Nar bolluğun bereketin sembolüdür. Kınagiller ailesinden olan nar oldukça besleyici faydalı bir meyvedir. Hamilelik döneminde beslenmenin çok önemli olduğu aşikardır. Bebeğin ihtiyaçları sadece annenin vücudundan plesenta sayesinde karşılanır. Hamilelik döneminde nar zararlı mıdır yiyebilir miyim acaba sorusu yerine : ne kadar faydası var acaba diye sormak yerinde olacaktır.  Hamilelikte nar tüketimi hem anne hem de bebeğin gelişimi için iyidir.

Hamilelik boyunca sağlıklı bir beslenme düzeni içerisinde olmak bebeğin gelişiminde ve büyümesinde önemli rol oynar. Annenin yeterli vitamin mineral alabilmesi için günde en az 4-5 porsiyon sebze meyve tüketimi önerilir.

Nar kınagiller ailesinden bir meyve olup küçük küçük tanelerden oluşur. Ilıman iklimi de sevmesi sebebiyle yurdumuzda özellikle Ege ve Akdeniz bölgelerinde bolca yetişmektedir. C vitamini deposudur. K vitamini, kalsiyum ,folik asit, potasyum,  E  vitamini , antioksidanlar içerir.

İşte hamileyken nar tüketmek için bazı nedenler:

Hamilelikte özellikle şikayet edilen bir sorun vardır: kabızlık. Hamilelik sürecinde kabızlık problemi yaşamak istemeyen anneler lif içerdiği için sebze meyve tüketmeye özen göstermeliler. Nar da lif içeriği yüksek bir meyvedir. Bağırsakların hareketinde yardımcı olur. Antienflamatuar etkisi sayesinde de bağırsaklardaki enflamasyonun azaltılmasına katkı sağlar. Nar  daha sağlıklı bağırsaklara giden yolda yardımcıdır.

İçeriğindeki folik asit sayesinde bebeğin sinir sistemi gelişimini destekler. Bebeğin omuriliğinin oluşmasına katkı sağlar. Nöral tüp defekti, dudak yarığı oluşumunu engellenmesini sağlar. Hamilelik döneminde folik asit desteği de işte tam da bu yüzden bebeğin sinir sisteminin gelişimi için verilir.

Her kırmızı meyve gibi narda da bol bol antioksidan vardır. Kızılcık ,yaban mersini ,üzüme göre daha fazla antioksidan içerir. Antioksidanlar vücudumuza zarar veren serbest radikallerin uzaklaştırılmasını sağlar . Bağışıklığı destekler vücudu korur. Aynı zamanda nar  C vitamini deposudur . C vitamini de bağışıkılık sistemini destekler özellikle viral enfeksiyonlarda c vitamini depoları boşalır. Hamilelelik döneminde ise immün sistem  bebeğin rahimde daha iyi tutunabilmesi için de baskılandığından annenin bağışıklıklığı biraz düşük olabilir bu yüzden dışarıdan enfeksiyonlara açık hale gelir. Bu dönemde annenin immün sistemini desteklemek ,iyi beslemek gerekir.Bu sebeple nar içeriğindeki  C vitamini , antioksidanlar ile mutlaka tüketilmesi gereken meyveler arasında yer alabilir.

Nar yemek mi, nar suyu içmek mi?

Nar taneleri tüketmeninin yanında nar suyu da içilebilir. Tabii bahsettiğimiz nar suyu taze nar suyudur. Biliyorsunuz ki taze meyve sularının  vitamin ve mineral kaybının olmaması için hemen tüketilmesi gerekir.1 bardak nar suyu yaklaşık 150 kaloridir. Ama eğer günlük lif alımınız az ise yeterince sebze meyve tüketiminiz yoksa nar suyu yerine narın kendisini yemek daha iyi bir tercih olabilir.

Nar tüketmek zararlı değildir ama yine de ölçülü olmakta fayda var. Nar kalori değeri de olan bir meyvedir.Bu süreçte fazla kilo aldıysanız ilerleyen dönemde almak istemiyorsanız porsiyonlara dikkat edin . Hele ki hamilelik döneminizde diyabet gibi bir problemle de karşılaştıysanız tabii meyve tüketeceksiniz fakat  ölçülü olun, posiyona dikkat edin .

Sonuç olarak :

Hamileliğiniz boyunca beslenme düzeninize narı ekleyebilirsiniz. Çeşitli besin değerleri içerdiği için sizin ve bebeğinizin sağlığına katkı sağlar. Çok fazla tüketmediğiniz sürece kalori ile ilgili dertlenmenize de gerek yok.  Narın kendisini yiyebilir, kendi sıktığınız suyunu içebilir, salatalarızda , meyve salatalarınızda ya da yoğurdun içerisinde küçük bir ara öğün şeklinde tüketebilirsiniz.