Yeni bir araştırma, her gün yalnızca bir dakikalık bir egzersizin, kadınlarda daha iyi kemik sağlığıyla ilişkili olduğunu göstermektedir.

Exeter Üniversitesi’nden ve Leicester Üniversitesi’nden bilim insanları, menopoz öncesi kadınlar için orta tempolu bir koşuya veya menopoz sonrası kadınlar için yavaş bir koşuya eşdeğer yüksek yoğunluklu ve ağırlık içeren aktiviteleri “kısa ve öz” bir biçimde yapanların daha iyi kemik sağlığına sahip olduğunu bulmuştur.

Araştırmacılar İngiltere Biobank’tan elde edilen verileri kullanarak, ortalama olarak 60-120 saniyelik yüksek yoğunluklu, ağırlık kaldırma aktivitelerini yapan kadınların bir dakikadan kısa zamanda yapanlardan % 4 daha iyi kemik sağlığına sahip olduğunu tespit etmiştir.

Exeter Üniversitesinden baş yazar Dr. Victoria Stiles “Bu küçük miktardaki egzersizin gün boyunca parçalara ayrılmasının mı yoksa hepsinin bir kerede yapılmasının mı daha iyi olup olmadığını, ayrıca biraz daha uzun sürelerde haftada bir veya iki gün yapılan egzersizin günde 1- 2 dakika yapılan kadar iyi olup olmadığını henüz bilmiyoruz” demiştir.

“Ancak bu tür yüksek yoğunluklu, ağırlık taşıma egzersizi ile kadınlarda daha iyi kemik sağlığı arasında net bir bağlantı vardır.

“Çünkü bu, zamanın belli bir noktasında nüfusun bir alt kümesinden alınan verileri değerlendiren kesitsel bir çalışmadır, yüksek yoğunluklu fiziksel aktivitenin daha iyi kemik sağlığına neden olup olmadığından ya da daha iyi kemik sağlığına sahip olanların bu egzersizin daha fazla yapmaları gerektiğinden emin olamıyoruz.

“Ancak, günde sadece 1-2 dakika koşmanın kemik sağlığı için iyi olduğu mantıklı görünmektedir.”

Araştırmacılar, 2.500’den fazla kadına ait verileri inceledi ve aktivite düzeylerini (bileğe takılan izleme aracı tarafından ölçülen) kemik sağlığıyla (topuk kemiğinin ultrason taraması ile ölçülen) karşılaştırdı.

Bir ila iki dakika yüksek yoğunluklu, ağırlık kaldırma egzersizi yapan kadınlar arasında % 4 daha iyi kemik sağlığı bulunmasının yanısıra, araştırmacılar günde iki dakikadan fazla egzersiz yapanlar arasında da % 6 daha iyi kemik sağlığı olduğunu bulmuştur.

Dr. Stiles, insanların günlük aktivitelerini nasıl geçirdiklerini anlamak amacıyla elde edilen İngiltere Biobank’tan gelen verilerin (bir hafta boyunca takılan izleme araçlarından alınan) tek bir saniyede geçerliliğini yitirdiğini söylemiştir.

Dr. Stiles “Analizimizde her saniyeyi saymak istedik, çünkü kemik sağlığı için yüksek yoğunluklu aktivitelerin kısa parçaları, daha uzun kesintisiz sürelerde yapılan egzersizlere kıyasla daha yararlıdır” demiştir.

“Gün boyunca bu aktivitenin kısa süreli çıkışlarını göz ardı etmemek için dikkatli davrandık.”

Günlük aktivite seviyelerini artırmak isteyen herkes için bir öneri olarak Dr. Driles şunları söylemiştir: “İngiltere Ulusal Osteoporoz Derneği öncelikle yürüyüş aktivitenizi arttırmayı önermektedir.

“Sonrasında, otobüsü yakalamak için koşarmış gibi yürüyüşe birkaç adım koşmayı eklemenizi öneririz.”

İyi bir kemik sağlığının, düşük osteoporoz ve yaşlılıkta düşük kemik kırığı riskleri gibi sağlık açısından birçok faydası bulunmaktadır.