© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Instagram fenomeni olmanın yolları, nasıl fenomen olunur?

 

Herkese merhaba! Yepyeni bir sene, 2019, bomba gibi geldi. Bana da; bana en çok sorduğunuz, Youtube kanalımda izlemeyi en çok istediğiniz konulardan bir tanesi ile ilgili, “Bir sosyal medya fenomeni haline nasıl geliriz?” sorusunu cevaplamak düşüyor. İşte bu yazı, bununla ilgili: “Nasıl bir Instagram fenomeni olunur?”

Dünyanın en önemli Pop Art sanatçılarından biri olan Andy Warhol; “Herkes 15 dakikalığına ünlü olacak” demiş. Dünya, ünlü olma peşinde koşuyor. Özellikle, Youtube’dan sonra, genç kuşak Youtuber’lar sayesinde, çoluk çocuk, genç herkes Instagram ve

Youtube üzerinden ünlü olmak istiyor. Ünlü olmak kolay ama fenomen olmak zordur bence. Bu nedenle, fenomen olmak kısmının altını biraz çizmek istedim.

Instagram’a Nasıl Dahil Oldum?

Ben, 2011 yılından beri Instagram’ı kullanıyorum. Daha önce 2008 – 2009 yıllarında da Facebook’u kullanmaya başlamıştım.

Zaten, bir ünlü olduğunuzda, sosyal medya hesaplarındaki etkileşim çok daha farklı oluyor. Ancak, ben bunu öyle kullanmak istemedim. Zaten, Seksenler diye bir dizide oynuyordum ve popülerdim. Ben, aslında Instagram’daki bir boşluğu fark ettim ve kendime dedim ki: “Burası, aslında çok önemli bir mecra. Sen burada takipçine ne verirsen takipçin onu alır. Eğer, sen değerli bir şey verip onların kendilerini iyileştirmelerini istiyorsan öyle şeyler paylaşırsın ya da kendinle ilgili şeyler paylaşırsın”. Dolayısıyla, benim sosyal medya hesabımı yönetmem, benim bilinçli bir iş yönetimim, yani bir iş planıyla oldu.

Kendime; “Online bir yaşam koçu gibi kurgulayacağım ve Instagram’a yüklediğim postlar ile insanlara bedensel, duygusal, zihinsel ve enerjisel olarak iyi hissedecekleri yaşam ipuçları paylaşacağım. Dijital Yaşam Koçu olarak konumlandırdığım bu işi de, çok ciddi bir şekilde ele aldım. 2011 yılında, evimden çektiğim spor videoları ve yine evimde yaptığım sağlıklı kahvaltılar ve sağlıklı beslenme tarifleri ile başladım. Aynı zamanda, yine evimde yaptığım doğal terapi tariflerini paylaştım. Bir anne olarak, kızımla ilgili; onun en çok okuduğu kitaplar ya da beslenme önerileri ile başladım.

Burada bir hedef kitle de belirledim. 25-45 yaş arası kadınlar benden bir şey alabilirler, içeriğim onlara daha faydalı. Ancak sonrasında, içeriği ve hedef kitlemi genişletmek istediğim için; erkeklere yönelik içerikler de paylaşmaya başladım. Bunu yaparken de; onların kendilerine rol model olarak olabilecekleri fit spor hocaları, beslenme uzmanları, psikologlar gibi dalında başarılı erkek isimler ile iş birlikleri yaparak, bu paylaşımlarımı da sosyal medya hesaplarımda paylaştım.

Instagram’da Nasıl Başarılı Olunur?

Instagram’da çok takipçiniz olsun istiyorsanız, yapacağınız çok farklı metotlar var. Yeni çıkan, her giydiğini koyan, fiziği ile öne çıkan, güzelliği ile öne çıkan birtakım kızlar var. Bunların yolundan gitmeyi de tercih edebilirsiniz; ancak, bunların çok kalıcı olmadığını düşünüyorum.

Kylie Jenner, Kim Kardashian gibi isimlerin dominantlığının olduğu bir sosyal medyada; güzel bir yüze, takma tırnaklara bakabiliriz ama bunun uzun vadede bize çok da fazla getirisi olmadığını düşünüyorum. Dolayısıyla, yapmanız gereken şey şu:
Bence Instagram, sizin dünyaya açılan bir pencereniz. Sosyal medya dediğimiz şey, aslında sizin kendinizi dünyaya nasıl ifade ettiğinizdir. Zaten dijital dünya da biraz böyle değil miydi? Önce Blog, ardından gelen Vlog ama onun arasında kalan sosyal medya hesapları; bizim için kendimizi dünyaya nasıl ifade ettiğimizin, artık başka mecralar olmadan bir aracı. Dolayısıyla, bizim artık bir dergiye, gazeteye, bir yayın kuruluşuna artık çok fazla ihtiyacımız yok. Çünkü, hepimiz dijital içerik üreten mecralara sahibiz.

Instagram, Facebook, Twitter, farklı sosyal medya araçları, bir blog açabilirsiniz, bir internet sitesi kurabilirsiniz, bir Youtube kanalı açabilirsiniz. Yani, aslında sizin bir kanalınız, derginiz, bir televizyon kanalınız var. Her şeyiniz var. Siz, aslında dijital dünyada bir medya patronu oluyorsunuz. Ben de öyleyim. Benim videolarımı izlediğiniz Youtube kanalım, aslında benim televizyon kanalım. Sosyal medya hesaplarımı da gerçekten bu şekilde, bilinçli bir tercihle yönettim.

Kendiniz Olun, Özgün Olun!

Gerçekten de sosyal medyada öne çıkmanın bazı incelikleri var. Ancak, başa gelecek olursak: “Sen dünyaya nasıl bir mesaj vermek istiyorsun?”, “Eğer varlığın bir mesaj olsaydı ve bunu sosyal medya üzerinden yapıyor olsaydın bu nasıl olurdu?”. İşte, hikaye biraz burada başlıyor. Bunu yaparken de, çok takipçisi olan hesaplardan etkilenmiş olacağınızı da unutmayın. Dolayısıyla; hepsinden soyutlanarak, özgün bir yerde kalıp, bütün bunların ışığında kendinize de bir yol çizmelisiniz. Kimsenin taklitçisi ya da kopyacısı olmanızı istemem. Bence her birey, kendine özgündür, parmak izlerimiz gibi birbirimizden farklıyız.

Birbirimizden ilham alabiliriz, etkilenebiliriz ama bana göre, birbirini kopyalamak çok sıkıcı. Bunun benzerlerini her zaman görüyoruz. Örneğin, Rihanna’nın tarzı, sesi, müziği, vokalleri bambaşka bir şeyken, bir yıl sonra benzerlerini görüyoruz. Aynısı, Amy Winehouse’da da olmuştu. Dominant bir karakterdi ve takipçisi çok olmuştu.

Bu nedenle, ben fikir lideri olmanızı öneriyorum. “Influencer” dediğimiz, yani fark yaratan insan, etki yaratan ol. Bunu yapmak için de, öncelikle kendinizin kim olduğunu bulmalısınız. Dünyaya nasıl bir mesaj vereceksiniz?

Benim mesajım çok net, çok belli. İlk kitabım İyilik Sende’de anlattığım gibi; yaşam amacım insanlığa faydalı olmak ve dünyaya hizmet etmek. Dolayısıyla, insanlığa faydalı olabilecek bilgileri, kendi hesaplarım aracılığıyla sizlerle paylaşıyorum. Benim yaşam amacım ve misyonum bu olduğu için ve bu çok net olduğu için; bunun içerisindeki mecralarda, ifade tarzlarımı birazcık değiştirebilirim. Örneğin, ilk başladığımda 1 dakikalık spor videoları çekiyordum. Sonra buna başka şeyler de ekledim ve hep kendimi bir içerik üreticisi olarak yenilemem ve tazelemem gerekiyor.

Dolayısıyla; sektörde olup bitenden haberdar olmam gerekiyor, gözümün ve kulağımın açık olması gerekiyor, trendlere bakmam gerekiyor, çekim tarzlarına bakmak gerekiyor, giyime-kuşama, ifadeye bakmam gerekiyor, geride kalmamam gerekiyor. Çünkü, ben bir fikir lideriyim ve hep koşunun en önünde olmam gerekiyor.

Siz de, öncelikle; takipçinize kendinizi nasıl ifade edeceği edeceğinizin bir yolunu bulmalı, dünyaya nasıl bir mesaj vermek istediğinizi anlatmalı ve kendinizi burada netleştirmelisiniz. Daha sonrasında, kendi özgün içeriklerinizi paylaşmaya başlayabilirsiniz.

Peki, nasıl mı yapacaksınız? Doğru metotlar ile Instagram’da nasıl öne çıkacağınızı merak ediyorsanız, onu da yakında sizlerle paylaşacağım. Bugünlük benden bu kadar, sizi sevgiyle kucaklıyorum…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir