Cinsel ilişkinin ne kadar sürmesi gerektiğine dair belli bir süre bulunmamaktadır. İdeal cinsel ilişki süresi kişilerin tercihine ve çeşitli faktörlere göre değişiklik gösterecektir.

Her çiftin cinsel ilişki anlayışı farklıdır. Kimileri için cinsel ilişki yalnızca cinsel birleşmeden ibaret iken kimileri için ise ön sevişmenin başladığı ve orgazm gerçekleştikten sonraki zamanı kapsamaktadır.

Bununla birlikte genel bir süre vermek gerekirse vajinal ilişkinin genelde 3 ila 7 dakika arası sürdüğünü gösteren bir araştırma bulunmaktadır. 2005 tarihli “A multinational population survey of intravaginal ejaculation latency time (IELT’ye dair (penisin vajina içine girişi ile çıkışından önce boşalana kadar geçen süre) çok uluslu popülasyon araştırması)” isimli araştırmaya göre 1-2 dakika süren vajinal ilişki çok kısa sayılıyor. 10 ila 30 dakika arası süren vajinal ilişkinin ise çok uzun olduğu düşünülüyor.

Cinsel ilişki terapistleri bu araştırmadan elde edilen sonuçlardan yola çıkarak 7 ila 13 dakika arası süren vajinal ilişkinin yeterli olduğunu düşünüyor.

Tabi burada bahsedilen sürelerin yalnızca vajinal ilişkiyi kapsadığını unutmamak gerek. Bu süre içerisinde ön sevişme ve diğer cinsel ilişki türleri yer almıyor.

Cinsel İlişki Süresini Etkileyen Faktörler

Herkes için ideal bir cinsel ilişki süresi bulunmamakla birlikte ilişki süresi çeşitli faktörlerden etkilenebilmektedir.

Cinsel ilişkinin ne kadar süreceğini etkileyen faktörler genel olarak şu şekildedir:

Yaş

Vajinal ilişkinin başlaması ve erkeğin boşalması arasında geçen süre, yaş ilerledikçe kısalmaktadır. Yani erkekler, yaş ilerledikçe daha hızlı orgazm olmaktadır. Bununla birlikte erkeklerde yaşın ilerlemesiyle birlikte erekte olmak daha zor olabilir ya da uzun sürebilirken kadınlar için de uyarılmak daha zor olabilmektedir.

Sağlık sorunları

Cinsel fonksiyon bozuklukları, cinsel ilişkinin ne kadar süreceğini etkileyecektir. 40 yaşına gelindiğinde erkeklerin yüzde 40’ının erektil fonksiyon bozukluğu yaşadıkları düşünülürken bu oran 70 yaşına gelindiğinde yüzde 70’lere kadar çıkabilmektedir.

Kadınlar söz konusu olduğunda ise perimenopoz döneminde her dört kadından birinde orgazm sorunları yaşanabilmektedir. Bu durumda çeşitli uyaranlar olsa dahi orgazm gerçekleşmemekte ve cinsel ilişkinin daha uzun sürmesi gerekmektedir.

Uyarılma seviyesi

Kişinin uyarılma seviyesi ve cinsel hayatının kaç yaşında başladığı gibi şeyler, orgazma ulaşma süresini etkileyebilmektedir. Örneğin, klitoris uyarımı olmadan orgazm olamayan kadının yalnızca cinsel birleşmeyle uyarılması zor olabilir. Diğer yandan erkek açısından ise vajinal ilişkiden önce oral ilişki gerçekleştiyse orgazm daha erken gerçekleşebilir. Herkesin uyarılma şekli farklı olduğu için vajinal ilişkinin süresi kişiden kişiye farklılık gösterecektir.

Alkol ve madde kullanımı

Bazı maddeler ve alkol, cinsel ilişkinin ne kadar sürdüğünü, uyarılmayı ve orgazmı etkileyebilmektedir. Örneğin, çok fazla alkol tüketen erkeklerde ereksiyon olmak ve ereksiyonu sürdürmek veya orgazm olmak zor olabilmektedir. Çok fazla alkol tüketen kadınlarda ise testosteron seviyelerinin artmasıyla cinsel istek artabilirken vajinanın kayganlığı az olabilir ve orgazm olmak zorlaşabilir.

Ortam

Farklı ortamlar, farklı partnerler ve ilişkide kişilerin ne kadar mutlu olduğu gibi faktörler de cinsel ilişki süresini etkileyebilmektedir. Kimi insanlar uzun süreli partnerleriyle birlikte olduklarında daha kolay orgazma ulaşabilirken kimilerinde ise daha uzun sürebilmektedir.

Cinsel ilişki anlayışı

Cinsel ilişki süresi genelde erkeğin orgazm olması için geçen süreyle ilişkilendirilmektedir. Erkek orgazma ulaştığında genelde cinsel ilişkinin sonlandığı düşünülür. Ancak aslında ilişki, her iki tarafın da tatmin olmuş hissetmesiyle son bulur. Bu nedenle erkek orgazm olmuş olsa da cinsel ilişki devam edebilir.

Cinsel İlişki Süresi Nasıl Uzatılır?

Cinsel ilişkinin daha uzun sürmesini istiyorsanız, aşağıda yer alan önerilere göz atabilirsiniz:

Kayganlaştırıcı kullanın

Vajinal ilişkinin uzun sürmesiyle birlikte ilişki acı verici bir hale gelebilir. Çünkü bu durumda vajinada üretilen doğal kayganlaştırıcı yetersiz gelmeye başlar. Pek çok çift, vajinal kuruluk nedeniyle meydana gelen vajinal tahriş nedeniyle ilişkiyi sona erdirir. İlişki süresini uzatmak istiyorsanız, kayganlaştırıcı kullanmayı düşünebilirsiniz.

Edging yöntemini deneyin

Edging, bir tür orgazmı durdurma yöntemidir. Bu yöntemde kişi, orgazma geldiği aşamada durur, bekler ve ilişkiye tekrar devam eder. Cinsel ilişkinin uzun sürmesini isteyen kişiler bu yöntemi tercih edebilirler. Orgazmı ertelemek istiyorsanız, yaptığınız şeyi hemen bırakın ve sonrasında tekrar devam edin.

Değişiklik yapın

Orgazm genelde uyarıcı etkiye sahip hareketin tekrar ve tekrar yapılması ile gerçekleşir. İlişkinin uzun sürmesini istiyorsanız, pozisyon değiştirerek bunu başarabilirsiniz. Ayrıca ilişki sırasında konuşarak partnerinizle olan yakınlığınızı arttırabilir ve süreyi uzatabilirsiniz.

Nasıl Daha Hızlı Orgazm Olunur?

Kimi çiftler ilişki süresini uzatmak isterken kimilerinin ise orgazm olması çok uzun sürebildiği için daha hızlı orgazm olmak ister. Bu durumda aşağıdaki stratejiler yardımıyla orgazma daha hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz:

İlişki öncesi mastürbasyon yapmayın

Erkeklerin ilişki öncesi mastürbasyon yapması, sonrasında partnerleriyle ilişkiye girdiklerinde boşalmalarını zorlaştırabilir. Bu nedenle özellikle erkeklerin ilişkiye girmeyi planladıkları gün içerisinde mastürbasyondan uzak durmaları gerekir.

İlişki sırasında kendinize dokunun

Düzenli olarak mastürbasyon yapan kişiler, kendilerine nasıl dokunacaklarını çok iyi bilirler. Bu nedenle orgazma hızlı ulaşmak için ilişki sırasında kendinize dokunmayı deneyin. Bunun için kadınsanız klitorisinizi uyarabilir ve erkekseniz penisinizi elinizle uyarabilirsiniz.

Klitorise odaklanın

Cinsel ilişki sırasında klitorisi uyarmanın pek çok yolu bulunmaktadır. Pek çok kadın klitorisin yardımı olmadan vajinal orgazma ulaşmakta zorluk çeker.

Seks oyuncakları kullanın

Vibratör gibi seks oyuncakları, orgazma daha hızlı ulaşmayı sağlayabilmektedir. Oyuncakları ilişki sırasında kendi kendinize kullanabileceğiniz gibi partnerinizden bunları sizin üzerinde kullanmasını da isteyebilirsiniz.

Cinsel İlişki Süresi Önemli mi?

Aslında süre ile ilişkiden alınan zevk doğrudan bağlantılı değildir. Yani kısa süren bir cinsel ilişki de oldukça tatmin edici olabilir.

Cinsel ilişkinin süresi konusunda endişeleriniz varsa kendinize ilişkiden zevk alıp almadığınızı, partnerinizden memnun olup olmadığınızı ve daha iyi bir cinsellik için neler yapabileceğinizi sorabilirsiniz.

İdeal cinsel ilişki süresinin ne olması gerektiği çiften çifte ve kişiden kişiye değişiklik gösterecektir. Esas sorgulamanız gereken ilişkinin süresi değil, ilişkiden aldığınız zevk olmalıdır. Bu konuda sorunlarınız varsa partnerinizle birlikte konuşabilir ve çözüm yolları üretebilirsiniz.