Hindistan cevizi yağı, antioksidan özelliği ile her derde deva! Saçlarda kullanıldığında, genel bilinen zararlı kimyasallardan uzak olduğu için sağlıklı bir şekilde saç derisini desteklemekte, enfeksiyonları ve mantarları savuşturmakta, saç uzamasını da sağlamaktadır. İnsan daha başka ne ister değil mi?

En sevdiğiniz kozmetik ve saç ürünlerinin etiketlerine bakarsanız, bileşenler arasında hindistan cevizi yağını az da olsa görebilirsiniz. Bununla birlikte, çoğu kozmetik ve saç ürünü iyi içerikleri eser miktarda sağlarken, aynı zamanda sağlığa zararlı başka bileşenleri de içerir. Böylece de saçınıza ve cildinize kalıcı seviyede zarar verir. Bu nedenle en sevdiğiniz doğal organik şampuanlar ve ürünlerle birlikte hem sağlıklı beslenmenize ve de banyo dolabınıza hindistan cevizi yağı mutlaka eklenmeli.

* Hindistan Cevizi Yağı Şampuanı

İşte benim en sevdiğim hindistan cevizi yağı şampuanı tariflerinden biri, saçlarınızı yumuşak ve sağlıklı hissettirecek. Her kişinin saçı farklı olduğu için, ekstra yağ seviyesini saç ihtiyaçlarınıza göre ayarlamaya özen gösterin. İnce saçlar için, hindistan cevizi yağı miktarını 1/4 bardak kadar azaltabilir ve kalın kuru veya kıvırcık saçlar için bu miktarı arttırabilirsiniz.

• 1 bardak sıvı doğal sabun
• 1/3 bardak hindistan cevizi sütü
• 1/3 bardak hindistan cevizi yağı
• 50-60 damla sevdiğiniz bir yağ

Hindistan cevizi yağı ve hindistan cevizi sütünü birlikte çok düşük sıcaklıkta eritin. Bir şişeye sabun ile birlikte dökün. İyice çalkalayın. Sevdiğiniz yağlardan da 50 damla ekleyin ve tekrar sallayın.

Saçlar için mükemmel yağlar arasında lavanta, portakal, nane, limon otu, biberiye, adaçayı ve biberiye bulunur.

* Hindistan Cevizi Yağı Kremi

• 2/3 bardak hindistan cevizi yağı
• 1 yemek kaşığı E vitamini yağı
• 1 yemek kaşığı Jojoba yağı
• 10 damla yağ

Tüm malzemeleri bir kasede iyice karıştırın. Pürüzsüz ve kremsi bir doku olmalı. Duşta, Hindistan cevizi yağı şampuanı ile saçları yıkadıktan sonra, bir ya da iki çay kaşığı krem ile saçları pürüzsüz hale getirin. Saçlara iyice nüfuz etmesine izin verin ve sonrasında çok iyi durulayın.

NOT: Saçınız boyalı ise hindistan cevizi yağı renkleri soldurur. Çoğu saç tipi ve rengi için bu sorun yaşanabilir.

* Hindistan Cevizi Yağı Saç Maskesi

1 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağını, özellikle saç diplerinden başlayarak ve masaj yaparak, saçınıza dipten uca kadar uygulayın.

Çok kuru ve yıpranmış saçlar için bekleme süresini biraz daha uzatabilirsiniz, hatta gece boyu bu maske saçınızda kalabilir. Hindistan cevizi yağı çok hafif ve kolay emilen bir yağ olduğu için gece boyu saçınızda kalmasında hiçbir sakınca yoktur. Saçlarınızı toplayıp, saçınıza duş bonesi takıp gece boyu saçınızın bakımınıa rahatlıkla devam edebilirisniz. Normal saçlar için 30 dakika bekletip yıkamak yeterli olacaktır.

• Hindistan Cevizi Yağı Bukle ve Dalga Belirginleştirici

Hindistan cevizi yağını nemlendirici özelliğinin dışında dalgalarınızı ve buklelerinizi belirginleştirmek için de kullanabilirsiniz. Dalga belirginleştirici birçok saç spreyi, saçlarınızın üstünde kuru ve yapışkan bir etki yaratır, çünkü içlerinde kimyasallar var. Ancak hindistan cevizi yağı, bu spreylerin aksine saçlarınıza nem kazandırır.

Bir kabın içinde çeyrek bardak su ısıtın. İçine üç çay kaşığı hindistan cevizi yağı ekleyerek homojen bir karışım haline gelmesini sağlayın. Elde ettiğiniz bu karışımı, temiz bir sprey şişenin içine koyun ve her gün ihtiyaç duydukça saçlarınıza uygulayın.