Bir şeyi akıllı ev cihazı yapan nedir? Bunu düşündüğümüzde, genellikle aklımıza internete bağlanabilme özelliği ve sesli komutlar ile uzaktan etkileşim kurmamıza olanak tanıması gelir. Bu tür ürünler, uzaktan kumandayı aramak ya da ışıkları açmak için yerinizden kalkmak gibi şeylere harcadığınız zamandan tasarruf etmenizi sağlar.

Akıllı ev cihazları, hiç şüphesiz, günlük hayatınızı daha konforlu ve kolay hale getirir. Neyse ki, internet bağlantısı işlevselliği neredeyse tüm ev aletleri kategorisinde giderek daha yaygın hale geliyor. Bu da, ihtiyaçlarınıza yönelik bir akıllı cihazı kullanmaya başlamanızın neredeyse garanti olduğu anlamına geliyor.

Mikroplarla mücadele eden hava temizleyicilerinden süpürgelere ve ev sinema sistemlerine, çeşitli ürün kategorilerinde günlük rutininizi kolaylaştıracak 10 akıllı ev cihazını sizler için derledik. Henüz bunlardan birine sahip değilseniz, bu liste başlangıç için harika bir yer olabilir!

1.    Roborock S6 MaxV Robot Süpürge

Amazon Alexa ve Google Asistan ile uyumlu, vakumlu ve paspas işlevli, 180 dakikaya kadar sürekli temizleme süresi ile Roborock S6 robot süpürge; süpürmenin dışında, zeminleri de paspaslayabilen şık ve sessiz bir akıllı ev cihazıdır.

Gelişmiş navigasyon ve oda haritalama teknolojisinin yanı sıra, mükemmel temizleme özelliklerine de sahiptir. Şarjlar arasında 3 saate kadar temizlik yapabilir.

Sesli komutlara ek olarak, bir mobil uygulama aracılığıyla kontrol edilmesi de önemli bir avantajdır. Ayrıca, size temizlemesi için bir oda seçme seçeneği de sunar.


2.    August Smart Lock Pro

Google Asistan ve Amazon Alexa ile uyumlu August akıllı kilit sistemi, çoğu sürgü ile uyumludur. Böylece, hemen her ev kapısını bir akıllı ev kurulumuna entegre edebilir. Bu cihazın, mevcut ana anahtarları korumasına izin vermesi de kullanıcılardan yüksek puan alıyor.

Wi-fi bağlantılı August smart lock pro; bir mobil uygulama ile kilide erişimi yönetmenize, kullanım geçmişini kontrol etmenize ve biri kapıyı açtığında bildirim almanıza olanak tanır. Evden uzaktayken de belirtilen kişilere erişim izni verebilirsiniz.


3.    Samsung SmartThings Akıllı Ev Hub

Akıllı ev cihazlarının bağlanmasını ve otomatikleştirilmesini çok daha kolay hale getiren Samsung SmartThings, diğer hub’lara göre daha fazla otomasyona izin verir.

Evinizde çok çeşitli akıllı ev cihazları varsa, hepsini kontrol etmek için merkezi bir sisteme ihtiyacınız olacaktır. Bu sistemin en iyilerinden biri olan Samsung SmartThings, çok çeşitli cihazlarla iyi çalışır. Ayrıca, yerleşik wi-fi mevcuttur, bu nedenle yönlendiriciye bağlamanız gerekmez.

Bu özelliği, tüm akıllı ev cihazlarınıza en iyi bağlantı için evinize yerleştirmeyi kolaylaştırır. Ayrıca; size alarm gönderebilen, video kaydedebilen, ışıkları açabilen, sesleri çalabilen ve acil bir durumda kapılarınızın kilidini açabilen kapsamlı bir ev izleme bileşenine de sahiptir.


4.    Philips Hue Beyaz Ambiyans Akıllı Ampul 2’li Ekopaket E27 Bluetooth

Philips Hue akıllı ampullerin yıllardır en iyi seçenekler arasında gösterilmesinin iyi bir nedeni var! Standart A19 ampuller, projektörler, armatürler ve son zamanlarda tüm dış mekan aydınlatma seçeneklerini kapsayan kategorideki en geniş ürün yelpazesi ile tüm evinizin aydınlatma düzenini Hue hizmetine getirmeyi kolaylaştırır. Ayrıca, Amazon, Google ve Apple’ın sesli yardımcılarını desteklemesine yardımcı olur.

Philips Hue serisi; renk değiştiren ampulleri ile öne çıksa da, çoğu insan için en iyi başlangıç standart beyaz ampulleridir. İkili ampulden oluşan bu seti, sıcak beyaz tonlarından gün ışığına, evinizin ambiyans ve ışıklandırmasını oluşturmanıza olanak tanır.

Zamanlayıcı, uyuma ışığı, uzaktan kullanım ve uyandırma ışığı gibi çok çeşitli özellikleri ile yatırım yapmaya değer bir akıllı ev ürünüdür.


5.    tado ° Akıllı Termostat

Akıllı bir termostat, enerji ve para harcamadan ısıtma sisteminden en iyi şekilde yararlanmanızı sağlar. Günlük programa, hava koşullarına, ısıtma ve soğutma gereksinimlerine göre otomatik ve programlanabilir sıcaklık ayarı oluşturmanıza olanak tanır.

Tado uygulaması ile termostatı her zaman uzaktan kontrol edebilir, böylece enerji ve para tasarrufu sağlayabilirsiniz. Bir diğer avantajı da, bir evin ne zaman dolu olduğunu ya da ne zaman dolmak üzere olduğuna göre sıcaklığı ayarlama yeteneğidir. Bu, önemli bir süre boyunca evde kimsenin olmadığı durumlarda tasarruf etmenizi sağlar.

Tüm ısıtma sistemlerinin %95’i ile uyumlu Tado akıllı termostat, sesli kumanda ve Google Asistan, Amazon Alexa ile akıllı ev entegrasyonu sağlar.


6.    Bose SoundLink Revolve Bluetooth Hoparlör

Google Asistan ve Amazon Alexa ile uyumlu, 12 saat pil ömrüne sahip ve suya dayanıklı Bose bluetooth hoparlör, wi-fi bağlantısı ile çalışma özelliğine sahiptir. Cihazı mobil uygulama üzerinden kurarken tercih ettiğiniz sanal asistanı seçebilirsiniz.

Taşınabilir Bose hoparlör, hareket halindeyken kullanım için de idealdir. Şarj ettikten sonra 12 saate kadar dayanabilir. Güçlü ve etkileyici sesi ile banyo gibi nemli ortamlarda bile rahatlıkla kullanılabilir.

Entegre mikrofonu, kişisel arama ve konferanslarda net bir ses sağlar. Parti modu ile farklı hoparlörler ile birbirine bağlanabilir!


7.    Xiaomi Mi Air Purifier Pro – Akıllı Hava Temizleyici

Xiaomi Mi Air Purifier Pro akıllı hava temizleyici, türünün en iyilerinden biridir. Gelişmiş filtre kurulumu, 60 m2 gibi geniş alanlarda bile havadaki partiküllerin yanı sıra, virüs ve bakterilerin temizlenmesine olanak tanır.

Işıklı göstergesi ile hava kalitesini göstererek sizi uyarır. Tozu hızlı bir şekilde gideren hassas lazer sensörüne sahiptir. Uygulama üzerinden kontrole olanak tanıyan bu akıllı hava temizleyicisi ile evinizdeki hava kalitesini saniyeler içinde öğrenebilir ve temizleyebilirsiniz.


8.    Anker Eufy Security 360 Derece Dönebilen Kızılötesi Gece Görüşlü IP Kamera

Anker Eufy 360 derece dönebilen bu gece görüşlü IP kamerası, uygun fiyatlı ve kusursuz bir iç ve dış mekan ev güvenlik kamerası arayanlar için harikadır.

Yapay zekası ile insanları ve evcil hayvanları anında tespit edebilen bir hareket takip sistemine sahiptir. Aşırı gürültü olduğunda sizi haberdar eder. Bu sayede, bebeğinizin ağlamaya başladığını bilebilirsiniz. Şüpheli bir hareket olduğunda da sizi anında bilgilendirir.

Gerçek zamanlı olarak iletişim kurabileceğiniz, 360 derece dönebilen kızılötesi gece görüşlü bu akıllı kamera sistemi, hareketi algıladığı anda kayda başlar ve hareketi takip eder. Böylece, evde neler olup bittiğini uzaktan, gerçek zamanlı olarak takip edebilirsiniz.


9.    Lightwave L21 Akıllı Anahtar

Evdeki tüm ampulleri akıllı ampuller ile değiştirme sizi biraz çıldırtıyorsa, Lightwave’in bu akıllı anahtarı işi çözebilir.

Akıllı ev teknolojilerinin avantajlarından hala emin değilseniz, aydınlatma harika bir başlangıç noktası olabilir. Kolaylık, güçlü bir motivasyon kaynağı olsa da, akıllı aydınlatmaların çok daha fazla faydası var.

Lightwave L21 akıllı anahtar; evde uzakta olsanız bile ışıkların ne zaman açılıp kapanacağını kontrol ederek güvenliği artırır. Sezgisel kontroller ile ev internet ağınız ile sorunsuz bir şekilde çalışır. Işıklarınızı enerji verimliliğini göz önünde bulundurarak programlayarak elektrik faturalarınızdan tasarruf etmenizi sağlar.

Uyumaya hazır olana kadar kitap okumanın keyfini çıkarabilir, Alexa ya da Google Asistan’dan ışıkları kapatmasını isteyebilir ve yataktan çıkmak zorunda kalmadan sabaha kadar uyuyabilirsiniz.


10. Apple TV 4K

Apple TV’nin bu en yeni versiyonu; yalnızca en iyi akış oynatıcı olmasının dışında, Siri sesli komutları ile kontrol etmenize de olanak sunar. Sanal asistana herhangi bir Apple cihazınızı bağlayarak ya da ürünün kendi kumandasındaki bir düğmeye basarak erişim sağlayabilirsiniz.

Artık daha hızlı ve daha sağlam bir kablosuz performans için wi-fi 6’ya sahiptir. Ayrıca, reklamı yapılmayan daha ince teknik iyileştirmeler de mevcut. Ancak bunlar, video meraklılarının fark edeceği türden şeyler.

Menülerde gezinme ve Siri sesli aramalarını ekstra bir hızla getirir ve uygulamalar daha önceki versiyonlardan daha hızlı yüklenir. 4K, performans açısından gerçekten de tatmin edici.