Malum havalar ısınıyor kalın kışlık kıyafetler dolaplara kaldırılırken daha ince, narin kıyafetler, üstümüze yapışan kıyafetler giyilmeye başlandı. Bir de birkaç haftaya yaz geldiğini düşündüğümüzde miniler, daracık elbiseler badiler, hele de bikiniler, mayokiniler hazır bizi bekliyor. Tamam, kıyafetler hazır olabilir ya da yepyeni yazlık kıyafetlerle dolapları doldurmaya hazır olabiliriz. Peki, vücudumuz tiril tiril yazlık kıyafetlere hazır mı? Hayır, dediğinizi duyar gibiyim. Pek çoğumuz yazlık incelik, mini kıyafetleri giymeye hazır değiliz. Çünkü soğuk havalarda kazakların, montların, kalın kıyafetlerin altına sakladığımız yağlar, dışarı çıkmak için sabırsızlanırken, bizler onları eritmenin derdindeyiz. Yaza çok az kaldı, fazla zamanımız yok, hemen başlayalım diyorum. Eğer düzenli olarak uygulamaya devam ederseniz birkaç hafta içinde 1, hatta belki 2 beden incelmeyi garanti edecek bir kabak detoksu formülümüz var. Benim için kesinlikle kurtarıcı bir detoks programı, sizde de işe yarayacağına inanıyorum.

Kabak detoksu nedir, nasıl hazırlanır?

Kilo vermek için kalorisi düşük, su oranı ve lif oranı yüksek besinleri tercih etmek gerekiyor. Tam da bu bağlamda kabağı unutmamak gerekir. Kabağın da su içeriği fazla, kalorisi azdır. İnternet ortamında sık sık karşılaştığımız, bazı diyetisyenlerin de ısrarla tavsiye ettikleri gibi kabakla 3 günde 3 kilo verilebilir mi? Şöyle ki; herkesin metabolizmasının çalışma hızı, kilosu, kilonun ne kadarının yağ, ne kadarının kas olduğu ve genel sağlık durumu farklı olduğuna göre elbette ki, bir tarifle zayıflama oranı da farklı olacaktır. Ancak şunu da söyleyebiliriz ki, kabak detoksu ile herkes zayıflıyor. Öğle ve akşam öğünlerinde kabak tüketilen bu kabak detoksunun zayıflama garantili olduğu söyleniyor. Bu bakımdan bence 3 günlük kabak detoksuna bir bakmakta fayda var.

Çok düşük kalorili, çok hızlı zayıflatan ve hafif kabak detoksu için 2 tane orta boy kabak, bir küçük kase, yaklaşık 3 yemek kaşığı kadar ev yoğurdu, bir yemek kaşığı iri kıyılmış ceviz ve isteğe göre dereotu, nane, kırmızıbiber, karabiber, kekiğe ihtiyacımız var.

Öncelikle kabakları yıkayıp alacalı şekilde soyuyoruz. Bu arada kabakların yeşil renkli bostan kabak olması daha iyi olur. Kabakları rendeleyip bir tavanın içine koyuyoruz. Kısık ateşte yağsız bir şekilde karıştırarak hafifçe pişiriyoruz. İsteğe göre bir tatlı kaşığı kadar zeytinyağı da ekleyebiliriz. Tavada hafif kavrulan kabakları soğumaya bırakıyoruz. Bu arada derin bir kasenin içinde yoğurdu çırpıyoruz ve içine soğuyan kabakları, bir de cevizi ekleyip karıştırıyoruz. Sonrasında isteğe göre bir tutam dereotu, nane, kırmızıbiber, karabiber, kekik ekleyip afiyetle yiyoruz.

Kabak detoksu nasıl yapılır?

Yukarıda ayrıntılı olarak anlattığımız kabak karışımı ile hızlıca kilo vermek için öncelikle öğlen ve akşam öğünlerinde kabak yemek gerekiyor. Ancak “önce sağlık” dediğimiz için tabi ki de bir gün içinde ihtiyaç duyduğumuz besin öğelerini yeterince alabilmek çok önemlidir. İşte bunun için kabak detoksu yaptığımız günlerde kahvaltıya çok daha fazla özen göstermeliyiz. Özellikle de protein, vitamin ve mineraller bakımından çok zengin bir kahvaltı yapmak durumundayız.

Diyetimizde, kabak detoksunda; fazla yağdan, toksinlerden, ödemden kurtulmayı amaçlıyoruz. Hal böyle olunca da kalorisi düşük, ancak besleyici değeri yüksek bir beslenme programına ihtiyacımız var. Öğlen ve akşam öğünlerinde ne yiyeceğimiz belli olduğuna göre kahvaltı ve ara öğünlerde nasıl beslenmek gerektiğine bir bakalım.

Kabak detoksunda kahvaltıya dikkat!

Öğle ve akşam yemeği olarak yoğurtlu kabak yiyeceğimiz düşünüldüğünde kahvaltıyı sağlam yapmak gerekiyor. Bunun için kahvaltıda mutlaka 2 tane yumurta, 1 dilim peynir, bir tane domates, 1 tane biberden hazırlanan omlet iyi olur. Bu sayede gün içinde ihtiyaç duyacağımız protein, vitamin ve mineralleri alabiliriz. Bu zengin kahvaltı uzun süre tok kalmamıza yardım edecektir.

Kabak detoksunda ara öğün!

Hızlı bir ödem atma, yağ yakma süreci için kahvaltıyı doyurucu, besleyici, kaliteli bir omletle yapıyoruz. Öğle ve akşam öğünlerinde de bir kase yoğurtlu kabak yiyoruz. Kahvaltı ve öğle yemeği, bir de öğle yemeği ve akşam yemeği arasında ise birer tane meyve yiyebiliriz. Meyveler içerdiği lif sayesinde kesinlikle metabolizmayı hızlandıracak ve tok tutacaktır.

Kabak detoksu kaç gün yapılır?

Biliyoruz ki, detoks programları kısa süreli uygulanması gereken özel tariflerdir. Yani aylarca detoks yapılmaz. Bu bağlamda kabak detoksunun da 3 gün uygulanması önerilir. 3 gün boyunca burada anlatılan şekilde uygulanan kabak detoksu ile toksinlerden kurtulmak, fazla yağları daha hızlı eritmek, vücudu arındırmak mümkün olacak.

Kabak detoksunu kimler yapabilir, kimler yapamaz?

Detoks programlarının arındırıcı, kilo vermeyi hızlandırıcı etkileri elbette ki çok önemlidir. Aslında sağlıklı herkesin ayda bir ya da birkaç ayda bir 2 – 3 gün detoks yapması, vücudunu arındırması önerilir. Ancak altını çizmekte fayda var ki, detoks programlarını uygulayabilmek için herhangi bir sağlık sorununa sahip olmamak ya da doktordan izin almak gerekiyor. Bu bağlamda kabak detoksunu da hamilelerin, emziren annelerin ya da kronik hastalığı olanların yapmaları önerilmez.

Kabak detoksunu biraz tatlandıralım mı?

Kabakları her defasında rendeleyip tavada kavurmak yerine küp küp doğrayıp haşlayabiliriz. Haşlanmış kabakları yine yoğurtla karıştırıp afiyetle yemek mümkün. Ancak haşlamanın sebzelerin besin değerini bir miktar da olsa düşürdüğü gerçeğinden yola çıkarak çok sık haşlamamaya özen göstermek gerekiyor.

Başka bir alternatif olarak kabakları biraz tatlandırabiliriz. Yani rendelediğimiz kabakların içine bir tane havuç rendeleyebiliriz, bir de ince ince jülyen doğranmış kapya biber ya da çarliston biber ekleyebiliriz. Bir tatlı kaşığı zeytinyağı eşliğinde sotelediğimiz bu sebzeleri yine yoğurtla karıştırıp, bir de pul biberle tatlandırıp afiyetle yiyebiliriz. Öğle öğününde bu tarifi, akşam öğününde ise sade yoğurtlu kabağı yiyebiliriz.

Kabak detoksundan daha fazla fayda görebilmek için öneriler!

  • Hiçbir diyet ya da detoks programından tek başına zayıflatmasını beklemek doğru olmaz. Bu sağlıklı yaşam alışkanlıklarıyla da desteklemek önerilir.
  • Detoks gününe erken saatlerde protein, vitamin ve minerallerden zengin bir kahvaltı ile başlamak gerekir.
  • Öğün zamanlarını asla atlamamak önemlidir.
  • Ara öğünlerde meyveden enerji ve destek almak önerilir
  • Bol bol sıvı almak ve özellikle de günde 2 buçuk litre su içmek çok önemli.
  • Paketli hazır gıdalardan, aşırı yağlı, tuzlu, şekerli besinlerden uzak durulmalıdır.
  • Öğünler evde hijyenik koşullarda hazırlanmalıdır.
  • Gün içinde bolca hareket edilmeli, özellikle yürüyüşler ihmal edilmemelidir.

Peki, neden kabak?

Kabak detoksu yaparak zayıflıyoruz, fazlalıklarımızdan kurtuluyoruz.  Başka bir sebze değil de kabağı tercih etmemizin de çok sayıda sebebi var. Bunun için öncelikle kabağın içeriğine bir bakalım.

Kabak, diyet yapmak isteyenler için çok doğru bir seçimdir. Çünkü 100 gramlık bir kabak ortalama 45 kalori içerirken, içinde A, C, E, K vitaminlerini ve magnezyum, demir, bakır minerallerini de bolca barındırmaktadır. Bunların yanında alfa karonten ve beta karoten içeren kabak oldukça faydalı bir besin kaynağıdır.

Kabak kilo vermek isteyenlerin sıklıkla tercih ettiği besinlerin başında gelir. Zira zayıflamayı kolaylaştırırken; kalp ve damar sağlığını korur, kanseri önleyici özelliği vardır, göz sağlığını ve sindirim sisteminin fonksiyonlarını da destekler.