İnsanlar kişiliklerini analiz etmeyi ve kategorilere ayırmayı severler. Bu nedenle burçlar ve kişilik belirleyen testler oldukça popülerdir. Human Design, gerçekte kim olduğumuzu daha iyi idrak etmemize yardımcı olabilecek başka popüler bir yöntemdir. Astrolojiye benzer şekilde çalışan, daha az bilinen bu disiplin, yaşamınız, amacınız ve daha fazlası hakkında size fikir verebilecek benzersiz bir harita oluşturmak için doğum bilgilerinizi kullanır.

Human Design’ın Tarihi

Human Design’ın ortaya çıkışı oldukça ilginçtir.80’lerin sonlarında, Ra Uru Hu ismiyle tanınan Kanadalı bir adam tarafından mistik bir deneyim yaşadıktan sonra kurulmuştur. Ra Uru Hu, sekiz gün ve gece boyunca üst bir bilincin sesini duyduğunu ve bu sesten bilgi aldığını anlatır. Bu bilgi, bugün bilinen human design  “insan tasarımı” haline gelir. Ra Uru Hu, deneyimlerini Rave I’Ching adlı bir kitapta yazarak hayatının geri kalanını öğrendiklerini paylaşarak geçirir. O zamandan beri, uygulama dünya çapında daha fazla ilgi görmeye devam ediyor ve pek çok insan tarafından kullanılıyor.

 

Bir Human Design Okuması Nasıl Yapılır Ve Bunun İçin Neye İhtiyacınız Vardır?

Human Design çizelgenizi hesaplamak için fazla bilgiye ihtiyacınız yok. Sadece doğum gününüz, doğum saatiniz ve doğum yeriniz yeterli.

Human Design uzmanı Nikki Brafman’a göre, bu doğum bilgisi, kozmosun doğduğumuz andaki ve bundan üç ay önce beyninizin henüz gelişmeye başladığı andaki bir görüntüsü gibidir. “Human Design bu ikisini birleştiriyor ve ardından enerjilerinin nasıl etkileşime girdiğine bakıyor” diye açıklıyor.

Grafiğinizi çıkardıktan sonra, onu kendi başınıza analiz edebilir veya profesyonel bir okuma için bir uzmana başvurabilirsiniz. Human Design aynı anda birçok kavramı barındırabildiği için, bir profesyonelle çalışmak size yardımcı olacaktır. Brafman, “Profesyonel bir okuyucu bu bilgileri eyleme geçirilebilir ve hayatta uygulanabilir öğelere çevirebilir,” diye ekliyor, “Her okuyucunun farklı bir tarzı vardır, bu yüzden sizin için doğru olanı bulmanız önemlidir.”

 

Bir Human Design Okuması Size Neler Hakkında Bilgi Verir?

Öğrenecekleriniz grafiğinizi okuyan kişiye göre değişse de, bu grafikten genel olarak öğrenebilecekleriniz şunlardır;

1. Enerji Türünüz

Brafman’a göre insan tasarımında dört (veya nasıl baktığınıza bağlı olarak beş) ana “enerji türü” vardır ve bunları bir enerji kaynağı olarak güneşe benzetebiliriz diyor.  Bu enerji türlerini şöyle sıralıyor:

 

  • Jeneratörler
  • Projektörler
  • Manifestörler
  • Reflektörler

Enerji türünüz size, enerjinizi en iyi nasıl kullanabileceğiniz konusunda bilgi verir. Bunun dışında yaşam temanıza ait şeylerin ne olduğu ya da ne olmadığı konusunda da sizi aydınlatır.

2. Güçlü Ve Zayıf Yönleriniz

Brafman, insan tasarımı jargonunu çözmeye ve enerji türünüz hakkında daha fazla bilgi edinmeye başladığınızda, kendi güçlü ve zayıf yönlerinizi daha iyi belirleyebileceğinizi söylüyor. Fakat bunu belirleme konusunda kararsız kalıyorsanız, bir yönünüze şartlanmış olabilirsiniz. Bu şartlanma güçlü ve zayıf yönlerinizi görmenizi zorlaştırabilir.

3. Nasıl Kararlar Alırsınız

Brafman, insan tasarımında “iç otorite” veya sizin karar verme prensibiniz diye bir şey olduğunu açıklıyor. “Bu, sizin yönlendirilme şeklinizdir” diye ekliyor, “Bazı insanlar hızlı kararlar verirken, bazıları karar vermeye uzun zaman ayırmalıdır, bazıları ise sezgilerini dinleme eğilimindedir.”

4. Bu Hayattaki Rolünüz

Brafman, insan tasarımının ayrıca bizi bu dünyada oynamamız gereken role dair ipucu veren 12 farklı “profil” veya sayısal kombinasyona sahip olduğunu söylüyor. Bu grafik sayesinde ne için bu hayatta olduğumuzu ve nelere hizmet etmemiz gerektiğini anlamamız da kolaylaşıyor.

Oldukça katmanlı bir yapısı olan bu sistem doğru incelendiğinde kişinin hayat amacına yönelik ipuçları sunuyor. Sadece tek bir şey değil birden fazla kombinasyonun birleşimi olduğunu bilmek her insanın eşsiz ve biricik olduğuna da bir kanıt oluşturuyor.

İnsan Tasarımındaki Dört Enerji Türü

İnsan Tasarımındaki Dört Enerji Türü
İnsan Tasarımındaki Dört Enerji Türü

Jeneratör/Manifesting Jeneratör

Brafman, Jeneratörler ve Manifesting jeneratörlerinin dünyadaki insanların %70’ini temsil ettiğini söylüyor. “Onlar işgücünü ateşleyen, harekete geçiren insanlardır” diyor. Her enerji türünün kendi enerjisini yönlendirmek için belirli bir stratejisi vardır ve Jeneratörlerinki ise olaylara tepki vermektir. “Onlar üreticilerdir ve piyasadaki boşluklar veya dünyadaki eşitsizlikler gibi şeylere tepki verirler. Çalışmalarıyla, enerjileriyle dünyayı ileriye taşırlar ve bu enerjiye kendilerini aydınlatan şeyler yaparak erişirler. ”

Onları aydınlatmayan şeyler ise o enerji rezervini tüketir. Ve Jeneratörler ve Manifesting Jeneratörler arasındaki farka gelince, Jeneratörler “bir uzmanlık alanına sahip olma eğilimindedir, burada Manifesting Jeneratörlerin geniş, her şeyi yapan bir varlık tarzına sahip olmayı sevdiğini” belirtiyor.

Projektör

Projektörler dünya nüfusunun %20’sini temsil ediyor ve Brafman’a göre onlar genellikle bilge ve rehberler. “ Onlar etraflarındaki herkesin enerjilerini ve auralarını tespit edebilen yoğun bir enerjiye sahipler ” diye belirtiyor.

“Projektörler muhteşem liderlerdir çünkü enerjiye göre durumları iyileştirebiliyorlar” diyor. Bu tip enerjiye sahip insanların en gölge özelliği ondan tavsiye istenmediği halde tavsiye vermeye yatkın olmalarıdır ve bu konu projektörlerin dikkat etmesi gereken bir husustur.

“Bir Projektörün işi tanınmayı beklemektir,” diye ekliyor Brafman ve projektörlerin yaşam temasının başarı olduğunu söylüyor.

Manifestör

Brafman, bu tip enerjiye sahip olan kişilerin, “topu yuvarlamak, başlatmak ve geri adım atmak ve diğer insanların devralmasına izin vermek” için burada olduklarını söylüyor. Dünyadaki insanların %10’undan daha azını oluştururlar ve derin dinlenmenin ardından derin karşılıklar verirler. “Bir Jeneratör veya Manifesting Jeneratörden daha hızlı koşabilirler ama bu tempoya ayak uydurama konusunda zorlanabilirler” diye ekliyor.

Manifestörler, çok fazla tükenmişlikle karşılaştıklarında ve tutarlı bir programın taleplerine ayak uyduramadıklarında depresyon ve utanç ortaya çıkabilir. Brafman, “Onların enerjileri bir sapan gibidir,” diye ekliyor. “Geri çekilirler ve sonra ileriye doğru fırlarlar.”

Manifestorun stratejisi bilgi vermektir. Yaşam teması ise, inisiyasyonlarının serbestçe dönmeye başlayabileceği bir yer olarak tanımladığı barışı bulmaktır.

Reflektör

Son olarak, nüfusun %1’inden azını oluşturan Reflektörlerimiz var. Brafman, “Reflektörlerin kendilerine ait tutarlı ve güvenilir bir enerjisi yoktur ve temelde sadece çevrelerinin enerjisini yansıtırlar” diyor. Bu onları yakın, enerjik empatlar yapar, etraflarında olup bitenleri hissedebilirler. Bir Reflektörün sağlığı, genellikle içinde bulunduğu ortamla ilişkilidir.

Stratejileri aslında biraz sabır gerektiriyor; buna “ay döngüsünü beklemek” denir. Brafman, “Birden fazla ortam hakkında çok fazla veri toplamak için bir karar vermeden önce 28 gün beklemeleri gerekiyor” diyor, çünkü mevcut ortamlarının onlara ne söylediğini basitçe özümsemek çok zor olabilir.

Reflektörler için yaşam teması sürprizdir. “Bir yansıtıcı her zaman onları şaşırtmaya, neşe vermeye ve içinde bulundukları alanı anlamalarına yardımcı olmaya devam edecek bir ortamda olacaktır.”

Haritanızda Nelere Dikkat Etmelisiniz?

1. Enerji türünüz.

Elbette enerji türleri, yaşam temanızdan içsel otoritenize kadar her şeyi kapsadığı için incelemeye değer, dikkat etmeniz gereken en önemli kategoridir.

2. İç Otoriteniz

Örneğin, jeneratörler,”sakral otoriteye” sahiptir. Yani, bir şeyi onayladıklarını, içsel olarak bu işi yapmaya hazır olduklarını anlamaları ve hissetmeleri “sakral çakra bölgesini” dinleyerek mümkün oluyor. Oradaki enerji “evet” diyorsa jeneratörler o işi yapmaya karar veriyorlar. Diğer enerji türlerinde ise bir duygusal otorite, bir ego otoritesi veya bir ay döngüsü otoritesi olabilir.

3. Profiliniz

Profiller veya bu hayattaki rolünüz, fiziksel bedeninizin doğuştan gelen tasarımı ve birlikte nasıl çalıştıkları ile birlikte kim olduğunuzu düşündüğünüzü kapsar. Bu yüzden profilinize dikkat etmeniz oldukça önemlidir.

Brafman “Profilinizi incelerken ortaya çıkan sonuçlar sizinle rezonansa girmezse bu konuda bazı koşullanmalarınız olup olmadığını inceleyin” diyor. Kendinizle alakalı bazı kalıp düşüncelerinizden dolayı grafikteki profile rezone olamıyor olabilirsiniz. Bu durum grafiğin incelenmesi noktasında önemli donelerden biridir.

Siz de grafiğinizi merak ediyorsanız, Human Design uygulamalarından grafiğinizi elde edebilirsiniz. Oldukça karmaşık ve katmanlı bir yapısı olduğu için yorumlamakta zorlanabilirsiniz. Bu durumda profesyonel bir grafik okuyucudan destek alabilirsiniz.

 

Keyifli ve enerji dolu bir gün dilerim.

Dr. Yasemin GEÇERLER