İnsan papilloma virüsü (HPV) ciltten cilde temas yoluyla insanlar arasında geçirilen bir viral enfeksiyondur. 100’den fazla çeşit HPV vardır, bunların 40’ı cinsel ilişki yoluyla geçmekte ve cinsel organ, ağız veya boğazı etkileyebilmektedir.

Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri’ne (CDC) göre, HPV cinsel yolla bulaşan enfeksiyon olup hem erkeği hem de kadını etkilemektedir. Cinsel açıdan en aktif kişilerin çoğunun cinsel eşi az olsa bile bir noktada bu kadar çeşit HPV virüsünden birini alacağını düşünebilirsiniz.

İnsan Papilloma Virüsüne Neden Olan Enfeksiyon Nedir?

Çoğu kişi oral seks gibi doğrudan cinsel ilişki yoluyla HPV alır. HPV ciltten cilde bir enfeksiyondur. Nadir durumlarda, HPV’ye sahip bir anne doğum sırasında bebeğini enfekte edebilir.

İnsan Papilloma Virüsü Enfeksiyonunun (HPV) Belirtileri Nelerdir?


Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri’ne (CDC) göre, çoğu HPV enfeksiyonuyla ilişkili siğiller herhangi bir belirti veya semptom olmaksızın kendiliğinden kaybolur. Ancak virüs hala virüslü bir kişinin bedeninde bulunabilir. Sonuç olarak, bu kişi bilmeden HPV’yi cinsel partnerlere geçirebilir.

Virüs kendiliğinden yok olmazsa, ciddi sağlık problemlerine neden olabilir. Bunlara genital siğiller ve boğazdaki siğiller dahildir (tekrarlayan solunum yolu papillomatozu olarak bilinir). HPV ayrıca rahim ağzı kanserine, cinsel organ, baş, boyun ve boğazdaki diğer kanserlere neden olabilir.

Siğile neden olan HPV türleri kansere neden olanlardan farklıdır. Bu nedenle, HPV’nin neden olduğu genital siğiller kanser gelişeceği anlamına gelmez. HPV kaynaklı kanserler, kanserin ilerleyen aşamalarına kadar sıklıkla semptom göstermez. Düzenli taramalar HPV ile ilgili sağlık sorunlarının daha erken teşhis edilmesine yardımcı olabilir. Bu, farkındalığı artırabilir ve hayatta kalma şansını çoğaltabilir.

İnsan Papilloma Virüsü Enfeksiyonunu (HPV) Tespit Edebilen Testler Nelerdir?


ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), 2014 yılında HPV için ilk DNA testini onayladı. Güncelleştirilmiş yönergeler, kadınların ilk XV testine (Pap smear) sahip olmalarını ve başlangıçta ne olursa olsun 21 yaşında HPV için test edilmesini öneriyor.

Bundan sonra, 21-29 yaş arasındaki kadınlar her üç yılda bir Pap testine tabi tutulmalıdır. Düzenli Pap testleri kadınlarda anormal hücrelerin belirlenmesine yardımcı olur. Bunlar rahim ağzı kanserini veya HPV ile ilgili diğer sorunları bildirir.

Daha sonra ise 30-65 yaş arasındaki kadınlar, Pap ve HPV testleriyle aynı anda her beş yılda bir taranmalıdır. 30 yaşından gençseniz, Pap smear sonuçlarınız normal değilse, doktorunuz veya jinekoloğunuz bir HPV testi isteyebilir.

Kansere neden olabilecek 15 HPV türünden birine sahipseniz, doktorunuz sizi servikal değişiklikler için izlemek isteyebilir. Daha sık bir Pap testi yaptırmanız gerekebilir.

Kansere yol açan rahim ağzı değişiklikleri genellikle gelişmek için 10 veya daha fazla zaman bekleyebilir ve HPV enfeksiyonları bir ya da iki yılda kansere neden olmaksızın kendi başlarına kaybolur. Enfeksiyondan kaynaklanan anormallik veya kanser öncesi hücreler için tedavi edilmek yerine, dikkatli bir şekilde takip edilmesi istenebilir.

Doktorunuz ayrıca kolposkopi ile takip testi yapmak isteyebilir. Bu prosedür, vajinanızı, rahim ağzını ve anormal alanları aramak için daha yakından incelemeye yönelik bir alet (kolposkop) kullanır.

HPV testinin yalnızca kadınlarda HPV teşhisi için mevcut olduğunu unutmamak önemlidir. Erkeklerde HPV teşhisi için henüz FDA onaylı bir test mevcut değildir. Yeni siğilleriniz varsa veya cinsel aktiviteden sonra bazı değişiklikler fark ederseniz, değerlendirme için doktorunuza danışın.

İnsan Papilloma Virüsü Enfeksiyonu (HPV) Nasıl Tedavi Edilir?

Çoğu HPV vakası kendiliğinden kaybolur, bu nedenle enfeksiyonun kendisi için hiçbir tedavi yoktur. Bunun yerine, doktorunuz muhtemelen HPV enfeksiyonunun devam edip etmediğini ve daha sonraki izlemeye ihtiyaç duyan herhangi bir hücre değişikliği olup olmadığını görmek için altıncı ayda bir tekrar testi yapmak üzere gelmenizi isteyecektir. Siğiller veya kanser gibi HPV ile ilgili sağlık sorunları için tedavi belirli bir konuyu hedef alacaktır.
Genital siğilleri tedavi etmek için doktorunuza danışın. Fiziksel siğilden kurtulmanın virüsün kendisini tedavi etmediğini ve siğillerin geri döneceğini unutmayın.

İnsan Papilloma Virüsü Enfeksiyonu İçin Risk Faktörleri Nelerdir?

Cinsel deri ile cilt teması yaşayan herkes HPV enfeksiyonu riski altındadır. HPV’den kimlerin sağlık sorunları geliştireceğini bilmek imkansızdır, ancak zayıflamış bağışıklık sistemine sahip insanlar daha fazla risk altında olabilir.

İnsan Papilloma Virüsü Enfeksiyonu Nasıl Engellenir?

HPV’yi önlemenin en kolay yolu prezervatif kullanmak ve sahip olduğunuz cinsel partner sayısını sınırlamaktır.

Buna ek olarak, Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri (CDC), 11-12 yaş arasındaki erkek ve kız çocuğuna HPV aşısı önermektedir. Kadınlar ve erkekler 26 yaşına kadar aşılanabilirler. Aşı, kansere bağlı olduğu bilinen HPV türlerine karşı korunma sağlar. HPV ile ilişkili sağlık sorunlarını önlemek için düzenli sağlık muayeneleri, taramalar ve Pap smear yaptırmaya dikkat edin.

HPV ve Servikal Kanser

HPV cinsel ilişki yoluyla bulaşır. İletim, enfeksiyon kapmış bir kişinin deri veya mukoza zarları, enfekte olmamış bir kişinin deri veya mukoza zarıyla fiziksel temas ettiğinde ortaya çıkar. Çoğu durumda, enfeksiyon bilinçli olarak başka bir kişiye aktarılmasını kolaylaştıran belirtilere neden olmaz.

40’dan fazla farklı HPV türü cinsel yolla bulaşır ancak virüsün sadece birkaç türü görünür semptomlar üretir. Örneğin, bazı türler genital siğillere neden olur ancak kansere neden olmaz. Birkaç farklı HPV türü ise kansere neden olabilir. Bununla birlikte, HPV ile ilgili kanser vakalarının çoğundan sadece 16. ve 18. İnsan papilloma virüsü sorumludur.