X
© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Karbonhidratlar vücuda zarar mı veriyor?

Karbonhidratlar vücuda zarar mı veriyor?

Gary Taubes, beslenme ve hastalıklar konusunda yaygın inançlara razı olmayan ve iyi tanınan bir gazeteci.

Yıllarını cevaplar için bilimsel literatür taramaları ile geçirmiş ve kendi kanılarına ulaştığı zaman, makalesinde beslenme ile alakalı en çok inandığımız konuları sorgulama fırsatını elde etmiş.

Ya Hepsi Büyük Bir Yalansa?

Son kitabının ismi “Neden Yağlanıyoruz?”.

Taubes’in esas mesajı hali hazırda vücut geliştirenlerin kabul ettikleri bir gerçek: “karbonhidratlar doğaları gereği yağlandırıyorlar, bazıları bunu diğerlerinden daha fazla yapıyor ve yağlanma eğilimi olanların pek çoğu bunu beslenmemizdeki karbonhidatlardan dolayı yaşıyoruz.” Bu iddiasını desteklemek için Taubes bizi biyokimyaya girişe davet ediyor:

• İnsülin hormonu yağ hücrelerinde daha fazla yağ depolanmasından sorumlu.
• İnsülin yükselince (karbonhidrat dolu bir yemek yemekle birlikte) bedenimiz buna daha fazla yağ depolayarak yanıt verir (karbonhidrata anında enerji ihtiyacınız olmadığı sürece).
• İnsülin düzeylerini düşük tutarsanız bedeniniz yağ hücrelerindeki yağı salalacaktır. Teoride bu yağ enerji için yakılır.

Gary Taubes’i yüksek proteinli ve çok az karbonhidratlı beslenmeyi önerenlerden ayıran bir şey var. Bu grup düşük karbonhidratlı beslenmenin herkes için en ideali olduğunu düşünüyor. Taubes ise biyokimya ve endokrinoloji kitaplarının söylediklerine katılıyor ve her birimizin karbonhidrat ve insüline farklı tepki verdiğimizi söylüyor.

Peki Taubes ve vücut geliştirenler beslenme anlamında hangi noktada çatışıyorlar?

• Vücut gelitirenler karbonhidrat alımlarını kontrol ediyorlar ve temel olarak besinler ve lifler bakımından zengin olan meyve, sebze ve tam tahıllı karbonhidrat kaynaklarını tercih ediyorlar. Taubes de daha az rafine edilmiş ve şeker alımını minimize edecek liflerle dolu karbonhidratların alımını öneriyor.

• Vücut geliştirenler bir diyetin herkese uymayacağını biliyorlar. İş besin tüketimine gelince, hiç bir şey açık fikirli olmak (çünkü bilim devamlı evriliyor), kendi vücudunu tanımak, adapte olmaya hazır olmak ve hedeflere ulaşmak için besin alımında kişiselleştirilmiş bir yaklaşım benimsemek kadar önemli değil. Tıbbi geçmişi, mevcut spor programını, besin takviyelerini ve ilaç alımını, ağırlığı, vücut yağlarını, hedefleri ve sağlık problemlerini dikkate almak çok önemli.

Örneğin, gluten hassasiyeti olan birisinin diyeti, tahılları seven, yemek yapmayı sevmeyen, glutenle sorunu olmayan ve maratonlarda koşan birisiyle aynı olmayacaktır. Taubes, “Neden Yağlanıyoruz?” adlı kitabında, herkese uyacak ve yağ yakmayı sağlarken kas kütlesi sağlayacak tek bir karbonhidrat miktarının ve çeşidinin olmadığını belirtiyor.

• Vücut geliştirenlerin beslenmesinde meyve ve sebzeler bol bulunur. Kişinin meyve ve sebze tüketim miktarı ile bunların türleri, spor programı, kişisel hedefler, vücut ağırlığı, sevilen ve sevilmeyen besinler gibi pek çok faktöre göre şekillenir. Ancak vücut geliştiren birisi beslenmesinde meyve ve sebzelerin önemini bilir, bunların kardiyovasküler hastalıklar ve bazı kanser türlerinin riskini azalttığının farkındadır.

Burada vücut geliştirenler ve Taubes kafa kafaya çarpışıyor çünkü Taubes meyve sebze tüketmeyi destekleyecek klinik deneylerin yetersiz olduğunu söylüyor. Bazı nüfusa dayalı araştırmalar meyve ve sebze tüketimi arttıkça bazı hastalıkların riskinde çok küçük bir azalma olduğunu belirtseler de, bazı çalışmalar ise daha ikna edici.

Eğer kilo vermek için düşük karbonhidratlı bir beslenme istiyorsanız, şekerli meyveleri ve nişastalı sebzeleri biraz azaltabilir, bol lifli ve nişastasız sebzeleri tüketebilirsiniz. Ancak meyve sebze tüketimini sadece son adım olarak kısın, yani tüm alkollü içecekleri bıraktıktan ve diğer karbonhidrat kaynaklarını hayatınızdan çıkardıktan sonra.

Ek Tavsiyeler

• Kendinizi eğitin ve insanların diyetler ve takviyeler hakkında söylediklerini bilimsel, iyi bir açıklaması olmadığı sürece kabul etmeyin.

• Bir uzmana görünün. Hangi beslenme değişikliklerinin işinize yarayacağını bulmak biraz bilgi ve araştırma gerektirir.

İyi bir kişisel vücut farkındalığına sahip olan bireyler bir noktaya kadar kendilerine teşhis koyabilseler de, bir uzmana görünmek zamandan kazanmanızı sağlayacaktır ve kendi kendinize uğraşmanıza engel olacaktır. Ayrıca, iyi bir sağlık profesyoneli sizi ihtiyaç duyduğunuz uzmanlara yönlendirebilir.

• Gerekli oldukça uyum sağlayın. Bilimdeki ilerlemeler nedeniyle yapılan beslenme değişikliklerine ek olarak, hayatınız süresince beslenme ihtiyaçlarınız değişiklik gösterebilir ve bu yüzden uyum sağlamaya yatkın olmalısınız.

Beslenme konusunda en önemli gerçek, bir diyetin herkese uymayacağını bilmek. Yaşam tarzı, beslenme ihtiyaçları, besin ve fiziksel hedefler, spor programı ve pek çok diğer faktör göz önüne alınmalı. Gary Taubes’in pek çok geçerli argümanı var ve bunları kendi bilimsel anlayışına göre destekliyor. Ancak düşük karbonhidratlı beslenme vagonuna atlamadan önce kendi geçmişinize bakın, beslenme değişikliği yapma ve onu uzun süre devam ettirme isteğinize göz atın. Hepsinin ardından, devam eden sonuçlar istiyorsanız, sonuçları görmek için bir kaç günden fazlasına ihtiyacınız olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir