Kedimizi cezalandırmamak için çok önemli 6 neden - Ayşe Tolga İyi Yaşam

Kedimizi cezalandırmamak için çok önemli 6 neden

Kedinizin kötü davranışlar sergilemeye başlaması, özellikle de bu davranışlar etrafı dağıtan, pisleten, parçalayan veya şiddet içeren davranışlarsa çileden çıkarıcı olabilirler. İçgüdüsel olarak kötü davranışlar gösteren kedinizi cezalandırma isteğiniz ortaya çıkabilir ama kedilerin öğrenme şekli böyle değildir ve bu nedenle daha fazla problem yaratmanız da olası. Aşağıda kedinizi kötü davranışları için cezalandırmak yerine ona iyi davranışları benimsetmek için 6 sebep var.

Kediler Kinci Değillerdir

Kedinizin yatağınızın ortasına işemesi veya yeni koltuğunuzun kenarlarını parçalaması gibi kötü davranışlar kedinizin size kin duymasından kaynaklanmazlar. Bu tip davranışlar size şahsi hakaretler gibi gelseler de, kediler bunu kötü niyetlerle yapmazlar. Kediniz temel olarak çevrede ideal bulmadığı bir konuda size derdini anlatmaya çalışıyordur. Kumu yeterince temiz değil mi? Evde bir şeyler mi değişti? Yeni bir evcil hayvan mı aldınız? Dışarıda gürültülü bir inşaat mı var? Mahalledeki bir sokak kedisi bahçenizde mi dolaşıyor? Onun istenmeyen davranışlarını dinlemek sorunu bulmanıza ve yapıcı bir şekilde çözmenize yardımcı olacaktır.

Kötü Davranışı Sizin Bir Yansımanızdır

Kedinizin bakımını üstlenen kişi olarak ona sağlıklı, sevgi dolu ve uyarıcı bir ortam oluşturmak sizin sorumluluğunuzdur. Kötü davranışlar genelde bir şeyler doğru olmadığında ortaya çıkarlar ve kedinizin evde bir değişiklik istediğine dair bir ipucu sağlarlar. Sorumluluğu kedinizden almak ve üstlenmek onun istenmeyen davranışlarını değiştirmeye yardımcı olacaktır.

Kediniz Sizden Korkabilir

Kediler yapmamaları gereken, özellikle de koltuk yırtmak gibi yıkıcı davranışlar yaptıklarında, buna hızlıca tepki vererek kedimize çıkışmamız çok olasıdır. Bağırma, su spreyi fışkırtma, el çırpma gibi davranışların sorunu çözmede etkili oldukları fikrine kapılabiliriz çünkü o an o davranışı bırakmasını sağlarlar. Maalesef bu yöntem kedinizin sizin yanınızdayken korkmasına ve kaygılanmasına sebep olabilir ve bu da aranızdaki ilişkiyi bozar ve daha fazla davranışsal sorun yaratır. Bunun yerine kedinize bağırma isteği geldiği zaman kendinizi tutun ve pozitif yöntemler deneyin. Örneğin bir tırmalama kulesi almanız koltuğu tırmalayan kediye bağırmanızdan daha doğru olur çünkü kedinin tırmalama arzusunu tatmin etmesini sağlar ve ona iyi bir alternatif sunar.

Kediniz Neden Cezalandırıldığını Bilmiyor Olabilir

Kediler davranışları sonuçlarla doğrudan ilişkilendirerek öğrenirler. Eğer bir olaydan sonra onu cezalandırmaya çalışırsanız, ne olduğunu anlamaz. Bu senaryo genelde kedinin kumunun dışına dışkılaması sonucunda görülür. Kedinin sahibi bu durumu bir saat sonra fark eder ve kediye dışkısını koklatırken onu azarlamaya çalışır. Bu esnada kedinin kafasında bu iş bitmiştir ve dışkının yerdeki durumu ile azarlama arasında ilişki kuramaz. İstenmeyen davranışları düzeltmek için uygulayacağınız tüm eylemler, davranış olurken veya hemen sonrasında uygulanmalıdırlar.

Davranış Daha Kötü Hale Gelebilir

Yukarıda dediğimiz gibi, kedinizi cezalandırmak sadece aranızı bozmaz, aynı zamanda mevcut davranışı daha kötü hale getirebilir veya yeni sorunlar yaratabilir. Kediler korktuklarında veya kaygılandıklarında agresif hale gelebilirler. Bunun sonucunda dışarıya kaka yapabilir veya ev içerisinde çişini yapmaya başlayabilir.

Kediniz Daha İyisini Hak Eder

Kediniz en iyisini hak eder ve herkesin bu ifadeye katıldığını düşünüyorum. Kediniz de böyle düşünüyor ve bu nedenle onun davranışlarına daha merhametli, yaratıcı ve üretken bir şekilde çözümler bulmanız gerekli. Kedinizin kötü davranışlarını ortadan kaldırmanın en iyi yöntemi ona daha iyi bir alternatif sunmaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir