Mükemmel bir cilde sahip olmak için pahalı ürünlere ihtiyacınız yok. Toksin barındırmayan kaliteli cilt bakım ürünleri, birkaç faydalı alışkanlık ve günlük özenli bir bakımla birleşirse, cildiniz kendiliğinden doğal bir parlaklığa kavuşur. Kusursuz bir cilt için yapılması gerekenleri  sizler için derledik.

 

  1. Farklı ürünleri birlikte kullanmaktan çekinmeyin

 

Bir markanın hazırladığı serinin bütün ürünlerini alıp kullandığımız günler geride kaldı. Farklı serilerin en iyi ürünlerini bulun ve hepsinin kendine özgü güçlü yanlarından yararlanın. Bitkisel tabanlı ürünleri karıştırmak, cildi besledikleri için çok daha kolaydır. Eğer kil ya da deniz yosunu maskesi aldıysanız, yüzünüze sürmeden önce, cildinizi daha fazla nemlendirmesi için evdeki bal ve yoğurdu maskeye karıştırabilirsiniz. Bununla birlikte, farklı yüz ve göz serumlarını da üst üste sürmeniz mümkün.

 

  1. Küçük adımlar atın

 

Hayatınız çok yoğun bir tempoda ilerliyorsa, cilt sağlığınız konusunda hafta boyunca küçük adımlar atmayı deneyin. Sonrasında bu adımların birbirine eklenip, büyük değişimler yarattığını göreceksiniz. Örneğin duş zamanınızı daha verimli kullanmak için, duşa girmeden yüz maskesi sürüp, çıkmadan önce de temizleyebilirsiniz. Ya da masanızda bir şişe organik hidrosol bulundurarak, gün boyunca cildinizi nemli tutmanız mümkün.

 

  1. Profesyonel bakıma başvurun

 

Cildinize çok iyi bakmanızın yanı sıra, besleyici bir destek için, düzenli olarak cilt bakımı yaptırabilirsiniz. Çok sık olmasına da gerek yok; altı haftada bir yaptırmak genelde yeterli oluyor. Bu sayede ölü derilerden kurtulmak ve oluşan herhangi bir cilt problemine erkenden müdahale etmek mümkün. Kendinizi rahat hissettiğiniz bir güzellik uzmanı bulup sürekli ona giderseniz, cildinizi tanımasını ve böylece en iyi sonucu veren uygulamaları yapmasını sağlarsınız.

aloe-vera-yagi

  1. Cildinizde harikalar yaratacak içecekler için

 

Yedikleriniz ve içtiklerinizin cildinize yansıdığı bilinen bir gerçek. Cildinizin nemli ve temiz kalmasını sağlamak için bol bol su içmenin yanı sıra, kalorisi düşük ama cildinize yararlı ve besleyici öğeler açısından zengin içecekler tercih edebilirsiniz. Bu içeceklerin başında da aloe vera suyu geliyor. Arındırıcı limon suyu ya da hindistan cevizi suyu ve gül suyu karışımı da besleyici içecekler arasında.

  1. Açıklarınızı kapatın

 

Eğer birkaç gün art arda gece uykunuzu iyi almazsanız, bunun olumsuz sonuçlarını maalesef cildinizde gözlemleyebilirsiniz. O yüzden, bulduğunuz ilk fırsatta, uyku açığınızı kapatmak için erkenden yatın. 8 saat ya da daha fazla uyumak, hem cildinizi hem de bedeninizi yeniler, kaybettiğiniz dengeye kavuşmanızı sağlar.

vucut-fircasi

  1. Cildinizi düzenli olarak kuru fırçalayın

 

Artık dişlerinizi fırçalamak gibi bir alışkanlığa dönüşmesi gereken kuru fırçalama, lenfatik süzülmeyi arttırır ve toksinlerin vücuttan atılmasını hızlandırır. Ayrıca dolaşımınız üzerindeki faydalarının yanı sıra, cildinizde de harikalar yaratır. Duşa girmeden önce, ayak ve bacaklardan başlayarak, her zaman kalbinize doğru olacak şekilde cildinizi fırçalayın. Sadece 2 dakikanızı alacaktır.

 

  1. Cildinize ‘annelik’ yapın

 

Her anne gibi, güneşe çıkmadan önce çocuğunuzu gözlük, şapka, kıyafet ve güneş kremiyle donatıyorsunuzdur. Aynı özeni cildinize de gösterin. Güneşe çıkmadan önce, özellikle göğüs, boyun, el ve ayaklarınıza çinko açısından zengin güneş kremi sürün.

hindistan-cevizi-yagi

  1. Yağların gücünden faydalanın

 

Eğer yıllardır akne problemiyle uğraşıyorsanız, doğal uçucu yağların dengeleyici ve iyileştirici gücünden yararlanabilirsiniz. Gül, ay çiçeği ya da havuç yağı gibi organik yağlar, hücrelerin optimum düzeyde çalışmasına yardımcı olarak, fazladan yağ salgılamalarına engel olur. Aynı zamanda doğal olarak antibakteriyel özellik taşırlar. Akne tedavisinde de etkili olduklarını söyleyebiliriz. Yağlı cildinizle baş etmek için, besleyici yağlardan size en uygun olanını bularak, bu doğal mucizelerden mutlaka faydalanın.

 

  1. Kimyasal ürünlerden arının

 

Kozmetik malzemelerin içeriklerini keşfettikçe, zararlarının da farkına varırsınız. Çoğu kozmetik ürün alerjilere neden olur, hatta bazıları hormonal problemlere bile yol çar. Bu ürünlerin içinde bulunan zararlı maddeler, genel olarak koruyucu olarak kullanılır. O yüzden, koruyucu gerektiren su bazlı ürünler yerine, yağ bazlı olanları tercih ederek biraz da olsa kimyasal ürünlerin zararlarından kendinizi koruyabilirsiniz.

 

10. Daha az ürün kullanın

 

Gereğinden fazla kozmetik ürün kullanarak cildinizde birikmeler oluşmasına neden olabilirsiniz. Cilt sağlığınızı tehlikeye atmamak için, yıllardır faydasını gördüğünüz ve severek kullandığınız bir iki üründen fazlasını evinizde bulundurmayın. Bu hem hayatınızı kolaylaştıracak hem de cildinizin sağlığını koruyacaktır.