Hangi Yüze Hangi Kaş Modeli Uygundur?

Nasıl göründüğümüzü, genel havamızı en az saçlar kadar etkileyen kaşların da şekli, rengi önemlidir. Yüzümüzün, simamızın, çevreden algılanış şeklimizin anahtarlarından birisi de kaşlardır. Kaşların renginin, modelinin yüz şekline ve ten rengine uyumlu olması daha estetik, genç ve fresh görünmeyi sağlar. Şöyle ki; ten renginden çok daha koyu ya da açık renkte kaşlar genellikle yüzü daha olgun ve cansız gösterir. Tüm bunlardan yola çıkarak kaşlarınızın yüzünüzde bir denge unsuru olduğunu, uzun, kısa, yuvarlak, kilolu, zayıf gibi istemediğiniz ya da memnun olmadığınız yüz şeklinizi doğru kaş modelleriyle güzelleştirebileceğinizi unutmayın. Bu sebeple kendi yüz şeklini tanıyıp, ona en uygun kaş modelini seçip uygulamakta fayda var.

Kare yüz için uygun kaş modeli

Kare şeklindeki yüzlerin hatları gayet belirgindir. Bu sebeple kaşların çok kalın ya da belirgin formda olmasına gerek duyulmaz. Kare yüzler için yumuşak formlu yuvarlak kavisli kaşlar gayet idealdir. Bu sayede yüzün ifadesi daha soft bir görünüme kavuşur.

Oval yüz için uygun kaş modeli

Oval yüzler, aşağıya doğru uzayan formdadır ve simayı durgun gösterir. Bu bakımdan kaşların göz yapısını olabildiğince uzun ve yanlara doğru genişleyen formda göstermesi gerekiyor. Bunun için kaşlar her iki tarafa doğru da mümkün olduğunca uzamalı, yüzü yanlara doğru yayarak uzunluğunu hafifletmelidir. Burada önemli olan çok değil, hafifçe yuvarlanmasıdır.

Kalp şekli yüz için uygun kaş modeli

Kalp şeklindeki yüzler alın çizgisinin ortasının hafif aşağı doğru indiği, çenenin de bir üçgen geldiği yüz şeklidir. Bunun için kalp şeklindeki yüzlerde kaşların mümkün olduğu kadar kalın ve kısa olması, gözlerin bittiği hizada bitmesi önerilir. Kalp şekli yüzlerde kaşlara yanlara doğru uzun model verilirse, zaten ince, uzun görünen çene çok daha ince görünecek, çok da istemediğiniz bir görüntü oluşacaktır.

Yuvarlak yüz için uygun kaş modeli

Yuvarlak yüzler genellikle kişiyi olduğundan bir tık daha kilolu gösterir. Bu bakımdan yüzdeki estetik dengesini oluşturabilmek için kaşlara net açılı ve kavisli bir model vermekte fayda var. Yuvarlak yüzdeki kaşların kavisleri ne kadar belirginse yüz de bir o kadar estetik, hoş görünecektir. Bu sebeple dümdüz ya da doğal akışında ilerleyen kaş modelleri yuvarlak yüzler için daha idealdir.

Uzun yüz için uygun kaş modeli

Uzun yüzlerde görüntüyü biraz yanlara doğru genişletmek için kavissiz, kalın kaşlar uygun olur. Uzun yüzlü kişiler kavisli kaş modeli yaparlarsa yüz daha da uzun görünür. Bunun için kaşların tam olarak yatay, düz olması gerekiyor.

Çukur gözler için uygun kaş modeli

Gözler içe doğru çukur bir görünümdeyse kaşların çok kalın ya da net kavisli olmaması gerekiyor. Özellikle de kalın ve koyu renkli kaşlar gözleri tamamen görüntüden silebilir. Bu sebeple çukur gözler için daha açık renkli, bir tık daha ince ve düz kaşlar idealdir.

 

Kavisli kaşlar kimler için uygun?

Yüzü yuvarlak ve kilolu olan kadınlar için en uygun kaş modelleri yukarı doğru kavisli olanlardır. “Yay gibi kaş” diye tabir edilen kaş modeli yuvarlak yüzleri biraz daha uzun ve ince gösterebilir. Ayrıca kalp şeklinde yüzü olanlar da yine kavis bir model olan “Hilal” şeklinde kaş modellerini tercih edebilirler. Kalp şeklindeki yüzlerde kavisli kaşı uzun değil, bir tık daha kısa tutarak yüzü dengelemek iyi olur.

Düz kaşlar kimler için uygun?

Gözleri küçük, aşağı doğru düşük ya da içine çökük olan kadınlar için en ideal kaş modeli düz kaşlardır. Hatta gözleri biraz daha yukarı taşımak adına düz kaşların uçları hafif yukarı doğru bakabilir. Gözlerin düşüklüğünü düz kaşlarla dengelemek, ifadeyi biraz daha yumuşatmaya yardım eder. Bununla birlikte yüzü uzun ve çenesi ters üçgen şeklinde aşağı inen kadınların da düz kaşları tercih etmeleri doğru olacaktır. Uzun yüzlerde kavisli kaşlar yüzü daha uzun ve itici gösterirken düz kaşlar yüze bir yumuşaklık katar.

Kalın kaşlar kimler için uygun?

Kalın kaçlar son dönemlerde trend olduğu için hemen herkes tercih ediyor. Ancak yüz şekli de hesaba katılarak kalın, ama hafif kavisli kaşlar çok daha iyi olur. Yüzü kare şeklinde olan, belirgin yüz hatlarına sahip olan kişiler dışındaki tüm yüz şekillerine yakışabilir.  Burada önemli olan yüzün çok belirgin hatlara sahip olmamasıdır. Aksi halde kaş, göz, ağız, burun hepsi çok net olduğunda yüzde yorucu bir hava oluşur.

Kaş modelleriyle ilgili püf noktalar

 • Hafif kavisli ve kalkık kaşlar her daim biraz ciddiyet ve cool bir hava katar.
 • Doğal bir kaş görüntüsü elde etmek için kaşları taramamak gerekir.
 • Kalın, gür ve geniş kaşlar her daim bir tık daha avantajdır.
 • Küçük yüzlü hanımların kaşlarını doğal haliyle bırakmaları daha doğru olacaktır.
 • Geniş alınlı kadınlar için yukarı doğru kalkan kavisli kaşlar daha dengeli bir görüntü oluşturur.
 • İnce kaş sevenlerin kaşları saçlarla aynı renge boyamaları gerekiyor.
 • Göz kapaklarına doğru inen kaşlar yüzü yorgun ve yaşlı gösterir.
 • Orta kalınlıkla olan üçgen kaşlar yüze sert ve soğuk bir ifade verir. Bu sebeple ya üçgen hatlar yumuşatılmalı ya da kaşlar bir tık inceltilmeli.
 • Saçlardan daha koyu ya da açık renkteki kaşlar yüzü itici gösterebilir.
 • Kaşlarda çok yüksek kemerler, kavisler ya da aşırı olan her model kişiye dramatik veya komik bir görüntü katar.
 • Çok ince kaşlar geçmişte kaldığı için kaşlarının doğal dokusu ince olanlara boşlukları kaş kalemi ya da kahverengi bir farla doldurmaları önerilir.
 • Göz, saç ve kaş renginin birebir aynı olması yüzü canlı, diri, genç ve fresh gösterir.
 • Gözlerin güzelliğini ve rengini ortaya çıkarmak isteyenlere kaşlarını dik taramaları önerilir.
 • Kaşlara haftada bir kez bakım yağı sürerek daha dolgun ve dolayısıyla istenen modelin verilebildiği kaşlar elde etmek mümkün.

Hangi Yüze Hangi Kaş Modeli Uygundur?” yazısı için 9 yorum yapıldı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Emine dedi ki:

  Ben yüz şeklimi tam çözemedim onun için Kaş modelimden rahatsızım aslında güzel duruyor ama ben değiştirmek istiyorum bunun için napmalıyım galiba biraz kare yüze sahibim ama emin değilim

 2. Emine dedi ki:

  Tabi ki bi de gözlerim çukur bunu da dikkate alıp bana yardımcı olursanız sevinirim

 3. Merve dedi ki:

  Ben kendi yüz tipimi bulamadım bu yüzden yapamadım

 4. Ebru dedi ki:

  Benim kaşlarımın yönleri yukarı doğru çıkıyor ne yapmam lazım lütfen yardımcı olun

 5. ebru dedi ki:

  Kaslrima nsl şekil vergi bilmyrm çok sık kaşlrmda yok yüzümn şeklini tam cozemyrm

 6. ebru dedi ki:

  Yuzumun şeklini bilmedgm ve kaşlrm seyrek nasl sekl vercgmide bilmyrm yardımcı olursanız sevinirim

  • Engın dedi ki:

   Kaslarınız seyrek olabılır bu sorun degıl yüzünüzün seklını kaslar ve saclarınızla degıstırebılırsınız

 7. Sümeyya dedi ki:

  Benim uzuna yakın ve nasıl bir model yapmalıyım lütfen yardım edin benim için çok önemli

 8. Esma dedi ki:

  Kaslarım kalın gözlerim büyük ama yüz şeklim uzun ve Kaslarım uzun napcam bilmiyorum 😕