Eğer gebelikte cinsel ilişki yaşarsanız, üçüncü trimesterdeki bebeğiniz bunun farkında olacak mı?

Evet, elbette. Ancak karnın içindeki tüm sesler hayli engellendikleri için söylediklerinizi duymasına pek de imkan yok.

Peki hiç cinsellik yaşamak istemiyorsanız ne olacak? Bu da tamamen normal. Hormonların yeni bedeninize alışmalarının bir sonucu olabilir.

İkinci trimester genelde altın noktadır. Sabah bulantıları azalmıştır ve bitmiştir, henüz vücudunuzun şekli çok fazla değişmemiştir. Üçüncü trimesterda karındaki büyüme cinsel ilişkiyi garip hale getirebilir.

Ancak hamilelikte cinsel ilişki söz konusu olduğunda öğrenmeniz gereken ilk temel nokta şöyle: Cinsel ilişki tatmin edici ve karşılıklı olduğu sürece iyidir.

Gebelikte çok erotik ve uyarılmış hissedebileceğiniz gibi, hiç cinsellik istemeyebilirsiniz de.

Hamilelikte Cinsel İlişki Güvenli midir?

Doktorunuz kesinlikle ilişkiye girmeyeceğinizi söylemediği sürece siz ve eşiniz ve gelişen bebeğiniz için cinsel ilişki güvenlidir.

Gebelikte cinsel ilişki sadece güvenli değildir, aynı zamanda iyidir.

Gebelikte orgazm yaşayan kadınlar sakinleştirici hormonlardan fayda görürler ve kardiyovasküler kan akışı artar, bunların faydaları da bebeğe yansır.

Güvenli ve Sağlıklı, Peki Nasıl Hissettiriyor?

Hormonlardan dolayı vajinanızın daha az sıkı olduğunu görebilirsiniz. Buna artan yağlanma ve hormonların artışı gibi pek çok faktör katkıda bulunuyor.

Ayrıca pelvik taban kaslarınız çok sıkı hale gelebilirler ve bu da penetrasyonlu ilişkiyi rahatsız edici hale getirebilir.

Bu nedenle devam etmeden önce ön sevişme ile ısınma süresini arttırmanız gerekli.

Daha Kolay Orgazm Yaşayabilirsiniz

Gebelikte artan kan akışı ve hormonlardan dolayı ilk defa orgazm yaşayan pek çok kadın var.

Bu çok ilginç.

Ancak büyük resim bu kadarla bitmiyor. Hamilelikte bedeniniz her gün, hafta ve ay değiştiği için her defasında farklı şeyler yaşayacaksınız.

Cinsel Bölge Daha Hassas Olabilir

Hormonal değişimlerden dolayı bazı kadınların cinsel istekleri ciddi şekilde artar. Cinsellikten bir türlü uzaklaşamazlar. Peki bu ihtiyacın sebebi nedir?

Bunun %50’si gebelikteki kan akışı artışından kaynaklanıyor. Bu kan vulva, vajina, klitoris ve pelvisi de ziyaret eder ve dokuları şişirir. Kişiye bağlı olarak iyi, kötü veya ikisi arasında hissettirebilir.

Erkekler de bu dönemde eşlerinin vajinalarında daha fazla doluluk hissettiklerini söylüyorlar.

Biraz Fazla Islak Hissedebilirsiniz

Fazla sıvı salınımı ve ıslanmanın olması mümkün ve bunun temel sebebi bakteriler ile savaş. Vajinanız artık sadece kendini temizlemiyor, kendini biraz fazla temizliyor.

Bedeninizin Geri Kalanı da Hassas Olabilir

Süt üretimine hazırlanmak için memelerin şekli ve boyutu değişmeye başlar ve bir iki beden daha büyük beden haline gelebilirler.

Hamileler İçin Cinselliğe Dair Sorular ve Cevaplar

 • Penetrasyon gebeliğe zarar verir mi?

Hayır.

Penetrasyon sırasında rahim birazcık hareket edebilir ve bunu hissedebilirsiniz. İnsanlar bu durumda bebeğe bir şey olacağından korkarlar. Ancak gebelikte rahim daha fazla hareket eder durumdadır ve bir nevi mobil ev formatındadır.

Bebek süper bir koruma altındadır ve neyin içeri girip çıktığını belirleyen özel bir filtre sistemine sahiptir. Doktor pelvik dinlenme önermediği sürece cinsellikte bir sıkıntı yok.

Pelvik dinlenme ise genelde rahim ağzı yetersizliği ve plasenta previa gibi durumlarda önerilir.

Ancak yapılan bir çalışmada erkeklerin %80’inin bebeğe zarar vermekten korktuğu görülmüş. Eğer gerekliyse eşinizi de doktor kontrolüne götürün ve uzmanın görüşleri ile fikrini değiştirebilir.

 • Gebelikte cinsel ilişki düşüğe sebep olur mu?

Cinsel ilişki düşüğe sebep olmaz. Düşükler genelde normal şekilde gelişmeyen fetüsten kaynaklanırlar. 2011 yılındaki bir çalışmada düşük riskli gebeliklerde cinselliğin erken doğuma sebep olmadığı görülmüş.

Hatta doğuma yardımcı bile olabilir. Tıbbi bir sebebi olmadıkça veya partnerlerin bu yönde bir isteksizlikleri olmadığı sürece dilediğiniz gibi davranabilirsiniz.

Ancak yeni bir partnerle cinsel ilişki yaşıyorsanız cinsel hastalık durumlarını bilmediğiniz sürece kondom kullanın. Zührevi hastalıklar pelvik inflamatuvar hastalığına sebep olabilirler ve bu da erken doğuma, düşüğe ve başka sağlık sorunlarına yol açabilir.

 • İlişkiden sonra kanama endişe sebebi midir?

Endişeler konusunda doktorla konuşmak daima en iyisidir ancak hemen korkmayın.

Gebelikteki değişimlerden dolayı rahim ağzı hassastır ve kolayca tahriş olur, bu da kanamaya sebep olabilir. Cinsellikten sonra ve muhtemelen sonraki gün de bazı lekelenmeler görebilirsiniz.

Lekelenme günler veya haftalar boyunca sürekli gelip gitmemeli. Eğer böyle olursa plasenta previa işareti olabilir. Eğer keskin sancılar, rektal baskı, düzensiz kanama gibi başka belirtiler olursa dış gebelik olabilir. Cinsellik bunlara sebep olmaz.

Tahriş ve kaygıları azaltabilmek için fikir almak amacıyla doktorunuzla konuşabilirsiniz.

 • Gebelikte cinselliğin ağrı yapması normal midir?

Hassas göğüsler ve meme uçları seksi olabilirler ancak bu hassasiyet etkileşimi ağrılı hale getirebilir.

Kan akışı ve hormonlar klitorisi de çok hassas hale getirirler. Pelvik taban sorunları da zorlayıcı olabilirler.

Eğer bunlar sizi zorluyorlarsa, zorlamayın. Cinsellik bir maraton veya dayanıklılık sporu gibi hissettirmemeli.

Cinsellik acı vermemeli ve açıkça konuşmak en iyisidir. Yakınlaşmanın pek çok yolu vardır. Çiftlerin gebeliklerinde işlerine yarayacak olan yöntemi bulmaları gerekir.

 • Gebelikte cinsel rüyalar görmek normal mi?

Evet, pek çok kadın gebelikte uyku orgazmı yaşar veya ıslak rüyalar görür.

Östrojen düzeylerindeki ve kan akışındaki artışın bir etkisidir. Pek çok kişi bundan endişe eder ancak tamamen normaldir ve doğumdan sonra muhtemelen geçecektir.

 • Farklı pozisyonlar bebeğin cinsiyetini etkiler mi?

Cinsiyete dair pek çok gebelik efsanesi var ve bu da onlardan bir tanesi. Cinsel ilişki pozisyonu, gebelikteki cinsel ilişkiler ve gebelik zamanlaması cinsiyeti belirlemez.

 • Neden seksi hissetmiyorum?

Gebelik tüm kadınlar için özel bir deneyimdir. Genelde ya çok mükemmel ya çok kötü hissederiz.

Devamlı değişen hormonlar ve yeni bedene alışma sürecinde isteği etkileyen pek çok değişim olur. Pek çok kadının ilgisi, rahatı ve isteği üçüncü trimesterde azalır. Bitkinlik ve sabah bulantıları bitse de bazı engeller bakış açınıza bağlı olabilirler.

Hala pek çok yerde gebelik ve cinselliğin birbirine yakıştırılmadığı görüşler mevcut. Ancak annelerin gebelikten önce, gebelik sırasında ve sonrasında da seksi olmaları mümkün.

Hamilelik aynı zamanda kadın için fizyolojik ve cinsel bir keşif dönemi de olabilir.

Sizi uyaran bir şeyin artık uyarmadığını görebilirsiniz. Farklı zevkler geliştirebilirsiniz ve yeni şeyler keşfedebilirsiniz.

 • Cinsel kimliğim ile bağ kurmamı sağlayacak bir şey var mı?

Her kişi, gebelik ve trimester farklıdır ve bu nedenle değişen bedeninize dair kaygılarınızı yatıştırabilecek bazı şeyler var:

 • Hamile ve çıplak insanların fotoğraflarına bakın. Kendinize benzeyen birisine denk gelip onun ne kadar güzel göründüğünü fark edebilirsiniz.
 • Kendinizle pozitif konuşun. Güzelim, bir çocuk büyütüyorum gibi telkinlerde bulunun.
 • Göbeğinizi ne kadar sık okşadığınızı fark edin. Gebelikten dolayı bu bölgede kan akışı ile birlikte hassasiyet de artar. Cildinizi okşayın ve hisleri özümseyin.
 • Eğer tanganız artık size uymuyorsa, size seksi ve güzel hissettirecek alternatif iç çamaşırları bulun. Pek çok seçenek var.
 • Gebelik fotoğrafları çektirin. Emin olun yaşlanınca gebelikte ne kadar güzel görünmüş olduğunuzu fark edeceksiniz.
 • Güvensiz cinsel şeyler var mı?

Eğer cinsel fanteziler uygulayacaksanız karın ve göbek bölgesine dikkat edin. Bu bölgedeki kan akışının kısıtlanmaması gerekiyor.

Anal ilişkide bir sorun yok ancak vajinaya hava üflenmemeli. Vajinaya hava üflenmesi embolizme ve hatta ölüme sebep olabilir.

 • Bebekten sonra ne zaman cinsel hayata başlayabilirim?

Bir çalışmada görüldüğü üzere öneri genelde altı haftadır. Komplikasyonu az olan kadınlar genelde daha önce başlayabilirler ancak enfeksiyon veya yırtılmalar olmamalı.

Doktorunuz bu konuda bilgi verecektir.

Çiftler İçin Cinsel Pozisyonlar

Hamilelikte seks söz konusu olduğunda göbek kısmına baskı yapmayacak pozisyonlar önemliler. Bunlar sizin için de daha rahat olacaklardır.

Belinize yüklenmemeye de dikkat. Böylece kan akışı kaynaklı basınç sorunlarından kurtulabilirsiniz.

Denenebilecek pozisyonlar:

 • doggy pozisyonu
 • kadının üstte olduğu pozisyonlar
 • kaşık
 • kadının üstte ters durduğu pozisyon
 • ayakta
 • oturarak gebelik pozisyonu
 • oral seks
 • anal seks
 • yanyana seks

Ayrıca seks yastıkları, kayganlaştırıcılar ve cinsel oyuncaklar da kullanabilirsiniz. Maksimum tatmin için illa ki penetrasyona da gerek yok. Klitorisi uyarmayı da tercih edebilirsiniz.

Kaçınılacak pozisyonlar:

 • misyoner pozisyonu iyi bir fikir değildir çünkü özellikle 20. haftadan sonra anne ve bebeğin kan akışını baskılar
 • yüzüstü yatılan pozisyonları rahatsız edici bulabilirsiniz
 • cinselliğe dair her kitapta görebileceğiniz ve doktorların söyleyebileceği gibi, vajinaya hava üfletmeyin

Hangi trimesterda olursanız olun, gebelikte cinselliğe dair zorlukları aşmak için denemeler yapmak gerekir.

Gebeliğin Olumlu Yanlarına Odaklanın

Hamilelikte ve seksi olmak birbirini iptal eden şeyler değillerdir. Gebeliğin orta yerinde sıcak anlar yaşayamazsınız diye bir şey yok.

Bebek gelmeden önce bu erotik enerjinizin birazını atmanız gerekir ve böylece cinsel hayatınızı renklendirebilirsiniz.

Gebelikte ve ilişkilerdeki tek sabit şey değişimdir. Bir şey artık tatmin vermediğinde, neyin tatmin vereceğini keşfetme zamanı gelmiş demektir.

Ne Zaman Doktora Görünmeli?

Eğer şunları yaşıyorsanız doktorunuza görünün:

 • ağrı
 • kanama
 • nefes darlığı
 • diğer fiziksel problemler