© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

İtalya’nın Muhteşem Bir Ülke Olduğunu Kanıtları

İtalyan Cumhuriyeti ya da bizim sık kullandığımız adıyla İtalya, Güney Avrupa’da bulunan bir ülkedir. Coğrafi konumu dolayısıyla ılıman bir iklime sahip olan İtalya; iklimi, insanı, doğası gereği aslında ülkemizi andırmaktadır. Dünyanın en çok ziyaret edilen ülkelerinden birisi olan İtalya, bu özelliğini eşsiz doğası, kültüre, sanata verdiği önem, tarihi güzellikleri, insanlara sunduğu olanaklara borçlu olsa gerek değil mi? İtalya; gelişmiş ekonomisi, yüksek yaşam standartları, gayri safi milli hasılanın yüksekliği ile dünyanın en önde gelen ülkelerinden birisidir. Akdeniz kıyısında yer alan İtalya; İsviçre, Fransa, Slovenya ve Avusturya ile sınır komşusudur. Tüm komşuları en gelişmiş Avrupa ülkeleri arasında yer alan İtalya’nın “en yaşanılası”, “en sevilesi”, “en gidilesi” ülkeler sıralamasında üst sıralarda yer almasına da şaşırmamak lazım. Ne dersiniz?

1. UNESCO tarafından Dünya Mirasları Listesi’ne alınan tam tamına 51 tane İtalyan alanı vardır.

2. Ülkede gayri safi milli hasıla çok yüksektir. Sanayi ekonomisi ve gelişmiş altyapısı İtalyan vatandaşlarına huzur ve refah sunmaktadır.

3. İtalya’da öğrenci, birey merkezli bir eğitim uygulanmakta ve herkesin bir meslek sahibi olabileceği, bir alanda uzmanlaşabileceği bir eğitim anlayışı hakim. Yani bu da demek oluyor ki, İtalya’da bir çocuk eğitim hayatına başladığında, ebeveynler onun yıllar sonra diplomalı bir işsiz değil de, mutlaka bir iş sahibi birisi olabileceğinden emin oluyor.

İtalya’daki eğitimi neden çok beğendiğimi bir de sayısal verilerle açıklayayım;

İlköğretimde öğretmen başına sadece 9 öğrenci düşüyor, yani çocukların her biri özel öğrenci gibi.

Derslik başına ise en fazla 18 öğrenci düşüyor, yani öğretmen her bir öğrenciye 40 dakikalık ders esnasında en az 2 kez söz hakkı verebiliyor. Elbette ki eğitimin kalitesi de yüksek oluyor.

4. İtalya’da sağlık hizmetleri “insana değer verme” ilkesi gözetilerek gerçekleştirilmektedir. Sosyal devlet anlayışının hakim olduğu İtalya’da sağlık ve ilaç hizmetleri tamamen ücretsizdir. Sağlık hizmetlerinin büyük çoğunluğu tam teşekküllü kamu hastanelerinde gerçekleştirilirken az sayıda bulunan özel sağlık kuruluşları da, devlet ile yaptıkları anlaşma gereği halktan ekstra ücret almamaktadır. Yani İtalyanalrın genel sağlık sigortası her türlü sağlık hizmetini ücretsiz hale getirmektedir.

5. 200. 000 yıllık bir geçmişe sahip olduğu düşünülen İtalya, tam bir medeniyetler, kültürler ülkesidir. Adımınızı attığınız her yerde kültürel değerlerle, tarihin, geçmişin kokusu ve dokusuyla karşılaşırsınız.

6. Dünyanın en zengin mutfaklarından birisi İtalya’ya aittir. Yemeklerinde 4 -8 farklı malzeme kullanırlar. Deniz ürünleri, kırmızı et, beyaz et ya da zeytinyağlı sebze, ot tarzı yemekler her biri dillere destan tatlarla tabağınıza gelir.

7. Söz İtalya’dan açıldığında pizzaya ekstra bir başlık açmakta fayda var. “Pizza, İtalya’da yenir!” İtalya’nın Parma bölgesinin parmesan peyniri, Napoli’nin manda mozarella peyniri ile tadına doyulmaz pizzalar bu ülkeye olan aşkınıza seviye atlatabilir.

8. Kahve ve espresso sevenlerdenseniz İtalya tam da sizin için doğru ülkedir. Bin bir çeşit kahvenin tadı damağınızda kalabilir.

9. İtalya tam bir festivaller ülkesidir. İtalya’ya yolunuz düşerse eğlenceye doyacağınızı garanti edebilirim. Temmuz ve Ağustos aylarında ünlü besteciler Puccini ve Rossini festivalleri düzenleniyor. Ekim ayında ise Parma’da Verdi festivali yapılıyor. Bunların yanında çok sayıda farklı temalarla festivaller, eğlenceler düzenleniyor.

10. İtalyanlar da, tıpkı biz Türkler gibi gayet sıcakkanlı ve yardımsever kişilerdir. Ancak bu durum ülkenin güneyi ve kuzeyinde bazı farklılıklar gösterebilir. Şöyle ki, kuzeyin soğuk havasının da etkisinden olsa gerek, İtalya’nın kuzeyindeki kişiler biraz daha soğuk ve mesafeli, güneyin sıcak havasının ısıttığı insanlar ise sevimli, sevecen, candan kişilerdir. Yani İtalya’ya gidersek yabancılık çekmeyiz diye düşünüyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir