı sihirli meyve yapan özellikler

Özellikle Asya ülkelerinde sıklıkla tüketilen bir meyve olan “Guava”; kilosunu korumak isteyenlerin favori meyvesi olabilir. Ben bu tropikal meyve ile Hindistan’da tanıştım, sizinle de tanıştırmak istiyorum. Diğer tropikal meyvelere nazaran, bu meyveyi kendine özgü yapan özelliği herhangi bir kimyasal işlem görmeden saklanabilir ve uzun ömürlü olması. Bu kimyasal işlemlere maruz kalmadığı için içerdiği mineral ve vitaminleri kaybetmez, dolayısıyla vücudumuzun bu vitaminlerden faydalanmasında önemli rol üstlenir.

Guavayı “sihirli meyve” yapan özellikleri neler?

• Guava, bol lifli ve mineral açısından zengin bir meyvedir. Lifli olduğu için tok tutucudur. Diğer meyvelerin aksine; kan şekerini hızlı yükseltmez, bu sayede açlık krizlerine yl açmaz.
• Diğer meyvelere göre karbonhidrat ve şeker oranı çok azdır. Bu sayede vücudumuzun şeker ile bağlantılı olan glukozu ve insulin azaltmasında yardımcı olur.
• A Vitamini yönünden zengindir bu sebeple göz sağlığımıza iyi gelir.
• C vitamini bakımından diğer turunçgillere göre 4 kat daha fazla vitamin içerir. Düzenli olarak tüketildiğinde cildin parlamasını sağlayıp, saçların dökülmesine engel olur.
• Düzenli spor yapanlara Guava’yı çok tavsiye ediyorum. Bunun sebebi içeriğindeki “magnezyum” oranı. Magnezyum; kaslarımızın ve sinir sistemimizin rahatlamasını sağladığı için; özellikle yoğun antrenmanlar sonrası magnezyum içerikli besinler kas ağrılarına doğal bir tedavi yöntemi olur.

Guava nasıl tüketilir?

• Bir guavayı satın alırken aynı bir avokado seçer gibi hassas olunması gerekir. Tam yeşil renginde olan guavalar henüz olgunlaşmamış olanlardır. Yeşil renginden hafif sarı rengine doğru ulaşmış guavalar olgunlaşmış demektir, onları almanızı tavsiye ederim.
• Guavayı yıkadıktan ve duruladıktan sonra kabukları ve çekirdeği ile rahatlıkla tüketebilirsiniz. Hatta guavanın kabukları; bir tam orta boy portakaldan daha çok C vitamini içerir.
• Dilimler haline getirip tüketmeyi tercih ediyorsanız; aynı bir elmayı soyar gibi elma dilimleri büyüklüğünde dilimleyebilirsiniz.
• Kabuklarını hijyen bakımından tüketmeyi tercih etmiyorsanız; o zaman aynı bir avokado soyarmış gibi kaygan bir şekilde içini bıçak yardımıyla kabuklarından ayırabilirsiniz.
• Bazı guavaların içinin rengi pembe bazılarının ise beyazdır. Dolayısıyla kabuğundan çıkardıktan sonra farklı renkler görürseniz tereddüt etmenize gerek yok; bozulmuş anlamına gelmez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir