© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Kahve Maskesi Nasıl Yapılır?

Sağlıklı ve uzun yaşam, bakımlı, genç ve dinç olmak hepimizin hayalidir. Ancak buna ulaşmak için izleyeceğimiz yol belli; en doğal besinleri tüketmek, doğal yaşam şartlarına uygun hareket etmek, doğal gıdalarla beslenmek, elbette ki cildimizin bakımını yapmak gerekiyor. Cilt bakımında kozmetik ürünler kullanmak hem bütçemize zarar hem de faydası konusunda kuşku duyarız. Zira bu ürünlerin neler içerdiğinden, hangi şartlarda üretildiğinden asla emin olamayız. İşte bu sebeple benim size tavsiye ettiğim tüm cilt bakımı kürleri, maskeleri tamamen doğal içerikte ve evde bulabileceğiniz malzemelerden yapılmakta. Tam da bu bağlamda hemen herkesin evinde bulunan neredeyse her gün içtiğimiz Türk kahvesinden sadece içerek değil, cildimize sürerek de faydalanmanın yollarını size anlatacağım. Dünyanın güney bölgelerinde kahve çekirdekleri öğütülerek cilt bakımında kullanılırken, ülkemiz için Türk kahvesi maskeleri gayet uygun. Ancak öncesinde kahvenin cildimize ne gibi bir faydası olduğuna bakmak lazım.

Kahvenin cilde faydaları nelerdir?

 • Cildi sıkılaştırır, pürüzsüzleştirir.
 • Cilde canlılık ve parlaklık verir.
 • Gözenekleri temizleyerek sivilce oluşumunu önler.
 • Cildi ölü hücrelerden arındırır.
 • Genetik faktörlerden kaynaklanmayan gözaltı morluklarını giderir.

Kahve maskesi tarifleri

 • Yumurtalı kahve maskesi

Aşırı yoğun yaşam temposu yüzünden yorgun ve solgun görünen cildinizi yumurtalı kahve maskesiyle besleyip canlandırmanızı öneriyorum. 1 tatlı kaşığı Türk kahvesi telvesi, 1 adet yumurta, 1 çay kaşığı tuz ve 1 çay kaşığı esmer şekeri cam bir kasede karıştırın. Hazırladığınız karışımı göz ve dudak çevresi hariç tüm cildinize uygulayın. Uygulama esnasında parmak uçlarınızla cildinize masaj yapın. Maske cildinizde tamamen kuruyunca bolca ılık su ile cildinizi yıkayın. Sonrasında cildinizin sıkılaşması ve gözeneklerinizin küçülmesi için yüzünüzü soğuk su ile yıkayın.

 • Yoğurtlu kahve maskesi

Cildinizin kuru olmasından şikayetçiyseniz yoğurtlu kahve maskesi tam da size göre. Bu maske ile cildiniz nemlenecek, yumuşaklık ve doğal bir parkalık kazanacak. 1 çorba kaşığı ev yoğurdu, 1 tatlı kaşığı Türk kahvesi telvesi, 1 çay kaşığı un haline getirilmiş yulaf ezmesini cam bir kasede karıştırın. Elde ettiğiniz karışımı yüzünüze ince bir tabaka şeklinde sürün. 15 dakika kadar bekleyip maske kuruduktan sonra yüzünüzü ılık su ile yıkayın.

 • Limonlu kahve maskesi

Yağlı ciltlerin fazla yağdan kurtulması için pek çok bakım maskesinin içine taze sıkılmış limon suyu eklendiğini hepimiz biliyoruz. İşte bu bakımdan limonlu kahve maskesi de yağlı ciltler için ideal. 1 tatlı kaşığı Türk kahvesi telvesi ya da öğütülmüş normal kahve, 1 tatlı kaşığı limon suyu, 1 yemek kaşığı süt ve bir yemek kaşığı yoğurdu cam bir kasede iyice karıştırın. Hazırladığınız karışımı göz ve dudak çevresi hariç tüm yüzünüze parmak uçlarınızla masaj yaparak uygulayın. 15-20 dakika bekledikten sonra maske kurumuş olacaktır. Yine yumuşakça masaj yaparak yüzünüzü ılık su ile yıkayın.

 • Kakaolu kahve maskesi

Sivilceli ciltlerde sivilcelerden kurtulmak için kakao içerikli maskeleri sık sık öneriyorum. Zira içerdiği antioksidanlar sayesinde kakao, çevresel faktörlerden ve doğru temizlememekten kaynaklanan cilt sorunlarını onaracaktır. Bununla birlikte kakaonun içeriğindeki sülfürün de sivilce oluşumunu önleyici, var olan sivilceleri kurutucu özelliği vardır. Bu bakımdan cildi besleyen, canlandıran, ölü hücrelerden arındıran kahve ile kakaonun karışımından elde edilen maskenin cilt sağlığına olumlu etkileri tartışılmaz. Bunun için 1 tatlı kaşığı kakao, 1 tatlı kaşığı kahve telvesi ve 1 tatlı kaşığı balı cam bir kase içinde karıştırın. Yağlı bir cilde sahipseniz 1 çay kaşığı limon suyu, kuru bir cilde sahipseniz de 1 tatlı kaşığı yoğurt ekleyin. Elde ettiğiniz maskeyi cildinize ince bir tabaka halinde uygulayın. Maske yüzünüzde kuruduktan sonra ılık su ile yüzünüzü yıkayın.

 • Ballı kahve maskesi

Balın ve kahvenin cildi besleyici ve sıkılaştırıcı etkisinden faydalanmak istiyorsanız bu maske sizin için ideal. 1 tatlı kaşığı balı küçük bir cezve içinde hafifçe ısıtın. Bak sıcak değil ılık olmalı. Balı ve 1 tatlı kaşığı kahve telvesini cam bir kasede karıştırın. Hazırladığınız karışımı cildinize ince bir tabaka halinde sürün ve maske kuruyunca ılık su ile cildinizi yıkayın. Özellikle kuru cilde sahip olan kişiler bu maskeyi haftada 2 kez uyguladıklarında cildin yumuşadığını ve nemlendiğini fark edecekler.

 • Peeling etkisi gösteren kahve maskesi

Cildiniz yağlı, kuru ya da normal olsun, her cilt tipinin her yaşta, 2 haftada veya haftada bir kez doğal ürünlerle peeling yapılmasına ihtiyacı vardır. Çünkü peeling uygulamaları gözenekleri temizleyerek sivilce, akne gibi sorunları önler. Bunun için 1 tatlı kaşığı esmer şeker ve 1 tatlı kaşığı Türk kahvesi telvesini karıştırın. Karışımı parmak uçlarınıza alarak bununla dairesel hareketler yaparak cildinize masaj yapın. Bu uygulamayı 15 dakika boyunca sürdürün. Hem peeling yapmak hem de cildi beslemek, canlandırmak için karışıma 1 çay kaşığı bal ekleyebilirsiniz.

Kahve maskesi uygulayacak olanlara öneriler

 • Kahve maskesi ve önerdiğim diğer tüm maskelerin ciltteki etkisini görebilmeniz için düzenli aralıklarla en az 7-8 kez uygulamanız gerekiyor.
 • Doğal içerikli bu maskeleri ortalama haftada iki kez uygulamanızı öneriyorum. Zira her gün gibi çok sık, 10 günde bir kez gibi çok seyrek uygulamak istenen etkiyi vermeyebilir.
 • İçeriğinde yoğurt bulunan cilt bakım maskelerinde marketlerden satın aldığınız tüm yoğurtlar kullanılabilir. Ancak sizlere sunduğum tüm sağlıklı bakım ve beslenme önerilerinde her şeyin en doğal ve faydalı olanından yana tercih kullandığım için özellikle ev yoğurdunu kullanmanızı öneriyorum. Çünkü ev yoğurdu hem yemek hem de cilt bakımında kullanmak bağlamında hazır yoğurtlardan çok faydalı vitamin, mineral, kalsiyum ve yararlı bakterilerle doludur.
 • Limonlu cilt maskeleri ciltteki fazla yağı gidermek için öneriliyor. Ancak maske tariflerinde önerilen limon suyu miktarına uymak gerekiyor. Aksi halde cildi fazla yağlı olanlar limon suyunu önerilenden fazla kullanırlarsa cilt gereğinden fazla kuruyup zarar görebilir. Cildimizin sağlıklı, esnek ve canlı olabilmesi için mutlaka bir miktar yağa ihtiyacı vardır. Bununla birlikte limonlu cilt maskelerinde asla hazır limon suları kullanılmamalı, taze sıkılmış limon suyu kullanılmalıdır.
 • Önerdiğim cilt maskelerini göz ve dudak çevresi hariç tüm cildinize rahatlıkla uygulayabilirsiniz. Göz ve dudak çevresi çok hassas bir yapıda ve her hangi bir deformasyonun da iyileşmesi zor olduğu için bu alanlara uygulanmasını tavsiye ediyorum şeklinde ibare olmayan hiçbir maskeyi bu bölgelere uygulamayın.
 • Cildinize her hangi bir maske uyguladığınızda maskeyi temizlemek için sıcak ya da soğuk değil, ılık su kullanın. Ancak yüzünüz temizlendikten sonra soğuk su ile yıkamayı da ihmal etmeyin. Bu sayede gözeneklerinizin küçülmesini sağlayabilirsiniz. Bununla birlikte yüzünüzü hiçbir zaman sıcak su ile yıkamayın, sıcak su cildin doğal yağının tamamen yok olmasına ve gözeneklerin gereğinden fazla açılmasına sebep olacağı için uzun vadede cilt sorunları kaçınılmazdır.
 • Sizlere önerdiğim tüm maske ve bakım kürü karışımlarını mümkünse cam kasede ve çelik ya da cam kaşıkla karıştırarak hazırlamanız karışımların içeriğindeki faydalardan daha fazla yararlanmanızı sağlayacaktır.

Kahve Maskesi Nasıl Yapılır?” yazısı için 2 yorum yapıldı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Aylin dedi ki:

  Ayşe hanım bir sorum var çekirdek kahvede kafein fazla diye ondan aldım ama makinem yok mixerde toz haline getirsem pişirmeden kullansam aynı etkiyi alırmıyım maskede

 2. Buse dedi ki:

  Kaç günde bir sürülecek yüze acaba?