Kakao yağı, kakao çekirdeklerinden elde edilen doğal ve eriyebilen bir yağ çeşidi. Çikolata yapımında da kullanılan bu yağ, çikolatanın ağızda kolayca eriyen yapısını da sağlayan temel madde. Bu nedenle pek çok kişinin onu bir şekilde zaten tüketmiş olduğunu söyleyebiliriz.
Sağlıklı yağ asitleri bakımından çok zengin olan kakao yağı, hem tüketim için hem de cilde doğrudan uygulanabilme anlamında oldukça fazla faydaya sahip. Gerçek kakao yağını doğrudan tüketmek mümkün ve bunun yanında onu hazırladığınız ev yapımı bakım ürünlerine de ekleyebilirsiniz.

Kakao yağı, hindistan cevizi yağı gibi doymuş yağlar bakımından zengindir ancak bunlar sağlıklı yağ asitleridir. İçeriğindeki yağ asitlerinin oranlarını sıralayacak olursak;

• stearik asit (%24-%37)
• palmitik asit (%24-%30)
• miristik asit (%0-%4)
• arachidik asit (%1)
• laurik asit (%0-%1)

Ham kakao yağı olarak satılan ürünlerin yağları sıcak işleme tabi tutulmadan çıkarılmıştır ve bazen saf kakao yağı olarak da adlandırıldığını görebilirsiniz. Bu ürünlerin içeriğindeki faydalı yağ asitleri sıcakta çıkarılmış kakao yağındaki asitlerden de daha fazladır.

Kakao Yağının 8 Faydası ve Kullanım Alanları

Cilt Kuruluğuna Engel Olur

Kakao yağı ideal bir cilt nemlendiricisidir ve cildi sadece nemlendirmez, aynı zamanda alt tabakalardan itibaren iyileştirici bir etki yaratır. Doğal antioksidanlar bakımından da çok zengin olması sayesinde bilişsel fonksiyonlar ve kalp sağlığı üzerinde etkilidir. Doymuş yağ asitleri bilhassa kurumuş, çatlamış cilt üzerinde iyileştirici etkiye sahiptirler çünkü kolayca emilirler ve ciltte saatlerce kalabilirler.

Hassas ciltlere sahip olanlar, doğal nemlendirici ürünleri kullanarak daha az rahatsızlık da hissedebilirler. Çünkü bu ürünlerde katkı maddeleri yoktur ve cilt nemi doğal haliyle alır. Argan, jojoba yağı gibi diğer öz yağlarla birleştirilerek kullanılması da mümkündür.

Hindistan cevizinin daha sıvımsı kıvamını seviyor ve tropik kokulardan hoşlanıyorsanız, kakao yağını ve hindistan cevizi yağını karıştırabilirsiniz. Eğer hassas, kuru bir cildiniz varsa, saf kakao yağı kullanın ve ilk olarak ufak bir bölgeye sürerek reaksiyonları gözleyin.
Kakao yağı zaman zaman katı hale gelebilir ve tekrar eritmek için onu bir kap içerisinde sıcak suda bekletebilirsiniz.

Çatlak Dudakları İyileştirir

Kakao yağını ev yağımı dudak balmlarında kullanabilirsiniz. Greyfurt, vanilya, portakal ve nane yağı ile karıştırarak hem nemlendiren hem de iyileştiren, hoş kokulu bir ürün elde edebilirsiniz.

Kakao yağı dudakların üzerinde koruyucu bir katman oluşturur ve çok sıcak, çok soğuk etkilerden dudakları korurken, güneşin dudaklara verdiği zararı da engeller.

Yaşlanmanın Etkileriyle Savaşın

Kakao yağında polifenoller bol miktarda bulunurlar ve bunlar da yaşlanmanın etkilerini azaltır, dermatit ve yangılar gibi cilt problemlerini hafifletirler. Polifenoller, hem cilt üzerinden hem de dahili olarak faaliyet gösterebilen etkili antioksidanlardır. Kakaoda bulunan polifenoller, pek çok kronik hastalık ile savaşır, cildin yaşlanmasını engeller ve hücre mutasyonlarını bile durdurabilirler.

Araştırmalar, polifenollerinm cildin elastikiyetini de arttırabildiğini ve tonunu iyileştirdiğini, kolajen üretimini arttırdığını ve onu nemlendirdiğini gösteriyorlar.

Yanıkları ve Enfeksiyonları Yatıştırır

Saf kakao yağının ufak bir kısmını yanıklara sürerek daha hızlı iyileşme elde edebilirsiniz. Ancak ürünün saf olduğundan ve herhangi bir alkol, parfüm ve katkı maddesi içermediğinden emin olmalısınız.

Hatta egzema ve dermatit için doğal bir tedavi olarak da kullanabilirsiniz. Onu aloe vera jeli ve çay ağacı öz yağı ile de karıştırarak hassas olan ciltlere uygulayabilirsiniz.

Ağız Yaralarına İyi Gelir

Eğer ağzınızın içerisinde yaralar çıktıysa ve bunlar tekrar ediyorlarsa, onların üzerine bir miktar kakao yağı sürerek nemli kalmalarını sağlayabilir ve böylece ortaya çıkmalarına engel olabilirsiniz.

İyi Bir Tıraş Jeli Yapılabilir

Kakao yağını cildi nemlendirmek ve tıraş etmek için de kullanabilirsiniz. Sıcak suda kolayca eriyen yağ, bir jel gibi kullanılabilir. Ayrıca duş aldıktan sonra onu sürmek, cilt tarafından daha kolay emilmesine yardımcı olacaktır.

Kalp Sağlığına Yardımcı Olur

Doymuş yağlar genelde kalp problemleri ile ilişkilendirilseler de, günümüz araştırmacıları bitki temelli doymuş yağların kalp damar hastalıkları riskini azalttığını belirtiyorlar. Kakao yağında bulunan polifenolik bileşenler, inflamasyonları azaltırlar ve damar sertleşmesine de iyi gelirler. Kakao ayrıca yağ metabolizmasına da yardımcı olur ve kalp krizi gibi rahatsızlıkları önlemede başarılıdır.

Kakao yağı her ne kadar polifenoller ve diğer antioksidanlar bakımından zengin olsa da, kakao tozu kadar bunları barındırmaz. Kakao yağı ve kakao tozu ikincil işleme adlı süreçle elde edilir ve yağ çıkarıldıktan sonra geriye tozu kalır. Bu toz ise polifenol içerikler açısından çok daha zengindir.

Bağışıklığı Güçlendirir

Pek çok çalışmada bitkisel polifenollerin bağışıklık sistemine destek verdikleri, inflamasyonlarla savaştıkları, DNA zararına engel oldukları ve hücre mutasyonunu önlediği görülmektedir. Böylece kalp damar hastalıkları, kanser ve diğer otoimmün rahatsızlıklar da önlenmektedirler. Rafine sebze yağları yerine kakao yağını kullanmak hormonal dengeyi iyileştirebilir ve beyin sağlığını da koruyabilir.