Kantaron Yağı ve Faydaları

Kantaron Yağı ve Faydaları

 

Pek çok sorun ve rahatsızlığa yakalanmamak ya da onlardan kurtulmak için doğada mucizevi etkileri olan bitkiler bulunmakta. Aslına bakılırsa doğal besinler tüketmek, doğal ürünlerle kişisel temizlik ve bakım yapmak pek çok hastalıktan korunmak için yeterli oluyor. İşte bu bağlamda doğanın sunduğu mucizevi ürünlerden birisi de kantaron yağıdır. Kantaron dünyanın pek çok bölgesinde doğal olarak kırlarda, yol kenarlarında ve ormanlarda yetişmektedir. Dünya genelinde bazı ruhsal bozuklukların tedavisinde ya da komplikasyonların hafifletilmesinde, yara ve yanıkların iyileşmesinde kullanılması bu bitkiyi değerli kılıyor. Bu sebeple de tıbbi alanda kullanılmak için özel olarak yetiştiriliyor. Kantaron çay gibi demlenerek tüketilebilmekte, hazır tablet ya da kapsül olarak da içilebilmektedir.

Kantaronun içeriği

Kantaron % 0.05-03 oranında hiperisinin ve psödohiperisin, % 0.9-5.0 oranlarında hiperforin ve adhiperforin, % 4 oranında da birtakım flavonoid türleri içermektedir.

Kantaron bitkisi nasıl kullanılır?

Kantaron demlenerek çay şeklinde içilebilir ya da kantaron yağı yapılarak yağ olarak da kullanılabilmektedir. 1 litre suya 1 çorba kaşığı taze kurutulmuş kantaron çiçeği atılır ve orta ateşte 10-15 dakika kaynatılır. Bu çay gün içinde su gibi içilebilir.

Kantaron yağı nasıl yapılır?

Kantaron yağı yapmak için bitkisi kurutulur ve çiçekleri kesilerek alınır. Bir adet cam kavanozun içine kurumuş çiçekler konup üzerine gelecek kadar zeytinyağı dökülür. Kavanozun üzeri bir tülbent gerilerek kapatılır ve güneş alan bir yerde 5 gün boyunca bekletilir. Bu 5 günün ardından kavanozun kapağı kapatılarak 45 gün boyunca yine güneş alan bir yerde bekletilir. Kavanoz ne kadar çok güneş alırsa o kadar daha kaliteli bir yağ elde edilecektir. Bu 45 gün içinde ara sıra kavanoz sallanarak çalkalanır. Bu sürenin ardından kantaron yağı tülbentle süzülür ve elde edilen yağ ağzı kapalı bir kavanozda güneş görmeyen bir alanda saklanır. Cam kavanozda hava almadan saklandığı sürece kantaron yağı 2-3 yıl bozulmadan sağlıklı bir şekilde kullanılabilir.

Kantaron yağının faydaları nelerdir?

 • Eski dönemlerde kantaronun sarı çiçekleri toplanıp güneşe açık bir alanda zeytinyağının içinde bekletiliyordu. Bu şekilde oluşturulan krem de yara ve yanıklarda, yatağa bağlı hastalarda oluşan deri deformasyonlarında tedavi edici olarak kullanılıyordu.
 • Kanama durdurucu özelliği vardır.
 • Düşük ya da orta şiddette depresyon yaşayan kişilere sakinleştirici özelliğinden dolayı kantaron önerilmektedir.
 • Özellikle açık yaralar ve kesikler üzerinde çok etkilidir.
 • Kadınlarda menopozdan kaynaklanan ruhsal sorunlarda kantaron çayı iyi olabilir.
 • Alkol, sigara, nikotin ve kafein bağımlılıklarının tedavisinde kantaron çayı faydalı olabilir.
 • Gece yatmadan önce kantaron tablet ya da çayı tüketiminin gece beynin pineal bezinden melatonin salgısının arttığı bilinmektedir. Bu bakımdan uyku sorunu yaşayanlara yatmadan önce kantaron çayı içilmesi önerilir.
 • Kantaronun zihinsel fonksiyonları, algılamayı, kavrama yeteneğini geliştirdiği bilinmektedir.
 • Bitkinin antiviral ve antibakteriyel özellikleri bulunduğundan virüslerden ve bakterilerden kaynaklı pek çok rahatsızlıkta iyileştirici rol oynar. Özellikle içeriğinde bulunan hiperisinin AIDS hastalığına sebep olan HIV virüsü de dahil pek çok virüsle savaşta etkili olmaktadır.
 • Kantaron bazı cilt hastalıklarını tedavi eder.
 • İltihapla savaşta etkin role sahiptir.
 • İltihapla savaşan çok sayıda ilaç vardır. Ancak bunların pek çoğu midede rahatsızlıklara sebep olur. Kantaron ise hem iltihapla savaşır hem de mideye zarar vermez.
 • Cildin melanin kaybından kaynaklanan renk tonu farklılıklarında onarıcı etki gösterir.
 • İshal sorununda kullanılır.
 • Romatizma ağrılarına iyi gelir.
 • Geceleri idrarını tutamayan çocukların tedavisinde kullanılır.
 • Gut hastalığının tedavisine yardımcıdır.
 • Bazı sarılık vakalarında tedavi edici etkisi görülmüştür.

Kantaron yağı mikroplarla savaşır

Kantaron yağı antiseptik özellik taşımaktadır. Bu sebeple de mikropları öldürür, yaraların iltihaplanmadan kolayca iyileşmesini sağlar. Kantaron yağını doğal bal ile karıştırarak yaraya sürdüğümüzde doğal bir antibiyotik niteliği kazanır, kanamayı da durdurur.

Kantaron yağı hücre yenilenmesini hızlandırır

Vücutta, deride bir yara oluştuğunda bazen iyileşmesi uzun sürebilir. Ancak kantaron yağının hücre yenileme özelliği sayesinde çok kısa sürede yaralar iyileşebilir, cilt kendi kendini yeniler.

Kantaron yağı yanıkları iyileştirir

Çok eski dönemlerden beri yanık tedavisinde kantaron yağı kullanılmaktadır. Yanık cildin acısı kantaron yağı sayesinde çok kısa sürede hafifler ve yanıktan kaynaklanan yaralar da kolaylıkla kapanır. Bununla birlikte yanık bölgelerde sıkça yaşanan iltihaplanma ve mikroplanma sorunu kantaron yağının antiseptik özelliği sayesinde yok olur.

Kantaron yağı kanamaları durdurur

Kantaron yağı açık yaralardaki kanamalarda ve iç kanamalarda sonlandırıcı özelliğe sahiptir. Açık yaralara kantaron yağı sürerek ya da iç kanama vakalarında bir tatlı kaşığı kantaron yağı içerek kanamayı durdurmak mümkün olabilir. Zira kantaron yağının damarları büzücü etkisi mevcuttur.

Kantaron yağı güneş yanıklarını hafifletir

Yazın güneşin yakıcı etkisinden kaynaklı güneş yanıklarına kantaron yağı sürülmesi tavsiye edilir. Bu sayede hem yanıklar daha kolay iyileşir hem de yanık bölgelerin acısı hafifler.

Kantaron yağı pişikleri iyileştirir

Kantaron yağı cildi ölü derilerden arındırır, ciltteki deformasyonları onarır, yaraların daha kolay iyileşmesini sağlar. Bununla birlikte yazın pek çok kişide ve özellikle de bebeklerde sıklıkla karşılaşılan pişik sorununa da kantaron yağıyla doğal bir çözüm bulmak mümkün. Bebeklerin cildi hassas olduğu için öncelikle yağı biraz su ile inceltip o şekilde pişik olan bölgeye uygulamak doğru olacaktır. Ayrıca bebeklerin karnı ağrıdığında su ile inceltilmiş kantaron yağıyla karna masaj yapmak ağrıyı hafifletecek, dindirecektir.

Kantaron yağı romatizma ve diğer kas ağrılarını dindirir

Kantaron yağının kas ve eklemlerdeki ağrıları dindirici özelliği bulunmaktadır. Bu bakımdan hem romatizma ağrılarında hem de tüm eklem ve kas ağrılarında kantaron yağı ile masaj yapmakta fayda var. Bununla birlikte kantaron yağına kekik ve ardıç yağı da karıştırılarak masaj yapılırsa etkisi çok daha kısa sürede görülecektir.

Kantaron yağı mide ağrılarını hafifletir

Kantaron yağı mideden kaynaklı ülser gibi hastalıkların ağrısını hafifletir. Özellikle kışın ayakları üşütmekten kaynaklı mide ağrıları için günde bir tatlı kaşığı kantaron yağı içilmesi önerilir.

Kantaron yağı kan şekerini düşürücü özelliktedir

Kantaron yağı düzenli olarak her gün bir çay kaşığı şeklinde tüketildiğinde kan şekerini düşürmeye yardımcıdır.

Kantaron kullanacaklara öneriler

 • Diğer tüm bitkilerde olduğu gibi kantaronun da hamilelikte ve emzirme döneminde kullanılması önerilmez.
 • Ruhsal sorunlar dolayısıyla antidepresan kullananların ilaçlarla birlikte kantaron almaları önerilmez. Ancak doktorun tavsiyesi durumunda kullanılabilir.
 • Kantaron, kan basıncını etkileyen içeriğe sahip olduğu için yüksek tansiyona sebep olabilir.
 • Açık ten rengine sahip olan kişiler, kantaron kullandıklarında güneş ışığından uzak durmalıdırlar.
 • Bazı hastalıklara sahip olan hastalarda sindirim sisteminin bozulmasına sebep olabilir.
 • Bazı kişilerde alerjik komplikasyonlar ortaya çıkabilir.
 • Kantaronun içeriğinde bulunan maddelerin, pek çok ilaçla birleşmesinde sorun olabilir. Bu bakımdan hangi ilaç olursa olsun ilaç kullanan kişiler, kantaron kullanmadan önce mutlaka doktora danışmalıdır.
 • Her hangi bir olumsuz etki gözlendiğinde kullanımdan vazgeçilmeli.
 • Bebeklerde kantaron yağı kullanmadan önce mutlaka doktora danışılmalı ve sonrasında suyla inceltilerek kullanılmalıdır.
 • Yetişkinlerde kantaron yağı günde bir tatlı kaşığından fazla kullanılmamalıdır.

Kantaron Yağı ve Faydaları” yazısı için 23 yorum yapıldı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Osman güngör dedi ki:

  Bilgilendirme için teşekkür ederiz

 2. Nuray dedi ki:

  Ayak tirnaklarinda olusan mantar icin kullanilabilir mi kullanilabiliyorsa bu nasil yapilmali

  • Cşkun dedi ki:

   Ayak tırnaklarındaki mantarı yok etmenin çözümü SARIMSAK’tır, bir diş sarımsağı ikiye bölerek sarımsağın iç kısmını suyu sürülecek şekilde tırnağınızın tümüne sürterek uygulayın, en az bir hafta süre ile mantarlı tırnağa günde bir kez uygulayın, tırnağınız eski sağlıklı haline kavuşacaktır, geçmiş olsun, denediğim için tavsiyemdir.

  • Ayvaz Aymaz dedi ki:

   Prof. Saraçoğlu’ndan dinleyip öğrenmiştim: “Ayn-ı Safa” (diğer adıyla: Portakal Nergisi; parklarda özellikle çok kullanılan toparlak sarı-turuncu çiçekler). Genel olarak mantar denince ve özellikle ayak bölgesinde…

 3. Özlem dedi ki:

  Gut hastalığı var babamın kantaron yağını nasıl kullanmamız gerekiyor yardımcı olirmusunuz

  • Ayvaz Aymaz dedi ki:

   Her ne kadar aylar geçmiş olsa da ben yazayım, belki okuyan birilerinin işine yarar: Gastrit – Ülser ile ilgili olarak araştırırken özellikle yabancı kaynaklarda ve forumlarda “çiğ patates suyu” içmenin (taze sıkılmış olarak; katı meyve sıkacağı vs. ile) gut hastalığının bilinen başlıca çaresi olduğunu çok yerden okudum. En azından eklemlerde ürik asit birikmesini engellediği için rahatlatır.

 4. Nuray alkis dedi ki:

  Benim ayak baş parmağımda dolama oluştu tırnak batması gibi ağrıyor ve iltihaplandi.bunun için ne yapmalıyım.

 5. Hayrettin dedi ki:

  Çok değerli bilgileriniz için teşekkür edrim. Biz kendi bahçemiz den topladığımız kantaron çiçeklerini yine kendi bahçemiz den elde ettimiz zeytin yağımız ile o mucizevi kantaron yağını hazırlıyoruz.

 6. Ahmet cirim dedi ki:

  Benim evde yağı mevcut,bir yerimde kesik veya kazayla yara olmuşsa sürüyorum kısa sürede iyileşiyor tavsiye ederim

 7. emine dedi ki:

  merhaba sivilcelere etkisi nasıl ?

 8. fatıma nur dedi ki:

  Saç derisinde oluşan cilt egzaması için kullanılması uygun mudur? Ne kadar süreyle uygulanabilir?

 9. Ferhan dedi ki:

  Benim göğüs uçlarım yara yağını nasıl kullanabilirim

  • Burçin dedi ki:

   Benimde göğğs uçlarım yaraydı kantaron yağını direk olarak sürüyorsun göğüs pedi ile kapatıyorsun emzirme öncesi su ile yıkamalısın. Çok faydasını gördüm ve çatlaklar geçti. Kremler hiçbir işe yaramıyor.

 10. Baris Ari dedi ki:

  Merhabalar yüzümde ki kucuk kucuk izlere sürüyorum yarar gorur muyum devam ediyim yoksa gecmez mi simdiden cok tesekur ederim

 11. Filiz Ercan dedi ki:

  Kızım 7 yaşında serebral palsi hastası kantaron yargıyla masaj yapsam sakıncası olurmu ve kantaron çayı içirsem zararı olurmu?

 12. Ramazan Deveci dedi ki:

  Masajda çok etkisini görüyorum ve masaj ettiğim insanlar çok memnun kalıyorlar

 13. Fatma dedi ki:

  Bütün Vücut için Kantaron yağı nasıl kullanılır

 14. Halit Acar dedi ki:

  KANTORON YAĞI dilimdeki liken planus hastalığıma iyi gelirmi dilimdeki yara yerlere pamuklu bir çubukla sürdüm sanki iyi gelir gibi oldu iltihaplı beyaz kısımlar pembe renk aldı bu konuda yardımcı olurmusunuz sürmeye devam ediyim mı zararı varmı acaba.

 15. meltem dedi ki:

  merhaba, eski yanık izini de yok eder mi ?

 16. Hatice dedi ki:

  Gece yanığına da iyi gelir mi
  Gece yanığı izi kaldı kırmızı bi şekilde

 17. Metin kaya dedi ki:

  Benim bel fıtığım vardı ameliyat sonrası ağrılarim var ağrılarima iyi gelirmi

 18. Eyüp dedi ki:

  İltihabi bağırsak hastalığım var kantaron yağı içsem faydası olur mu?

 19. Mehmet Göktepe dedi ki:

  Kantaron yağı nefes darğıgı yaparmı ben üç gündür öksürük için vede mide yarası için birer yemek kaşığı alıyordum nefes alamama ya başladım ak cigere faydası varmıdır