© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Herkesin yağ yakmasına yardımcı olacak 5 crossfit stratejisi

Yağ yakımınızı arttırmak mı istiyorsunuz? Bir saat sabit kardiyo veya egzersizlerinizi tırmanışlar ve burpee egzersizleri ile doldurmak yerine, crossfitin yağ yakmanıza nasıl yardımcı olabileceğini düşünün. Hatta ağırlık kaldırmaktan başka bir şey yapmaya bir lifter olsanız da, kilometrelerce koşan bir koşucu olsanız da, crossfitin bazı kısımlarını spor rutininize eklemek aldığınız sonuçları etkileyecektir.

En iyi crossfit sporcularına baktığınızda, ne kadar kaslı ve fit olduklarını göreceksiniz. Crossfitten faydalanmak için spor salonundan çıkmak zorunda da değilsiniz.

Bir crossfit yıldızı Hannah Eden’ın en iyi yağ yakma önerilerinden bazılarını paylaştım.

Hedeflerinizi Kontrol Edin

Yağ yakımını arttırma söz konusu olduğunda, açık bir hedef önemli. Bazı özel crossfit günlük çalışmalarının spordan önce başlamasının sebebi, size anında bir amaç duygusu verebilmesi.
Hannah şöyle diyor: “Hedef koymak sizi motive tutar.” Hedeflerinizi gerçekçi ve ulaşılabilir koyun. Eğer en baştan ulaşılması imkansız bir hedef koyarsanız, cesaretinizin kırılması an meselesi. Bu insanın doğası.

Yolculuğunuza daha başlamadan önce ulaşmayı hedeflediğiniz 4-5 özel hedefi bir kağıda yazın. Beden kompozisyonunuz ve fitness performansınıza dair bilgiler içermeli. Bu hedefleri yazın ve günlük olarak görebileceğiniz bir yere koyun. Çünkü devamlı hatırlatılmalarını isteyeceksiniz. Ne kadar kararlı olursanız o kadar sonuç görürsünüz.

Benchmark Egzersizlerini Deneyin

Crossfit vücut ağırlığı benchmark egzersizlerini öğrenmek ve günlük olarak uygulamak iyi bir fikir diyor Hannah. Bu egzersizler size temel bir fitness düzeyi hissi verirken kendinizi test etmenizi de sağlayacaklar. Bunlar temel olarak güç yerine kardiyo odaklı vücut ağırlığı egzersizleridirler.

Bu egzersizlerin Helen, Kelly ve Barbara gibi isimlerinin olması sizi şaşırtmasın. Örneğin Helen egzersizinde 3 tur 400 metre koşmanız, 21 ağırlık atmanız ve en hızlı şekilde 12 barfiks çekmeniz gerekiyor.

Hannah, ilk defa başlayanların haftada 2-3 defa crossfit tarzı egzersizler ile başlamalarını öneriyor. İlerlemiş ağırlıkçılar ise haftada 4-5 defa yapabilirler.

Pek çok egzersiz vücut ağırlığı odaklı olduğu için onları daha sık aralıklarla yapabilirsiniz. Ancak yine de vücudunuzu dinleyin ve gerektiğinde dinlenin.

Fitnessa Bir Yaşam Tarzı Olarak Yaklaşın

Hannah, crossfitin bir yaşam tarzı olduğuna inanıyor. Bu onun için günde 30-60 dakika ayrılması gereken bir iş değil. Kendisi bu konuda şöyle diyor: “Bu ilgilenilecek bir spor değil, iyileşmeye ve beslenmeye de dikkat edilmesi gereken yoğun bir egzersiz.”

Bir crossfit yıldızı olmak istemeseniz bile, büyük resmin önemli bir parçası olarak egzersize yaklaşmak, bu alışkanlığı bir yaşam tarzına çevirmenize yardımcı olur. Beslenmenizi iyileştirerek iyileşmenizi hızlandırabilir ve egzersizlerinize yakıt ekleyebilirsiniz.

Hannah şöyle diyor: “Beslenme rutinlerinize bazı ciddi değişiklikler yapmanızı öneriyorum, küçük adımlarla başlayabilir ve zaman içerisinde iyileştirebilirsiniz. İlk olarak en kötü gıdanızı listeden çıkarabilir, o gidince bir sonrakine geçebilirsiniz. Şekerli içecekler ilk gitmesi gereken şeyler ve onunla birlikte kızartmalar ve şekerlemeler de gitmeli.”

Ayrıca 7 gün boyunca yediğiniz içtiğiniz her bir şeyi kayıt altına almanız da iyi olur. Hannah diyor ki: “Bazen kendimizi güne o kadar kaptırıyoruz ki neyi ne zaman yediğimizi unutuyoruz. Takip sayesinde ağzınıza ne koyduğunuz hakkında fikriniz olacak ve daha iyi karar verebileceksiniz.”

Bu tatlıları masadan tamamen kaldırmanız gerektiği anlamına da gelmiyor.

“İştah duyduğunuz şeylerden geri kalmayın, yoksa bu işi bırakmanız an meselesi. Haftada bir hileli gıda tüketmek sorun değil, ancak tüm tabağı da bitirmeyin.”

Tabatayı Deneyin

Tabata yağ yakımı ve kasların korunması konusunda etkili ve kanıtlanmış bir yöntem. Temel olarak HIIT egzersizlerinin bir sonraki adımı gibi: 20 saniye güç dolu egzersizden sonra 10 saniye dinlenme.

Hannah bu konuda şöyle diyor: “Yoğun kardiyo egzersizini direnç hareketleri ile kombine edin. 20 saniyelik yüklenmeler 4 dakikalık çalışma süresince bir yaşam boyu sürmüş gibi gelecek.”

Onun önerisi, buna 40 dakika boyunca devam etmek ancak 4 dakikada bir kombinasyonu değiştirmek, arada bir de nefeslenmek.

Ağırlık atma, ip atlama, dumbbell itme, barbell thruster, şınav, box jump ve burpeeler onun en favorileri.

Listeden favoriniz olanları seçin ve ellerinizde yoğun bir egzersiz olacak.

Bir Topluluk Yaratın ve Destek Alın

Crossfiti bir defa bile yapanların bildiği en iyi şey, bir kere crossfit işine girerseniz yeni bir ailenin parçası olduğunuz.

Crossfit bir topluluk işi ve ömür boyu sürecek ilişkilerin inşa edildiği yer. Kendini daha iyi hale getirmek için aynı ortamda bulunan insanların grubu.

Bu yolculukta size benzer insanlardan destek almak önemli.

Kendinizi sizin gibi düşünen ve destekleyici, salona gelmediğinizde sizi arayacak insanlar ile çevirin diyor Hannah.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir