Çoğumuzun oldukça meşgul yaşamları var ve bunun sonucunda istediğimizden daha fazla paketli hazır gıdalar tüketiyoruz. Enerji barları bu telaşın içerisinde mantıklı enerji kaynakları olarak görünüyorlar ancak marketten alınanların büyük kısmında dengeli bir beslenmeyi bile dengesiz hale getirebilecek kadar çok şeker bulunuyor. Fakat kendi enerji barlarınızı yaparsanız, tüm temel besinlerin yanında çeşitli vitamin ve mineralleri de şeker ve diğer katkılar olmadan elde edebilirsiniz. Bu kendin yap tariflerine hemen geçelim.

1- 4 Bileşenli Enerji Barı

4 Malzemeli Süper Enerji Barı

Eğer şeker eklenmemiş bir enerji barını bir kaç dakika içerisinde hazırlamak ve onu kahvaltıda, öğlen atıştırmalığı olarak veya tatlı olarak değerlendirmek istiyorsanız, tek sahip olmanız gereken muz, yulaf, kuruyemişler ve hurma. Bu tarifin yazarı Faith Durand, mutfak tasarımı ve evde pişirmeye kendini adamış ve bu tarifteki muzun gücünden bahsediyor.

 

2- Tahılsız Kayısı Enerji Barı

Tahılsız kayısı enerji barı tarifi

Bu paleo beslenme dostu enerji barında eklenmiş şeker bulunmadığı gibi tahıl ve süt ürünleri de bulunmuyor. Paleo beslenmeye dahil olmayan enerji barlarında kullanılan kuru meyve ve kuruyemiş gibi pek çok malzeme burada da mevcut ancak Paleo versiyonları onları denemeyi ve tatmayı daha eğlenceli hale getiriyor. Primal Palate adlı paleo yaşam tarzına uygun tarifler ve menüler paylaşan web sitesi, protein kaynağı olarak yumurta ve yağ için de hindistan cevizi yağı içeren atıştırmalık bar tarifi sunuyor.

3- Tatlı Fasulye Enerji Barı

Tatlı fasulyeli enerji barı tarifi

Muz ve çikolata aromalarını bastırmadan protein ve lifler eklenmiş olan tatlı fasulye enerji barını hazırlaması oldukça kolay ve konserve fasulye kullanırsanız herhangi bir pişirme işlemi de gerektirmiyor.

4- Kayısı, Antep Fıstığı ve Yulaflı Enerji Barı

Kayısı, Antep Fıstığı ve Yulaflı Enerji Barı Tarifi

Maggie Moon adlı beslenme uzmanı tarafından hazırlanmış olan bu antep fıstıklı ve kayısılı enerji barı, tatlı bir meyveden gelen doğal tatlılığı, antep fıstığı gibi kalp sağlığı için güvenli tereyağımsı bir zenginliği ve tam tahılların yumuşak bazını içinde barındırıyor. Biraz tatlı yapışkanlık eklemek için nar kullanılıyor ve portakal suyu veya zeytinyağı ile karışımın çok kuru olması önleniyor. Bu bileşenler birleştirildikleri zaman karbonhidratlar, proteinler, yağlar, lifler, vitaminler ve mineraller bakımından zengin bir beslenme barı haline geliyorlar.

5- Süper Gıda Enerji Barı

Süper gıda enerji barı tarifi

Kenevir, chia ve hindistan cevizi gibi süper gıda bileşenleri, enerji barlarında da popülerler ancak genelde agave, hindistan cevizi şekeri veya bal gibi eklenmiş şekerler ile birleştiriliyorlar. Bu gıdaların sağlığa faydalarını fazladan tatlılık için feda etmeden kenevir protein barlarını hazırlayabilirsiniz. Sertifikalı bir sağlık eğitimcisi olan Andrea Kapner tarafından hazırlanan bu tarif, kolayca hazırlanıyor ve bileşenlerini bulmak da zor değil. Chia tohumları küçükler ancak lifler, proteinler ve omega-3 dolular.

Kendi Tarifinizi Yaratın

Evde kendi enerji barınızı yapmak ve buna besleyici tam bileşenler eklemek gün içinde gerçek gıdalar almanın güzel bir yolu ve bunu yaparken şeker de almıyorsunuz. Çeşitli makro ve mikro gıdalar eklemeyi unutmamalısınız: tahıllar ve kuru meyvelerden karbonhidratlar, kuruyemişlerden ve çekirdeklerden, protein tozlarından ve yemiş yağlarından yağ ve proteinler olmalı. Pek çok bar hava almayan bir kap içerisinde bir iki hafta saklanabiliyor.