Başkalarıyla ilişkinizi belirleyen şey, aslında kendinizle olan ilişkinizdir. Eğer yeterince iyi olmadığınızı düşünüyor ya da kendinize değer vermiyorsanız, özel hayatınızda da başarıyı yakalamanız zorlaşır. Kendinizle ilgili olumsuz fikirlerinizi değiştirmeniz ve bu sayede uzun süreli ilişkiler yaşayabilmeniz için yapılması gerekenleri sizler için derledik.

 

  1. Tutkularınızı keşfedip, onların peşinden gidin

Yapmayı sevdiğiniz bir şey bulduğunuzda, hem kendinize hem diğer insanlara hem de hayata olan bağlılığınız artar. Bir şeylerden zevk alma ve onlarla ilgili heyecan duyma size kişisel bir amaç verirken, aynı zamanda da, sizi çevreleyen daha büyük ve evrensel bir amacın da farkına varmanızı sağlar.

Bununla birlikte, tutkularınızın ve amaçlarınızın peşinden gitmek, sizi daha mutlu ve tatminkar yapar. Böylece, artık sizi ‘tamamlayacak’ birini aramadığınız için, daha iyi bir partner olursunuz.

 

  1. Sizi tetikleyen şeyleri tanıyın

Kendinizi değersiz hissetmenize neden olan şeylerin kaynağını bulursanız, insanlara ve durumlara olan tepkilerinizi ve yaklaşımınızı da bilinçli bir şekilde değiştirebilirsiniz. Bu sayede korkularınız yüzünden insanları itmek yerine, kendinizi daha fazla dış dünyaya açabilir ve daha sevgi dolu, güçlü bağlar kurabilirsiniz.

 

Sizi bu olumsuz duygulara sürükleyen durumların farkına varıp onlarla aranıza bir mesafe koymak, daha iyi tercihler yapmanızı sağlayacaktır. Bu sayede, uzun süreli ilişkiler kurmanız da kolaylaşır.

 

  1. Geçmişinizle barışın

İnsana kendisini önemsiz hissettiren durumların başında, geçmişte yaşanan başarısız ilişkiler gelir. Eğer geçmişe pişmanlıkla bakarsanız, kötü hislerin kalıcı olmasına neden olan sonuçlar çıkarırsınız. “Elimden geleni yaptım ama yeterli olmadı. Ya bir daha asla düzgün bir ilişki yürütemezsem?” gibi düşünceler, sizi kontrolünüzde olmayan bir girdaba sürükler.

 

Çoğu zaman yaralarımızı yıllarca içimizde taşırız ve bu oldukça normal bir durumdur. Fakat üstlerini örtüp onlar yokmuş gibi davranırsak, bu yaralar, insanlar ve ilişkiler suretinde tekrar gün yüzüne çıkarlar.

 

Kendinizi ve eski sevgilinizi affetmeniz, şimdiki zamanın içinde yaşamanızı sağladığı ve zihninizin yarattıklarıyla gerçekten yaşananlar arasında bir ayrım yapabilmenizi sağladığı için, değersizlik duygularını yok etmede en önemli etkendir

 

  1. Beklentilerden kurtulun

Hayatımız boyunca ailemiz, toplum ve içinde yaşadığımız kültür, bizden birçok şey bekler. Biz de, sevilmek ve kabul edilmek adına, kendimizi bu beklentilere göre şekillendirmeye başlarız.

 

Gerçek kişiliğinizi keşfetmeye başladığınızda, bu beklentilerden bazılarının, sizin değerlerinize aslında hiç de uymadığını fark edersiniz. Özellikle de ideal sevgili konusundaki beklentiler, sizi yanlış ilişkilere sürükler. O yüzden, omuzlarınızda bu yükten bir an evvel kurtulup, kendi değerlerinizi uygulamaya koyulun.