Artık 4 mevsim güneş kremi kullanmamız gerektiğini biliyoruz ama yine de yaz yaklaşırken bir telaş sarıyor hangi güneş kremi??Çok haklısınız çünkü güneş kremini doğru ve düzenli kullanabilmek için kendinize en uygun ürünü keşfetmiş olmanız gerekiyor peki nasıl?

1- CİLT TİPİNİZİ İYİ BELİRLEYİN

Cilt bakımı
cilt sağlığı

Cildimiz mevsime göre tür değiştirebiliyor kuru, karma, yağlı ama bunu yanında bilmeniz gereken başka bilgiler de var.Mesela kuru tamam  ama hassas mı ya da alerjik?? Önceliğimiz bunları belirlemek ve filtrelemeyi iyi yapmaktır.Kendiniz cilt tipinize karar veremiyorsanız bir dermatoloğdan destek alabilirsiniz.Eğer cildiniz kışın kuru yaza doğru yağlanıp karmaya dönüyorsa her iki mevsimde iki farklı ürün kullanmanız gerekebilir.Kuru ciltler daha çok nemlendirme özelliği ön plana çıkan güneş kremlerini tercih edebilecekken, karma ve yağlı ciltler su bazlı nemlendirme özelliği olmayan ürünleri tercih edebilir.

Eğer cildiniz hassas ya da alerjik ise ya da roza(rozase),egzama gibi cilt rahatsızlıklarınız varsa sizin tercih etmeniz gereken güneş kremleri mineral(fiziksel)filtreler içermelidir.Çünkü cilt tarafından emilmez ve alerjinizle ya da hastalığınızla etkileşime girme ihtimalleri düşüktür.Zinc Oxide ve Titanyum Dioksit bilinen güçlü fiziksel filtrelerdir.(en doğru bilgi ve ürüne  dermatoloğunuz aracılığı ile ulaşırsınız.buradaki yazım bilgilendirme amaçlıdır.)

Ya da cildiniz lekelenmeye çok yatkın bir cilt mi?? O halde sizin tercihiniz hem kimyasal hem fiziksel filtreler içeren,antioksidanlar bakımından zengin ve leke baskılayıcı özelliği olan(e vitamin, yeşil çay, meyan kökü, fernblock, niacinamide, arbutin) hibrit ürünler olmalıdır.Deniz kenarı gibi güneşe fazla ve uzun süreli maruz kalacağınız dönemlerde ise sadece mineral (fiziksel) filtreli güneş kremleri sizi lekelenmekten daha etkili şekilde koruyacaktır.

Sizler için listelediğimiz kremlere göz atmak için tıklayın.

Renkli(tinted)formdaki güneş kremlerini kullanmak lekelerde daha mı etkili?

Cevabımız evet sebebine gelirsek güneş ışınları ilk olarak ciltteki lekeli yani hasarlı bölgelere saldırır çünkü o bölgenin cilt bariyeri bozulmuştur ve o bölgede hasar yani lekelenme daha çabuk gerçekleşir.Siz renkli güneş kremi kullanarak güneş ışınlarına cildinizin heryerinin eşit renkte olduğu mesajını verirsiniz ve var olan lekelerin gizlenmesini dolayısıyla daha da koyulaşmasını engellemiş olursunuz.Son dönemde hem renkli hemde leke baskılayıcı içeriklerle desteklenmiş güneş kremleri trend olmuş durumda.

Ve bunun yanında yaz aylarında ten ürünü kullanmak makyaj yapmak zorlayıcı olabiliyor işte o günlerde renkli formdaki güneş kremleri hafif bir bb krem etkisi vererek günümüzü güzelleştiriyor.

(unutmayın önemli olan güneş kremi kullanmaktan ziyade doğru miktarda kullanmak ve 2-3 saatte 1 yenileme yapmaktır.)

 

2-KREMİN İÇERİĞİNE HAKİM OLUN

CeraVe Nemlendirici Losyon

Güneşten gelen zararlı ışınlar UVA ve UVB’dir.Güneş kremi seçerken ‘’geniş spektrumlu(Broad Spektrum)’’ifadesine dikkat etmek gerekir.Bu ifade kremin sizi her iki ışına karşı etkili koruduğunu gösterir.UVB cilt yüzeyine etki ederek güneş yanıklarına ve ciltte renk değişimlerine sebep olurken,UVA ise derinin alt katmanlarına ilerleyerek erken kırışıklıklara,yaşlılık lekelerine ve bazı cilt kanserinin  oluşumunu tetikler.

Kimyasal filtreli mi yoksa mineral(fiziksel)filtreli ürünler mi sizi daha iyi korur?

Aslı şu ki;fiziksel ya da kimyasal filtreler cildinizi güneşten etkili şekilde korur endişelenmeyin. burada esas olan çalışma sistemleridir.Mineral filtreli güneş kremleri cilt tarafından emilmez cildi güneşten koruyan bir kalkan görevi görerek,güneşten gelen ışınları tıpkı bir ayna gibi cildimizden geri yansıtır.Oysa kimyasal filtreler cilt tarafından emilir güneşten gelen ışınları emer ve ısı enerjisine dönüştürerek absorbe eder ve bu işlemin aktif olması için güneşe çıkmadan en az 20 dk önce güneş kremi uygulanmış olmalıdır.Mineral filtreli güneş kremleri uygulama yaptığınız anda sizi korumaya başlar ve kimyasal filtreli güneş kremine göre cildinizi daha uzun süre korur.

Güneş kreminin içeriğini incelerken dikkat etmeniz gereken filtrelere bir kaç örnek verirsek;

Tinosorb-S (Bis-ethyl-hexyloxyphenyltriazine-BEMT-Bemotrizinol-Anisotriazine-Escalol S-Tinosorb S Aqua)

Tinosorb-M (Methylene bis- benzotriazolyl tetramethylbutyl-phenol-MBBT-Bisoctrizol)

Zinc Oxide, Homosolate, Ethylhexyl triazon, Mexoryl SX

Özellikle ilk iki filtreyi içeren güneş kremlerini yaz aylarında tercih etmek mantıklı çünkü tinosorb s sadece yağda çözünen bir filtre olduğu için gün içinde yenileme gerektirmez yüzünüzü temizleme ürünleriyle yıkamadığınız sürece tabi  Tinosorb M suda ve yağda çözünür o sebeple denize havuza girince yenileme ister günlük hayatta yenileme gerektirmez.

HAMİLE YA DA EMZİREN ANNE İSENİZ; mutlaka mineral (fiziksel) filtreli güneş kremi(ZİNC OXİDE, TİTANYUM DİOKSİT TERCİHEN ZİNC OXİDE) tercih etmelisiniz çünkü kimyasal filtreli güneş kremlerinin eski nesil bazı filtreleri cilt tarafından emiliyor kana karışıyor, bu durum bebek için risk oluşturabilir.

3-CİLDİNİZİN HASSASİYETİNE GÖRE KORUMA FAKTÖRÜ BELİRLEYİN

cilt sağlığı
cilt sağlığı

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

SPF15-30-45-50 ama hangisi sana göre ve aralarındaki fark ne??merak ediyorsan okumaya devam etAralarında koruma etkinliği açısından tek fark süresidir desem size??

Mesela;sizin cildiniz direk güneş ışığına maruz kaldığında 10 dk da kızarıp hassaslaşıyorsa spf 15 bir ürün kullandığınızda cidinizin güneş ışığından hassaslaşma süresi 15×10=150 dk’ya çıkar.(yaklaşık 2,5 saat)

SPF15;güneş ışınlarının %94ünü, SPF30;%97 sini, SPF50;%98 ini bloke eder. Yani yüksek faktörlü kremler sizi güneşten daha fazla değil,daha uzun süre korur.

Özellikle hassas ve lekeye meyilli bir cildiniz varsa SPF50 bir ürün tercih etmek iyi fikirdir.”SPF50” bilgisinin yanında “PA+++” ifadesi de yer almaktadır.Bu ifade ürünün bizi güneş ışınlarından 8 saate kadar koruyacağını ifade eder ve o ürünün geniş spektrumlu(broad spectrum)gösterir ve koruyuculuğu yüksektir.

Spesifik bir cilt sorununuz yoksa SPF30 bir ürün kullanmak idealdir yine kış aylarında SPF30 çoğu kişi için yeterli koruma sağlar.

4-ÜRETİM VE TÜKETİM TARİHLERİNE DİKKAT EDİN

Güneş kreminin her zaman son kullanma tarihine baksak da aslında üretim tarihi de çok çok önemlidir.Ürünlerin raf ömrü vardır ve rafta kaldıkları süre boyunca tabir-i caizse bayatlarlar ve koruma etkileri azalabilir.

Bir ürün alırken tercihen yakın tarihte üretilmiş olanları alın ve son kullanma tarihi gelmeden tüketin.Son kullanma tarihi geçen ürünleri de kullanmayın çöpe atın, koruma etkisi çoktan bitmiştir.Çünkü ürünler açıldığı andan itibaren oksijenle temas ettiklerinde bozulmaya da başlarlar.

5-UYGULAMA VE YENİLEME  ZAMANINIZA DİKKAT EDİN

Kimyasal filtreli güneş kremleri güneşe çıkmadan en az 20 dk önce 2 parmak kuralı ile uygulanmalı ve 2-3 saatte 1 yenilenmelidir.kullanılan miktar ve yenileme güneş kremi kullanımında en etkili aşamadır.

Cildinize ve kendinize iyi bakın.Yaz-Kış, Evde-Dışarda, İşte-Okulda,

Kış-Yaz tatilinde güneş kremi kullanmayı ihmal etmeyin.