Yalova maalesef ülkemizin kıymeti yeterince bilinmeyen şehirleri arasında yer alıyor ve pek çok kişi bu güzel kıyılara sahip olan şehrin ne kadar çok doğal değer barındırdığını bilmiyor. Halbuki hem kaplıcaları hem de inanılmaz doğası ile gezginler için çok güzel imkanlar sunmayı başarıyor ve her ne kadar çok fazla olmasa da bazı tarihi eserleri ziyaret etmek de mümkün. Pek kişi bilmese de, Yalova’da deniz kum güneş üçlüsüne teslim olabileceğiniz bazı güzel plajlar da mevcut. Sizler için Yalova’da gezilecek her bir noktayı kısaca değerlendirdik.

Erikli Şelalesi

Erikli şelalesi, Erikli yaylasının yakınlarında bulunuyor ve bölgede tam 2 adet şelale görmek mümkün. Bunlardan birincisi aşağı şelale, ikincisi ise yukarı şelale olarak tanımlanıyor. Zira bir tanesi bakış açınıza göre aşağıda kalıyor, diğeri ise yukarıda kalıyor. Yani bu şekilde şelaleleri hem yukarıdan hem de aşağıdan görme fırsatınız olacak.

Bölgede kamp yapma imkanları da olduğu için kamp severlerin oldukça beğeneceklerini düşünüyoruz. Bilhassa şelalelerin sesi eşliğinde dinlenmek ve suyun akışından keyif almak hoşunuza gidecektir.

Armutlu Kaplıcası

Armutlu kaplıcalarının tarihi yüzyıllara dayanıyor ve neredeyse her dönemde hastalıklarına şifa arayanlar için bir merkez haline gelmiş. Bu termal kaplıca, sadece sağlığa fayda sağlamıyor, aynı zamanda keyifli ve dinlendirici bir vakit geçirmenize de yardımcı oluyor.

Kaplıca temel olarak ruh hastalıklarına, kadın hastalıklarına, kalp ve damar hastalıklarına, karaciğere, romatizmaya, bağırsaklara, cilde ve safra kesesine iyi geliyor. Bunun yanında dinlendirici bir kaplıca deneyimi yaşamak isteyenler de hasta olmasalar dahi suyuna girmek isteyeceklerdir.

Sudüşen Şelalesi

Armutlu kaplıcalarına çok uzak olmayan bir konumda bulunan Sudüşen şelalesi, bölgedeki en güzel görsel manzaralardan birisini sunuyor ve hem şelalenin güzel sesi, hem de görüntüsü, güzel bir piknik yapmanız için gerekli koşulların oluşmasını sağlıyor.

Bilhassa günübirlik gezilere çıkmak için ideal bir konumda ve güzel bir ortam sunuyor. Fotoğrafçılık sanatıyla ilgilenenler de şelale çevresinde güzel kareler yakalama imkanı bulacaklardır.

Delmece Yaylası

Delmece yaylası, bölgedeki pek çok doğa harikasına çok yakın konumda bulunuyor ve bu nedenle gezilerinizin temelini burayı baz alarak planlayabilirsiniz. Özellikle yaz aylarında serin havasıyla dikkat çeker ve güzel kokan ıhlamur ağaçları eşliğinde tatilinizi geçirebilirsiniz.

Bölgede faydalanabileceğiniz bir içme suyu kaynağı da bulunuyor ve bu suyun pek çok şifasının olduğundan bahsediliyor. Yayla yeşillikler ile kaplandığı zaman mükemmel fotoğraf imkanlarının da çıktığını belirtelim.

Kara Kilise

Görsel; yalovakentmuzesi.gov.tr

Kara kilise ilk olarak bir su taşıma yapısı olarak tasarlanmış ancak yapımından uzun süre sonra Bizanslılar tarafından bir kiliseye dönüştürülmüş. Bölgedeki az sayıdaki tarihi eserden birisi olması nedeniyle ziyaret etmek isteyebilirsiniz. Ayrıca kilisenin çevresinde diğer su yapılarını ve eski zamanlardan kalma bir limanı da görebilirsiniz.

Yürüyen Köşk

Görsel; yalova.bel.tr

Yürüyen köşkün hikayesini pek çok defa duymuşsunuzdur. Bu köşkün yapımı Atatürk’ün talebi üzerine başlamış ancak inşaat sırasında şantiyeyi ziyaret eden Atatürk, bir işçinin tarihi çınar ağacını kesmek istediğini görür. Bunun sebebini soran Atatürk, işçilerden dalların köşke engel olduğu bilgisini alır ancak bu bilginin ardından ağacın kesilmesini durdurur ve köşkün yerinin değiştirilmesi gerektiğini belirtir.

Bu konu daha sonraları belediyeye aktarılır ve mühendisler tarafından yapılan çalışmalar neticesinde köşkün temeli tren rayları kullanılarak beş metre kadar kaydırılır. Dolayısıyla köşk o ünlü adını alır çünkü yapıldıktan sonra konumu değiştirilen ve yürütülen nadide yapılardan bir tanesidir.

Karaca Arboretumu

Görsel; yalovakentmuzesi.gov.tr

Karaca Arboretumu, bitki bilimleri ile uğraşanlar için en ideal bahçelerden bir tanesi çünkü içerisinde çok sayıda bitki türüne ev sahipliği yapıyor. Doğayla ilgilenenler ve bitkiler hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyenler için de güzel imkanlar sunuyor.

Üvezpınar

Görsel; www.garenta.com.tr

Yeşillikler ve doğa içerisinde vakit geçirmek isteyenler için Üvezpınar en güzel konumlardan bir tanesi. Bu konumdan çevredeki Sudüşen şelalesine ulaşmak da mümkün ancak şelaleyi görmeden de burada huzur bulacağınızı söyleyebiliriz.

Plajlar

Yalova’nın Çınarcık ilçesinde oldukça güzel plajlar bulunuyor ve deniz kum güneş üçlüsünü seviyorsanız bu güzel plajları tercih etmelisiniz. Bilhassa Marmara Denizi’nde yüzme fırsatını yakalamak isteyenler için güzel bir fırsat olacaktır. Çınarcık plajlarının güney beldelerdeki plajlarla yarışır imkanlar sunduklarını da belirtelim.