© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Güneş kremi kullanırken dikkat etmeniz gerekenler

Güneş kremi kullanırken dikkat etmeniz gerekenler

Hepimiz denize veya havuza gittiğimizde güneş kremi kullanırız. Peki ya normal zamanlarda da gerektiği gibi kullanıyor muyuz? Dermatologlar her dışarı çıkıldığında, özellikle de dışarda kalınacak süre 20 dakikanın üzerinde olacaksa, mevsim farketmeksizin güneş koruyucu kullanılmasını öneriyor. Güneşten gelen UV ışınları kırışıklık, sarkma, erken yaşlanma ve lekelenme gibi cilt sorunlarına neden olabilirken daha da önemlisi cilt kanserine davetiye çıkarabiliyor. Bütün bu sorunların önüne geçmek için ise dışarda olunan tüm zamanlarda güneş kremi kullanmak gerekiyor. Ancak kullanım şekli ve miktarı, güneş kreminin etkinliğini arttırıp azalttığı için kremi doğru kullanmak bu noktada çok önemli.

Bahsettiğimiz gibi, güneş kremi kullanmak her ne kadar oluşabilecek cilt sorunlarının oluşumunda etkiliyse de koruyucuları yanlış veya etkisini azaltacak şekilde kullanmamak gerekiyor. Dermatologlar genellikle insanların paketin üzerinde yazan, güneş kreminin yenilenmesi gereken sürelere uymadıklarını söylüyor.

Şimdi gelin birlikte güneş koruyucunuzu nasıl seçeceğinize ve nelere dikkat etmeniz gerektiğine bir göz atalım.

  • Öncelikle hangi tarz bir ürün kullanmak istediğinize karar verin.

Bazı insanlar sprey formundaki koruyucuları tercih ederken kimileri de krem veya jel formunda olanları kullanmayı sever. Spreyler çoğu kişi için uygun olabilirken kuru ciltler için krem formunda olanlar, yağlı cilde sahip olanlar için ise jel formunda olanlar daha iyi bir tercih olacaktır. Makyajın altına kullanmak için uygun bir ürün arıyorsanız ise suya dayanıklı ürünler yapışkan bir his bırakacağı için pek uygun olmayabilir. Akneye eğilimli bir cildiniz var ise gözenekleri tıkamayan, üzerinde hassas ciltler için uygundur yazan ibareli ürünleri tercih etmelisiniz.

  • Yüksek korumalı ürünler tercih edin.

Güneş kremlerinin üzerinde SPF değerleri yazar. Peki SPF neyi gösterir? SPF krem sürdüğünüzde, kremsiz halinize kıyasla yanmadan ne kadar süre kalabileceğinizle ilgilidir. Kısaca açıklamak gerekirse, SPF 30 olan bir ürün kullandığınızda güneşten yanmadan, güneş kremi kullanmamış halinize göre 30 kat daha fazla süre geçirebilirsiniz. Örneğin, güneş altında 5 dakikadan fazla kaldığınızda yanmaya başlıyorsanız, SPF 30 bir ürün kullandığınızda 5 dakikanın 30 katı bir süre, yani 150 dakika kadar güneşe maruz kalabilirsiniz. Tabi ki bu süre cilt tipinize, yaptığınız aktivitelere ve güneşin konumuna göre değişiklik gösterecektir.

SPF 15 olan bir ürün UVB ışınlarını %94 oranında filtrelerken, SPF 30 olan %97 ve SPF 45 olan ise %98 oranında filtreler. Oranlara baktığımızda kremlerin %100 koruma sağlamadığını görüyoruz. Bu nedenle uygun kıyafet ve şapka tercihleriyle güneş ışınlarının zararlarını engellemek gerekiyor. Ancak kremler dahilinde konuşursak da dermatologlar genelde 30 faktörün üzerinde olan ürünlerin tercih edilmesini öneriyor.

  • Evden çıkmadan en az yarım saat önce uygulayın.

Güneş kreminizi güneşe maruz kalmadan yaklaşık yarım saat öncesinde uygulayın. Çünkü kremin içindeki kimyasalların cildiniz tarafında emilmesi için belli bir süre geçmesi gerekiyor. Ayrıca kremi uyguladıktan sonra bir süre için suya girmemeniz önemli. Kremi sürdükten hemen sonra havuza veya denize girmeniz durumunda ürün koruyuculuğunu  kaybedecektir. Özellikle çocuklarınız deniz ve güneşi gördükleri zaman sabırsız olup hemen yüzmek istiyorlar. Bu nedenle güneş kremini evden çıkmadan önce sürmeniz koruyuculuğun etkili olması açısından iyi olacaktır.

  • Yeterli miktarda ürün kullanın.

Güneş kremi kullanırken yapılan en büyük hatalardan birisi de yeterli miktarda kullanmamak. Güneşe maruz kalan cildiniz için genellikle bir avuç kadar krem kullanmanız gerekiyor. Kremin en iyi şekilde etki etmesi için ise kremin beyazlığı cildinizde görünmeyecek hale gelene kadar dağıtmalısınız. Sprey formda olan koruyucuları kullanmadan önce ise şişeyi iyice çalkalayın ve güzelce sıkın. Ancak sprey koruyucuları sıkarken ağzınıza kaçmamasına dikkat edin ve özellikle etrafınızda çocuklar varsa dikkatlice uygulayın.

  • Suya dayanıklı ürünler tercih edin.

Suya girmeyecek olsanız dahi vücudunuz terlediğinde kremi atacaktır. Bunun için suya dayanıklı ürünler tercih etmeniz kremin koruyuculuğunu arttıracaktır. Özellikle kremi sürdükten sonra koşacak, yürüyüşe çıkacak veya suya girecekseniz suya dayanıklı bir ürün tercih etmelisiniz. Hiçbir ürünün suda kesinlikle çıkmamak gibi bir iddiası yoktur ancak en azından diğer ürünlere göre daya dayanıklı olanları piyasada bulabilirsiniz. Ancak suya dayanıklı ürünlerde bile her 40-80 dk arası kremi yenilemelisiniz.

  • Makyaj yapmadan önce mutlaka sürün.

Kimi fondoten ve pudralarda güneş koruması olsa da bunlar genellikle yeterli değildir. Bu nedenle ayrıca bir güneş koruyucu kullanmanız çok önemli. Bütün yüzünüze eşit miktarda sürdüğünüz koruyucunuzu, parmak uçlarınızla yavaş yavaş güzelce yedirerek dağıtın. Yüzünüzün her noktasının, boynunuzla birlikte, eşit şekilde korunması çok önemli. Ürünü iyice dağıttıktan sonra üzerine fondoteninizi uygulayabilirsiniz. Ancak gün içinde güneş koruyucuyu tekrar yenilemeniz gerekir. Bunun için ise sprey formunda, makyaj üzerine kullanılabilen ürünleri tercih edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir