X
© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Kahvaltı kilo verme hedefleri için faydalı

Kahvaltı kilo verme hedefleri için faydalı

American Journal of Physiology: Endocrinology and Metabolism’de yayınlanan bir çalışmaya göre, kahvaltı yapmak bedenin spor sırasında daha fazla karbonhidrat yakmasını sağlıyor ve sonraki öğüne kadar metabolizmayı hızlandırıyor.

Araştırmacılar kahvaltı yapmak ile sabah kalktıktan sonra kahvaltı yapmadan bir saat bisiklet sürmeyi incelemişler. Katılımcıların bir kısmı kontrollü bir kahvaltıdan sonra 3 saat bir şey yememişler, bir kısmı ise sütlü lapa içeren bir kahvaltıdan sonra 2 saat beklemişler. Sonrasında yapılan spor çalışmasında kahvaltıyı daha yakın zamanda yapanların vücutlarının spor sırasında daha fazla karbonhidrat yaktığı ve spordan sonra bile gıdaların daha hızlı sindirilip kullanıldığı fark edilmiş. 12 sağlıklı erkek katılımcının spor sonrası veya dinlenme sürecindeki glukoz düzeyleri ile kas glikojen düzeyleri test edilmiş. Spordan önce kahvaltı yapmanın spor sırasında sadece kaslardaki glikojenin daha fazla yakımını sağlamadığı, aynı zamanda kahvaltıda tüketilen gıdaların içerisindeki karbonhidratların da yakımına yardımcı olduğu görülmüş.

Araştırmacılara göre çalışmanın bulguları, spordan önce kahvaltı yapmadan birazcık bile bir şeyler yemenin vücudu anında besinleri sindirmeye tetiklediği ve spordan sonra yemek yiyenlerden daha fazla fayda sağladığını gösteriyorlar.

Testlerden önce aç kalmak temel metabolik durumun oluşmasını garanti almak için öneriliyor ve çoğu insanın gün içerisinde aç kalmadığını dikkate alırsak bu durum bazen bulguların elde edilmesine engel olabiliyor. Dolayısıyla katılımcıların öncesinde aç kaldıkları diğer çalışmalardan elde edilen sonuçların karşılaştırılması uygun olmayabilir çünkü yemek metabolizmayı değiştiriyor.

Kahvaltının spora kısa vadeli etkileri sadece bu çalışmada değerlendiriliyor ve uzun vadeli sonuçların elde edilmesi için daha fazla çalışma gerekli. Mevcut olan bazı çalışmalarda spordan önce veya sonra düzenli kahvaltı yapmanın sağlığa olan etkileri inceleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir