Kış vakti zorlu olabilir, özellikle de cilt ve saçlar için. Havadaki nemin azalması ve rüzgarın artması, kar ve soğuk sıcaklıklar saçları yaşamsız ve cildi neme hasret bırakabilir. Ağır kremler ve şekillendiricilere maruz kalmak yerine cildinizi ve saçlarınızı besleyecek, nemlendirecek ve koruyacak bir bileşen kullanarak parlaklığı, hacmi ve yaşamı onlara geri döndürebilirsiniz.

Hindistan cevizi yağı hayli güçlü, işini iyi yapıyor ve kutulu herhangi bir üründen daha iyi. Sadece kışın değil, yılın her döneminde cilt ve saç problemleri için insanlara yardımcı oluyor.

Hindistan cevizi yağı saç derisini ve saç foliküllerini geçebiliyor ve böylece onları soğuk havanın yok ettiği zengin yağ asitleri ile tekrar besliyor. Derinlemesine bir saç bakımı için hindistan cevizi yağını saç diplerinden uçlarına kadar masajla uygulayın ve ardından saçlarınıza bir havlu sararak yatağa o şekildie gidin. Ayrıca yastığın üzerine de bir havlu serebilirsiniz. Uyandığınız zaman saçınızı yıkayın ve iyi durulayın. Nem böylece saça hapsedildiği zaman kıvrıklıklar gidecektir, saçlar canlanacak ve ipeksi bir yumuşaklıkta olacaklar. Bu uygulamayı havadan bağımsız olarak sağlıklı ve iyi görünen saçlar için iki haftada bir yapabilirsiniz.

Topuklardaki çatlaklar da ağrılı ve kötü görünür olabilirler, özellikle de her adım attığımızda ağrı yapanlar. Ağrıları azaltmak ve iyileşmeyi hızlandırmak için ayaklarınızı hindistan cevizi yağı ile ovun ve yatmadan önce üstüne çorap giyin. Uyanınca fazla yağı güzelce silin ve yumuşak ayakların keyfini çıkarın. Antioksidan gücü nedeniyle çalışmalar hindistan cevizi yağının iyileşme sürecini hızlandırdığını ve kolajen üretimi desteklediğini gösteriyorlar. Ayrıca mikrop karşıtı özellikler enfeksiyonları iyileşme sürecinde uzak tutuyorlar.

Güzel dudaklar da kuruyabilir, soyulabilir ve ağrı yapabilirler. Hindistan cevizi yağı çok iyi bir peeling ürünü olabilir ve sadece ölü derileri temizlemez, aynı zamanda koruma sağlar. Biraz esmer şeker ile hindistan cevizi yağını karıştırın ve dairesel hareketler ile dudakların üzerinde parmaklarınızı gezdirin. Böylece dudaklarınız taze ve yenilenmiş olacaklardır. Sonrasında nemlendirme için dudaklara biraz hindistan cevizi yağı sürebilirsiniz. Renklendirme için biraz organik boya da sürebilirsiniz.

İnflamatuvar cilt problemleri kış koşullarında azabilirler. Hindistan cevizi yağının anti-inflamatuvar özellikleri cildi nemlendirip iyileştirerek inflamasyonları azaltabilir. Hatta tahriş olmuş ciltlerde yatıştırıcı ve ağrı kesici özellikleri olduğu da görülüyor.

Susuz kalmış bir cilt bütünlüğünü kaybeder ve bakterilere karşı savunma duvarını sağlayamaz, bu nedenle onu doygun tutmak çok önemli. Çeşitli maddelere maruz kalan çatlak ve kavruk yerler ağrılı olabilirler. Hindistan cevizi yağı cildi zorlu koşullarda bile nemlendirir ve korur. Çalışmalar orta düzeyde kuru cilt üzerinde hindistan cevizi yağı kullanımının nemlenmeye ciddi fayda sağladığını gösteriyorlar ve düzenli kullanımı yara izlerinin de yok olmasını sağlıyor. En iyi sonuç için her gün duştan çıktıktan sonra tüm bedeninizi onunla nemlendirin. Böylece sağlıklı yağlar cildin alt katmanlarına ulaşacaklardır ve çok fazla sürmenize de gerek yok, az bir miktarı bile yeterli.

Gözler de kış aylarında zorlanırlar ve onları biraz korumak için sabah ve akşam vakitlerinde göz çevresine hindistan cevizi yağı sürebilirsiniz. Bazıları hindistan cevizi yağı kullanımından sonra göz altı şişkinliklerinde ve kırışıklarda azalma olduğunu belirtiyorlar.

Sızma zeytinyağı da cilt ve saçlarda kullanım için ideal. Nadiren alerjik reaksiyonlar olabilse de, bu reaksiyonlar genelde cilt tahrişi veya sivilce gibi oluyorlar ve anaflaksi çok nadiren ortaya çıkıyor. Bu nedenle kullanmadan önce alerjiniz olmadığından emin olmalısınız.