Kedi köpek gibi kavga etmek diye bir tabir olmasına karşın hem kedi hem de köpeğe sahip evlerin büyük kısmında bu hayvanlar yaşam ortamlarını huzur içerisinde paylaşıyorlar. Hatta bir eve ikinci bir dişi kedi veya ikinci erkek köpeği almak başka tür bir hayvan almaktan daha zor.

Elbette bunun istisnaları da var. Neredeyse vahşi kedi olmak üzere olan sokak kedilerini sosyalleştirmeye çalışmak arkadaş canlısı olan ev köpekleri için bile ciddi sağlık riskleri doğurabiliyor. Güçlü avcı güdülerine sahip olan köpekler de aile kedisini ciddi bir tehlike içerisine sokabiliyorlar.

Bir Süreliğine Kafese Koyun

Türler arasında başarılı bir tanışma yapabilmek için bazı temel komutları anlayan bir köpeğe ve köpeği diğer tarafa geçirmeyecek bir kapı veya kafese sahip olmanız gerekli. Bırak, otur, gel gibi temel komutlara tepki verebilen bir köpek evde muhtemelen yeni kedi geldiğinde kontrollü olacaktır.

Dış mekanlar ise bambaşka bir konu. Çünkü normalde kedi dostu olan köpekler bile dış mekanlardaki kedileri kovalanması gereken bir av olarak görebiliyorlar. Bu nedenle kedi ve köpekleri tasmayla tutmak mantıklı olacaktır.

Eğer evin köpeği bu temel komutları bilmiyorsa veya yeni gelmiş bir köpekse, durumu kontrol edebilmek için sağlam bir tasmayı elinizde tutmak mantıklı olacaktır. Köpek kediyi kovalama oyununa geçmeye çalıştığında tasmayı sıkıca tutun. Köpek durup da size baktığında “otur” veya “dur” komutunu verin. Komuta uyduğunda köpeği övmeyi unutmayın. Eğer kediyi kovalamak için en küçük bir ilgi bile gösterirse “bırak” deyin ve başka bir yere baktığında onu tekrar sevin.

Kediye köpeksiz bir alan bırakmak için bebekler için kullanılan çitlerden kullanabilirsiniz. Kedi gerildiği zaman çitin diğer tarafına geçip güvenle durabilir veya maması çitin diğer yanında köpek onu yemeden durabilir.

Dikkat Edilecekler

Kedinin kumunu çitin diğer tarafına koymak kedi kakasının olduğu yerde kalmasını sağlayacaktır. Köpekler genelde saçma şeyleri de yeme eğiliminde olduklarından kedi kakasını yemeye çalışabilirler ve bu nedenle bu duruma karşı önceden önlem almak gerek.

Bazen çit çekmek veya kapı ayarlamak kolay bir çözüm olmaz. Eğer evinizde böyle bir sorun varsa biraz yaratıcı düşünmeniz gerekecek. Örneğin küvetiniz yüksek ve köpeğiniz küçükse, kedinin kumunu küvetin bir yarısına, mamasını da diğer yarısına koyabilirsiniz.

Üstü kapalı kum kutuları bazen bu hırsızlığa engel olurlar ama yine de dikkat etmek gerek. Bazı köpekler kafalarını bu kutuya sokabiliyorlar ve sonra kurtulmak için evde dört dönüyorlar. Hatta kedi daha içindeyken köpeğin kafasını sokup kutuyu tüm evde gezdirdiği bazı vakalar bile var.

Eğer kendi eviniz varsa daha fazla seçeneğiniz olacaktır. Bazı insanlar dolaplara sadece kedilerin girebilecekleri büyüklükte delikler açıyorlar ve kedi kumunu dolabın içine koyuyorlar. Böylece kutu ve kedi gizli kalabiliyor.

Ayrı Masalar

Alternatif beslenme noktaları arasında tezgah ve pencere kenarları kediler için uygun olabiliyorlar. Kedi ve köpek mamalarının birbirinin yerine geçmediğini unutmayın. Kedi ve köpek mamaları için beslenme üzerine büyük araştırmalar yapılıyor. Bu nedenle onları birbirlerinin kaplarından uzak tutmak gerekiyor.

Biraz dikkat verecek olursanız hem kedi hem de köpeklerin olduğu bir evin çok huzurlu olması mümkün. Doğru şekilde yönetilirse bu durum hepsinin evde sağlıkklı bir şekilde yaşamasını sağlayacaktır.