© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

IBM’in Watson’ı Dünyanın En İyi Doktoru mu?

 

Yaratıcılarından biri olan Andrew McAfee’ye göre, Watson olarak bilinen süperbilgisayarlar dünyanın en iyi teşhis belirleyicileri olacak.

Teknoloji şirketi IBM tarafından tasarlanan Watson süperbilgisayarı,yapay zekanın gücünü insanlığa fayda sağlayacak şekillerde kullanıyor. 2011 yılında Watson popüler yarışma programı Jeopardy’de dünya şampiyonu unvanını kazandığında, yapay zeka potansiyelini tüm dünyaya gösterdi! 2011 yılı.

O zamandan beri Watson geliştiricileri, tıbbi kullanım için yapay zekayı özelleştirme üzerine yoğunlaştı. Programcılar, binlerce hasta kayıtlarını, çok sayıda tibbi metinleri ve PubMed ve Medline veritabanlarındaki tüm içeriği Watson’un çalışma belleğine entegre ettiler. Toplamda, yapay zeka 600.000’den fazla tıbbi kanıt, 25.000 eğitim vakası ve 14.700 saatlik klinik eğitimden oluşan 2 milyon sayfa metin içeriyordu.

Tıbbi Tanılarda Yapay Zekayı Kullanmanın Faydaları

Watson gibi yapay zeka programları, tıp gibi bilgi ağırlıklı alanlarda önem kazanmaktadır. Süper bilgisayar insan beyninden daha fazla bilgi depolayabiliyor ve bilgiye daha çabuk erişebiliyor. Buna ek olarak, bilgisayar tarafından konulan bir teşhis kanıta ve belirlenen olguya dayanırken, doktorlar bilişsel önyargılar veya güvensizlik konularından etkilenirler.

Watson yapay zekası kullanıcıların kendisiyle doğal bir şekilde konuşmalarını sağlayan bir arayüz kullanıyor. Makine, hastalardan gelen bilgileri toplama, analiz etme ve depolanan bilgilerle kıyaslama yeteneğine sahip. Bu araştırmadan yola çıkarak, yapay zeka doğru bir teşhis koyabilir.

Watson süper bilgisayarı, yalnızca bilgi parçalarını karşılaştırmaktan çok, bağımsız olarak hipotezler oluşturabilir. İnsanların öğrenme biçimine benzer bir süreçte, makine sonrasında neyin çalışmadığını göz ardı edip hatayı düzelterek kendi hipotezlerini test edebilir ve değerlendirebilir.

2011’de McAfee, tıbbi amaçlar için yapay zeka kullanmanın avantajları hakkında bir makale yazdı. Yapay zeka teşhisleri, medikal alanda yayımlanmış bilgilere dayanır ve en güncel tıbbi kaynaktır. Teşhis programları doğru, tutarlı, çok düşük maliyetlidir ve dünyanın herhangi bir yerinde kullanılabilir.

Yapay Zeka: Tıbbi Bakımın Geleceği

Teşhis koymada yapay zeka kullanılırken, bir doktor belirtileri ve diğer faktörleri programa tanımlar. Bilgisayar daha sonra hastanın geçmişi ve kendi veritabanları ile birlikte test sonuçlarını ve diğer tıbbi ilgili verileri çıkarır ve bir hipotez oluşturur. Hipotez tedaviler, hasta kayıtları ve yayımlanmış çalışmalar ve araştırmalar karşısında test edildi. Hipotezin geçerli olduğundan emin olduktan sonra, Watson hasta için özelleştirilmiş bir tedavi planı sunabilir.

Watson inanılmaz kapasiteye sahipken, sadece birkaç şirket bundan yararlanıyor. MD Anderson Kanser Merkezi, yapay zekayı lösemi hastalarına tedavi planları geliştirmek için kullanıyor. WellPoint medikal firması hastaların doktorlarının tedavi planlarını değerlendirmesi için Watson tabanlı yazılım kullanmaktadır.

Şu anda, Watson yapay zekasının eriştiği tüm bilgieri tam olarak kullanamıyor. Yazılım geliştiriciler, insan doktorları bu kadar etkili kılan zihinsel beceri ve düşüncenin çok yönlülüğünü geliştirmeye yardımcı olacak bir program üzerinde çalışıyorlar.

“Bir osteopatik doktorun IBM Watson’ı denetlediğini bilmek güzel bir şey. Çünkü, “osteopatik manipülasyon” olarak bilinen alternatif tıp formunun yanısıra geleneksel tıp alanında da eğitildikleri için osteopatik doktorları daha dengeli bir sağlık perspektifine sahiptirler. Başka bir deyişle, osteopatik doktorlar temel tıbbi felsefesinin bir parçası olarak, bedensel işlev bozuklukları düzeltildiğinde insan vücudunun kendiliğinden iyileşme yetisine sahip olduklarını göstermektedir. Bu Watson için önemlidir, çünkü böyle bir doktorun hastanın tedavi yaklaşımlarında önyargılı olma olasılığı daha azdır ve böylece klinik öneriler konusunda Watson için mevcut olan seçenekleri kısıtlamayacaktır. Ayrıca, biz insanlar allopatik bir hekimin IBM Watson’ın denetleyici pozisyonda olması durumunda olduğu gibi, tedavi seçenekleri olarak yalnızca ilaç ve ameliyatla sınırlı kalmayan Watson’dan yararlanırız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir