Pek çok kadın için bacaklar vücudun inceltmesi en zor yeri. Çoğu kişinin hedefi daha ince bacaklar olsa da bunu söylemesi yapmasından daha kolay ve deneyenlerin büyük bir kısmı vazgeçiyor ve sahip olduğu bacak şeklini kabulleniyor.

Ancak şekilli bacaklar sadece kilo verme ile alakalı değiller. Neticede, çok ince, kemikli bacaklar ve kalçalar sağlıklı görünmüyorlar. Her şey kaslarınızı şekillendirmek ile alakalı.

Dengesiz kas kullanımı pek çok insanın bedenine dair endişelerinin temel sebebi ve bunlar arasında kalçaların fazla kalın olmaları, baldırlarının bacakları ile hizalı olmaması, arka taraflarında yeterli açıklığın olmaması veya kalça kaslarının mevcut olmamaları bulunuyor. Yürüme ve hareket etme şeklinizden dolayı bazı kas grupları aşırı kullanılabilir, diğerleri ise kullanılmayabilirler. Bu da bacakların şeklinde bir dengesizlik yaratır. Uygun bir egzersiz alışkanlığı tüm kasların eşit olarak kullanımını sağlayabilir ve bu da daha çekici bacaklar sağlar.

Bu egzersiz planı bacaklarınıza daha iyi bir yapı, şekil ve kas dengesi verecek ve böylece gösterirken güvenebileceğiniz daha çekici bacaklara ulaşmanızı kolaylaştıracak.

Değerlendireceğimiz egzersizler bacaklardaki tüm kas gruplarını çalıştırıyorlar ve ayrıca kalçayı biraz ayırıyor ve arka tarafınızı iyileştiriyorlar. Kas uyarımı üzerinde çalışacağımız için tüm bedeniniz de bundan fayda görecek. Unutmayın, ne kadar kas kütleniz olursa gün içerisinde o kadar çok kalori yakacaksınız.

İç Basen

 • Omzunuzu yere yaslayın ve arka bacağınız bükülü olsun, diziniz yukarı baksın. Diğer bacağınızı ileri doğru uzatın ve diz kapağınızın yüzünü yere doğru döndürün.
 • Aynı pzoisyondayken öndeki bacağı havaya kaldırın ve yerden iki ayak kadar yukarıda havada dursun.

Bu iki adımı tekrar edin, her iki pozisyonu da üç saniye tutun ve her iki tarafa doğru 10 tekrar yapın.

Ön ve Arka Basen

 • Bir tarafa doğru yere yatın. Yerdeki kolunuzu ileri uzatın ve diğer kolunuzla da kendinizi dengeleyin. Sonrasında yerde duran bacağınızı esnetin ve diğer bacağınızı yukarı kaldırın, parmak uçlarınız yukarı baksın ve olabildiğince yüksek olsun.
 • Sonrasında ayağınızı esnetin ve havadaki bacağınızı yavaşça yerdeki bacağınızın üzerine koyun.

10 defa orta hızda adımları tekrar edin ve sonrasında diğer yana dönerek diğer bacağı çalıştırın.

Yan Basen

 • Bir yana doğru mata yatın ve ön kolunuzu kullanarak ağırlığınızı destekleyin ve gövdenizi kaldırın. Her iki bacağınızı da uzatıp esnetin ve sonrasında üstteki bacağı kaldırın ve 45 derece kadar geriye doğru çekin. Dış basen kaslarınızın bacağı yerinde tutmak için çalıştığını hissetmeniz gerekiyor.
 • Bacağınızı geriye doğru çekili halde tutun ve havada olan bacağınızı birazcık daha yukarı kaldırmaya çalışıp bir saniye daha tutun.

İki adımı da 10 defa tekrar edin ve karşı tarafa geçin.

Tüm Bacak

 • Yukarıdaki egzersize benzer şekilde, her iki bacağınız da ileri uzanmış şekilde yan yatın ve dirseğinizle kendinizi destekleyin, ön kolunuz yerde olsun. Bu defa ayağımızı büküyoruz ve bacağımızı 30 derece kadar yükseltiyoruz.
 • Aynı bacak yüksekliğini ve ayak bükülmesini koruyarak havadaki bacağı önümüze doğru alıyoruz. Dış basenlerinizdeki yanmayı hissetmeniz gerekli.
 • Bacağınızı orijinal pozisyonuna geri döndürün.
 • Son olarak ayaklarınızı ve bacağınızı arkanıza doğru geri alın. Ancak bedeninizin çok fazla sallanıp titremediğinden emin olun çünkü bu bacak kontrolünün olmadığını gösterir ve kasların uyarımını azaltır.

Bu 10 adımı setler halinde tekrar edin. Öteki yana dönüp orada da tekrar yapmayı unutmayın.

Kalça Kasları

Son egzersiz kalça kaslarını ve üst basenleri kendini gösteren kalçalar için çalıştırıyor.

 • İlk fotoğrafta olduğu gibi her iki diziniz bükülü şekilde oturun ve bir diziniz önünüzde dururken, diğeri arkanızda dursun.
 • Ellerinizi destek için kullanırken, öndeki dizinize doğru biraz eğilin. Bu pozisyondayken arka dizinizi biraz yükseltin ve böylece yerden birazcık yukarıda dursun. Üç defa nefes alın ve tekrar yere indirin.

Egzersizi her iki yana doğru beş defa tekrar edin.

İyi Bacaklar

Kısa bir etek, şort veya bacak içinde güzel görünen bacaklar sadece zayıf bacaklar değillerdir. Bunlar onlara mükemmel bir ton ve güzel şekil veren yeterli miktarda kaslardır. Bu kolay çalışmayı bir hafta deneyin ve farkı görün.

Genetiğin Etkisi Var mı?

Söz konusu beden tipi olduğu zaman genetik de rol oynar. Çünkü bazı insanların bedenleri kütleyi doğal yoldan kalça ve butlara doğru yönlendirirken, alt bacaklara pek bir şey bırakmaz. Bundan dolayı bazı kadınlar vazgeçerler ve böyle olduklarını kabul ederler. En iyi yaklaşım bu değil. Herkes aynı şekilde dünyaya gelmiyor ve maalesef bazı bölgelerinden diğerlerinden daha fazla çalıştırılmaları gerekebiliyor. Her kadın doğal yoldan ince bacaklara sahip olacak kadar şanslı değil. Ancak sahip olduğunuz beden tipi, doğru beslenme, esneme ve belli kas gruplarını hedefleyen egzersizler ile iyileştirilebilir.

Dikkate alacak pek çok başka faktör de mevcut. Japonya halkının büyük bir kısmı geleneksel sağlıklı japon yemekleri ve batı yemeklerini tüketiyor. Ancak batı dünyasındakinin aksine, japon insanlarının beslenmelerinde sadece et ve nişasta bulunmuyor. Yemekler salata, baklagiller ve balık ile dengeleniyorlar.

İnceltici Uyku Çorapları Giyin

Bunlar da Japonya’da çok popülerler. Bu çorapları giydikten sonra geceyi öyle geçirin ve sonraki bir kaç gün boyunca bacak çevrenizdeki azalmayı göreceksiniz.

Beslenme Ne Kadar Önemli?

Profesyoneller sık sık çalışmaların %80’inin mutfakta başladığını söylerler ve bu oldukça doğru bir tanımlama. İyi bir örneği, fazla bel yağı olan kişilerin salonda yüzlerce mekik çekerek bunlardan kurtulmaya çalışmaları. 1000 mekik çekip de hala göbeği olan insanlar var. Peki bunun sebebi ne? Sebebi kaslarının güçlü olmalarına karşın bu kasların üstünde bir yağ tabakasının olması ve bunları sadece mekikle yakmanın imkansız olması.

Ancak beslenme sadece kısıtlama anlamına gelmiyor. Doğrudan kaloriyi azaltmak yerine, temel değişiklikler şöyle olmalılar:

 • Ekmek, makarna ve pirinç gibi tüketilen karbonhidrat ve nişastaların tüketiminin azaltılması.
 • Özellikle meyve suları gibi şekerleri azaltmak.
 • Sadece su içmek, çok yardımı olur.

Kalori sayımı tek başına her zaman iyi değil çünkü bunun anlamı gerekli besin ve proteinlerin de kesilmesi olabilir ve bunlar kas gelişimi için gerekliler. Bunun yerine ne yediğinizi değiştirmelisiniz ve böylece boş kaloriler tüketmemelisiniz.

Sadece mekik çekmek baklava yapmanızı sağlamaz ve koşu bandı ise size seksi bacaklar vermez. Hatta çok fazla kardiyo, yani koşma ve bisiklet, iyi bacaklara sahip olmanız için gereken kasların yakılmalarına sebep olabilir. Kardiyo beslenme ve güç ile ağırlık egzersizleri ile dengelenmeli. Pek çok kadın güç egzersizlerinin yoksunluğundan dolayı güçlü ancak ince bacaklara sahip oluyor.

Eğer doğru beslenir, protein alır, doğal gıda ve sebzeleri tüketirseniz, spor salonunda daha az vakit geçirip çok iyi bir şekle sahip olmaya devam edebilirsiniz. Bu özellikle meşgul insanlar için önemli bir nokta.