Hindistan cevizi suyu diyabet hastaları için güvenli mi?

Hindistan cevizi suyu, tüketebileceğiniz en iyi doğal içecekler arasında yer alıyor. Özellikle sağlıklı bir şekilde kilo verebilmek için bir araç olarak kullanılıyor ve tatlı, lezzetli ve yoğun olması sayesinde herkesin tercihi oluyor. Bunu yaparken kalori bakımından da zayıf kalmayı başarıyor. Bu yüzden bilhassa yüksek kan şekerine sahip olanlar tarafından tercih ediliyor.

Peki şeker hastaları ile hindistan cevizi suyu tüketimi arasındaki ilişki nasıl dersiniz?

Kısaca Hindistan Cevizi Suyu

Hindistan cevizi suyu tazedir, temizdir ve yapay tatlandırıcı ve koruyuculardan uzaktır. Bu nedenle herhangi bir sağlık problemi olmaksızın onu tüketebilirsiniz.

Ayrıca elektrolitler açısından da zengindir ve içerisinde bol miktarda potasyum ve sodyum bulunmaktadır. Ayrıca kalsiyum, fosfor, çinko, manganez, demir, bakır ve temel amino asitler bakımından da zengindir. Hindistan cevizi suyunda doğal şekerler olan fruktoz, glukoz ve sukroz da bulunmaktadır.

Şeker Hastaları İçin Güvenli mi?

Uzmanlar hindistan cevizi suyunun şeker hastaları için oldukça güvenli olduğunu belirtiyorlar. Ancak bunun için günlük tüketimde belli sınırları aşmamak gerekiyor. Çünkü her ne kadar sağlıklı bir içecek olsa da, fruktoz barındırması nedeniyle aşırı tüketimi kan şekeri düzeyleri üzerinde etkili olmasını sağlar.

Uzmanlar günde iki defa 250 ml kadar tüketimin güvenli olduğunu belirtiyorlar ve bunu üzeri bir problem haline gelebilir. Ayrıca onu içerisinde herhangi bir şey katmadan doğal haliyle tüketmek gerektiği belirtiliyor.

Bunun yanında, yeşil hindistan cevizlerinin sadece su kısmını tüketmeli, etli kısmını tüketmekten kaçınmalısınız. Zira etli kısmında şeker ve yağlar bol bulundukları için şeker hastalığına uygun değildirler.

Hindistan Cevizi Suyu Neden Şeker Hastaları İçin İyidir?

Besin Değerleri Zengindir

Hindistan cevizi suyunda vitaminler, mineraller ve temel amino asitler bol bulunurlar. Her bardağında 5.8 gram C vitamini, 0.1 mg riboflavin, 57.6 mg kalsiyum, 60 mg magnezyum, 600 mg potasyum, 252 mg sodyum ve 0.3 mg manganez bulunur. Bu besinler içerisinde bilhassa sodyum ve potasyum kan şekeri dalgalanalarını engellemekte önemlidir.

Lifi Çok, Karbonhidratı Azdır

Şeker hastalığı olan bireylerin karbonhidrat alımlarını sınırlandırmaları ve şeker tüketimine dikkat etmeleri gerekir. Bu nedenle diyabet sahibi bireylerin lifli ve düşük karbonhidratlı gıdalar tüketmeleri gerekir.

Zira şeker bakımından zengin olan karbonhidratlar, kan glukoz düzeylerinin fırlamasına sebep olabilirler ve bu da şeker hastalarına zarar verebilir.

Hindistan cevizi suyunun 240 gramında 2.6 gram lif bulunur ve bu da kan şekerinin kontrol altına alınmasına yardımcı olur.

Kan Dolaşımını İyileştirir

Şeker hastalığına sahip olanlarda genelde kan dolaşımı problemleri de bulunur. Bu sorundan dolayı ayaklarda his kaybı, görüş kayıpları ve böbrek iflası ortaya çıkabilir. Hindistan cevizi suyu tüketimi bu soruna karşı gelmenize yardımcı olur.

Hindistan cevizi suyu kan damarlarını genişletir ve dolaşımı iyileştirir. Bu nedenle diyabetin yan etkileri ile savaşta size yardımcı olur. Ayrıca atheroskleroz adlı diyabetik bozukluğu iyileştirmekte de etkilidir.

Kiloyu Korumaya Yardımcı Olur

Aşırı kilo alımı şeker hastalarında oldukça sık karşılaşılan bir problemdir ve hindistan cevizi suyu gereksiz açlıklara engel olabildiği için daha az yemenize imkan tanır.

Buna ek olarak temel tuzlar, mineraller bakımından zengin olması ve kolesterol barındırmaması nedeniyle de faydalıdır. Omega-3 yağ asitleri ve antioksidanlar bakımından da hayli zengindir ve bu da hem kilonun korunumunu sağlar hem de şeker düzeylerinin kontrol altında tutulmasına yardımcı olur.

Dolayısıyla bu nadide içecek öğle aralarında enerji veren ancak çok kalori vermeyen iyi bir atıştırmalık haline gelir. Buna ek olarak, çok şeker almadan serinlemenize de imkan tanır.

Metabolizmayı İyileştirir

Hindistan cevizi suyu metabolizmayı iyileştirir ve bunun sonucunda yağ yakımı ve şeker yakımı hızlanır. Böylece gün içerisinde daha fazla enerji bulabilirsiniz.

Glisemik Endeksi Düşüktür

Hindistan cevizi suyunun glisemik endeksi bir hayli düşüktür. Endekste 3 puana sahiptir ve bu nedenle kan şekerini pek de oynatmadığı söylenebilir. Buna ek olarak magnezyum içeriği sayesinde insülin hassasiyetinin artmasına da yardımcı olur.

Alkali bir gıda olmasından dolayı vücudun asit üreten mekanizmalarının da zayıflamasını sağlar. Bu sayede pH dengesi korunur. Hindistan cevizi suyu, obez şeker hastaları tarafında da tüketilebilir ve fazla kalori almanıza sebep olmaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir