Cildinizi korumalısınız. Güneşin zararlı UV ışınlarından, zorlu hava koşullarından ve hava kirliliğinin cilde yapamayacağı şey yok çünkü. Özellikle ilerleyen yaşla birlikte, cilt elastikiyetini kaybetmeye ve lekelenmeye daha müsait hale geliyor, bir de bahsettiğimiz çevresel etkenler devreye girince, durum çığrından çıkıyor. Günümüzde hem erkeklerin hem de kadınların, yüzünde ve teninin belirli bölgelerinde oluşan lekelerden rahatsız olmaya başlamasıyla, yeni yöntemler de bulunmaya devam ediyor.

Cilt lekelerini azaltmaya ve cilde rahat nefes aldırmaya yarayan pek çok uygulamanın içinde, cildi soyarak tedavi eden karbon peeling dikkat çekiyor. Aslında kullandığınız, neredeyse her temizleyici cilt bakım ürününün de amaçladığı şey, cildinizin üst tabakasını temizlemek ve yenilenmesine izin vermektir. Bu sebeple karbon peeling giderek popülerliğini artırıyor.

Cilt eleklerine bakım önerileri için sizi şöyle alalım 👇

[call post=21886]

 

Bu işlem, karbon bileşiklerinin ve lazerin bir arada kullanılmasıyla yapılan, güvenli bir peeling (ölü deri temizleme) işlemidir. Özellikle lazer cihazının etkisi, modern teknolojinin nimetlerinden biridir. Lazerle karbon peeling işlemi tamamen güvenilirdir ve sonucunda; yaşlılık ve güneş lekeleri, siyah nokta ve sivilce izleri, kırışıklıklar, genişlemiş gözenek görünümü ve cilt sarkması; gözle görülür şekilde azalır.

Karbon Peeling İşlemi Nasıl Yapılır?


İşlemin gerçekleştirileceği alan, gerektiği gibi temizlenir. Sonrasında karbon tanecikleri de içeren siyah renkte bir krem, bu alana uygulanır. Kremin cilt tarafından absorbe edilmesi gerektiğinden, 15 ila 20 dakika arasında bir süre boyunca beklenir. Karbon peeling işlemi için,
Q-switched Nd-Yag lazer kullanılır. Lazer ışınlarının asıl amacı, cildin karbon taneciklerini emmesini ve iyice absorbe edilmesini sağlamaktır. Esas etki buradan gelir. Lazer cihazının yaptığı ışın atışları sayesinde, cildin emdiği karbon tanecikleri yayılır ve bunun sonucunda, cildin üst katmanı soyulur.

Karbon Peeling İşlemi Hangi Sorunlar İçin Kullanılabilir?

• Cildinizde zamanla oluşan güneşe ve yaşlanmaya bağlı lekelerin giderilmesi
• Ciltteki genişlemiş gözenek görünümünün azaltılması
• Cilt sarkmasının önlenmesi ve gerginliğinin geri kazandırılması
• Kolajen üretiminin artırılması
• Kırışıkların giderilmesi
• Cildin parlaklığının ve tonunun yenilenmesi
• Anti-aging etkisi
• Cildin yağlanmasının önüne geçilmesi
• Siyah noktaların azaltılması ve temizlenmesi
• Akne oluşumunun önlenmesi

Bütün bu yararlı etkiler; cildin daha genç ve sağlıklı görünmesine yardımcı olur. Gözle görülür bir etki için, düzenli olarak tekrar edilmesi gereklidir. İşlem sırasında cildinizde ısı ve çok hafif yangı hissedebilirsiniz. Bu işlemin normal sürecidir ve sonrasında güneşe çıkmamanız önerilir.

Her hafta uygulanır ve yaklaşık 5. seanstan sonra ciltte net bir değişim görmeye başlarsınız.

İşlemin Etki Mekanizması Nedir?

Özellikle, kullanılan siyahi renkte karbon tanecikleri içeren krem, cildin yapısını düzeltir ve genel olarak sağlık verir.

Ancak lazer kullanılmasının amacı, etkisinin ve emiliminin artırılmak istenmesidir. Lazer ışınlarıyla, cildiniz karbon taneciklerini daha rahat emer ve özellikle taneciklerin içerde patlamasıyla absorbe etme yeteneği artar. Esas tedavi cildin ilk katmanının altında gerçekleştiği için, etkisi yüksektir.

Karbon Peeling Acı veya Ağrı Yapar mı?

İşlemde uygulanan kremin emiliminin artması için kullanılan lazer ışınları hafif ısı verir. Bu ısı artışı ve karbonun etkisi, cildinize iğne batıyormuş ya da paket lastiği çarpıyormuş gibi hissettirebilir. İşlem sırasında ağrı duymanızı gerektirecek bir şey yoktur.

Kaç Seans Gereklidir ve Bir Seans Ne Kadar Sürer?

Hastanın yaşına, ihtiyaçlarına ve cilt tipine de bakılarak karar verilse de, ortalama 5 ila 8 seans arasında uygulama yapılır. Ancak ciltteki sorunların yoğunluğu arttıkça ve uygulama bölgesi genişledikçe, seans süresi uzayacaktır.

Cildiniz temizlenir ve sonrasında karbon tanecikleri içeren krem uygulanır. Bu işlem ardından 20 dakika beklemek gerekir. Lazer ise uygulama bölgesinin genişliğine göre ortalama 10 dakika sürebilir. Aslında seans, yarım saat gibi kısa bir sürede tamamlanır.

Etkisi Kalıcı mıdır?

Kozmetik pek çok işlem gibi, karbon peeling uygulamasının etkisi de bir ömür boyu devam etmez. Zaman ilerledikçe, cildiniz yaşlandıkça ve çeşitli sorunlara maruz kaldıkça, olumsuz etkilenecek ve işlem tekrarı gerekecektir. Bu sebeple, cilt tipine ve cilt sorunlarına göre en az 6 ayda 1 kere yenilenmesi önerilir. Ayrıca etkisinin daha gözle görülebilir olması için, yılda birkaç kez tekrar ettirmek de, kişinin kendisine kalmış bir şeydir.

Karbon Peeling İşleminin Avantajları:

• Yaz ya da kış fark etmez. Yılın her döneminde uygulama yapılabilir.
• Ağrısızdır ve uzun süreli acı hissetmezsiniz.
• İşlem bittikten sonra, gündelik işlerinize kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.
• Karbon peeling işleminden sonra cildinizde; yara veya kabuklanma olmaz.