Bazen kötü günümüzdeyizdir. Belki sabah uyandığımızda hava karanlık ve yağışlıydı. Belki dün gece içtiğimiz şarap biraz ağır geldi ve kendimizi şişkin hissediyoruz. Bunlardan bazılarını son zamanlarda yaşamış olabilirsiniz. Kötü hissetmenize neden olan şey ne olursa olsun, kötü hissettiğiniz günlerde kendinizi bedeninizle daha az barışık hissedebilirsiniz. Kötü günlerde kendinizi iyi hissedebileceğiniz ufak bir şey bile yeterlidir. Bir şeye kıkırdamak ister, aynaya baktığınız göz kırpmak ister ve oldukça seksi göründüğünüzü bilmek istersiniz. Ancak kötü hissettiğiniz günlerde seksi hissetmek hatta bunun nasıl olabileceğini düşünmek çok uzak gelir.

Hepimizin kötü günleri vardır. Kendine en güvenli olanlarımız dahi bunun gibi seksi hissedemediği günler yaşar. Bunun gibi günlerde kendimiz hakkında iyi şeyler düşünmez ve nasıl iyi hissedeceğimizi bilemeyiz. Ancak neyse ki umutsuzluk çukurundan kurtulmamızın bazı yolları var.

Kötü olduğunuz günlerde kendinizi seksi ve iyi hissetmek için aşağıdaki yöntemlerden yararlanabilirsiniz.

Kötü hissettiğiniz için kötü hissetmeyin

Oksidatif Stresle Savaşır
Oksidatif Stresle Savaşır

Şu anda seksi hissetmemenize neden olan pek çok neden olabilir. Belki streslisiniz, belki de çok yorgunsunuz. Belki yeni bir ilaç kullanmaya başladınız, belki de son zamanlarda vücudunuzda değişimler oldu. Belki rutininizden sıkıldınız. Belki de adet döngünüzde kendinizi kötü hissettiğiniz bir dönemdesiniz.

Kendinizi çeşitli nedenlerden dolayı kötü hissediyor olabilirsiniz. Siz de insansınız. Herkesin kötü hissettiği günler vardır. Bundan utanmanız için hiçbir neden yok.

Bununla birlikte cinsel isteğinizin sürekli olarak az olduğunu düşünüyorsanız, bir uzmana danışın. Ancak bunu düşünürken ideal olarak önünüze sunulanları değil, kendi normalinizi düşünmeye çalışın. Bazı insanlar her gün seks yapmak isterken bazıları ise bunu istemez. Yalnızca ortada gerçekten bir sorun olduğunu düşünüyorsanız, cinsel isteğinizde bir sorun var demektir.

Vücudunuzla ilişkiniz üzerine düşünün

Vücudunuzla ilgili neler hissettiğiniz, kendiniz hakkında genel olarak nasıl hissettiğinizi etkiler. Bu da elbette seksi nasıl deneyimlediğinizi etkileyecektir.

Vücudunuzun zevk almasına izin vermiyorsanız, seksten ve flört etmekten kaçınıyor olabilirsiniz. Zevk almayı hak etmediğinizi düşündüğünüz için yalnızca partnerinizin alacağı zevke odaklanıyor olabilirsiniz. Ayrıca seks sırasında dikkatiniz dağıldığı için anın tadını çıkaramıyor olabilirsiniz.

Vücudunuz hakkında kötü düşünceleriniz genelde vücudunuzdan fazlasını içermektedir. Kendinizi değersiz, arzu edilmez ve yetersiz hissediyor olabilirsiniz. Tüm bu hisler bizi özgüvenli, canlı ve enerjik olmaktan alıkoyar.

Kendinizi kötü hissettiğiniz anlardan utanmamalısınız. Bunlar tamamen normaldir. Beden olumlama için ve kendinizi daha seksi hissetmek için yapabileceğiniz pek çok şey bulunduğunu unutmayın.

Kendinizi iyi hissettiren şeylere odaklanın

Nasıl göründüğünüz hakkında endişelenmek yerine nasıl hissettiğinize odaklanın. Elbisenizin güzel olup olmadığına odaklanmayın. Rahat olup olmadığını düşünün. Elbisenin içinde rahat hareket edebiliyor musunuz? Elbiseyi giymekten hoşlanıyor musunuz? Elbiseniz çok mu rahat? Elbisenin estetik yönü yerine yaşadığınız deneyime odaklanın. Çevrenizdeki eşyaların kendinizi nasıl hissettirdiğine odaklanın ve size iyi gelen şeyleri etrafınızda bulundurun.

Farklı görsellere bakın

Dergilerde, dizilerde ve Instagram akışında gördüğümüz görseller genelde güzelliğin belli bir yönünü yansıtır. Bu görsellerde kendimiz gibi kişileri göremeyebiliriz. Ancak medyada maruz kaldığınız şeyler üzerinde kontrolünüz olduğunu unutmayın. Sosyal medyada gerçekten görmekten hoşlanacağınız gönderilere bakın ve iyi hissetmenize yardımcı olan insanları takip edin. Dünyada her tür güzelliğin yer aldığını unutmayın. Ve kendinizi kötü hissettiren görsellere bakmayı bırakın.

Hareket edin

Dans edin, dağa tırmanın, yürüyüşe çıkın, esneyin… Fiziksel aktivite, kendinizi iyi hissettiren endorfinlerin salgılanmasına yardımcı olur. Aynı zamanda nasıl göründüğünüzü kontrol etmenize de yardımcı olur. Ancak egzersizin amacının görüntünüzü değiştirmek olmadığını unutmayın. Yalnızca egzersiz sırasında vücudunuzun yapabileceği tüm o güzel şeyleri düşünün. Vücudunuzla sağlıklı bir ilişki geliştirmek için ekranda gördüklerinize benzemek zorunda değilsiniz. Olumlu bir beden algısına sahip olmak için vücudunuzun çalışma şeklini takdir etmeyi deneyin.

Çıplak kalın

Soyunun. Evde çıplak dolaşın. Aynada kendinizi beğenin. Kendinize nasıl göründüğünüzü hatırlatın. Bu sayede insan güzelliğinin çeşitli şekillerde olduğunu anlayacaksınız. Bir gününüzü evde kıyafetleriniz olmadan geçirmeyi deneyin.

Yatağınız, evinizin en konforlu yeri olsun

Yatağınızı davetkar hale getirin. Temiz çarşaflar serin. Lüks ve şık görünen örtüler kullanın. Kendinizi seksi hissetmekle ilgili sorunlar yaşıyorsanız, temiz çarşafların bu sorundan kurtulmanıza yardımcı olacağından emin olabilirsiniz. Bu sayede yatak odanızda sevdiğiniz şeylere yeniden odaklanabilir ve stresli hissetmenize neden olan şeylerden uzaklaşabilirsiniz.

Seksi filmler izleyin

Daha önce hiç izlemediğiniz seksi bir film açın. Dans etmenizi sağlayacak seksi şarkılar açın. Sevdiğiniz bir kitaptaki seksi bir bölümü okuyun. Bunlar sayesinde düş kurmayı deneyin. İçinize yönelin. Hissettiğiniz şeylerden zevk almaya bakın.

Vücudunuzla ilgili şikayetlerinizi azaltın

Vücudunuzdan şikayet etmeyi bırakın. Bir gün boyunca şikayet etmemeyi deneyin. Sonrasında süreyi bir hafta ve bir ay olacak şekilde uzatın. Kelimeler yalnızca kelime olmakla kalmaz, aynı zamanda düşünceleri etkiler. Zihninize olumsuz düşünceler girerse görselleştirme yoluyla bunların uçup gittiğini hayal etmeye çalışın. Kendinizi zorlamayın. Negatif tüm düşüncelerinizi pozitif olanlarla ya da nötr olanlarla değiştirmeyi deneyin.

Partnerinize tam olarak ne istediğinizi söyleyin

İlişkiniz varsa duygularınızı partnerinizle konuşmanız normaldir. Performans baskısı nedeniyle moraliniz bozuksa bundan bahsedin. Geçmişte olmuş bir şeye gücendiyseniz, bunun üzerinde çalışın. Seks bir süredir monotonsa bunun hakkında konuşun. Partnerinize, size ne söylerse ya da yaparsa kendinizi iyi hissedeceğinizi açıkça söyleyin. Hangi kelimeler ya da cümleler özgüveninizi arttırıyor? Hangi kelimelerden rahatsız oluyorsunuz? Nerenize ve nasıl dokunulmasını istediğinizi partnerinize söyleyin.

Minnettarlık günlüğü tutmaya başlayın

Hayatınızda minnettarlık duyduğunuz her şeyi yazacağınız bir defter tutmaya başlayın. Örneğin, yağmur yağdıktan sonra teninizde havayı nasıl hissettiğinizi not alın. Bir tatlıdan ısırık aldığınızda aldığınız keyfi, arkadaşlarınızla birlikte güldüğünüzde yaşadığınız mutluluğu yazın. Kendiniz ve diğer insanlara ilişkin olumlamalar oluşturmak için insanların, deneyimlerin ve hayatınızdaki diğer şeylerin listesini tutun. Pozitif bir beden algısı, kendinizle ilgili nasıl hissettiğinizi tamamen etkileyecektir.

Gece uykunuza önem gösterin

Yorgunsanız, tükenmişseniz veya stresliyseniz, kendinize izin verin. Geceleri sekiz saat uyumaya çalışın ve gerekirse gündüzleri de birkaç saat kestirin. İyi bir gece uykusu sağlığınız, hafızanız, bilişsel fonksiyonlarınız ve ilişkiniz için çok önemlidir.

Mastürbasyon yapın

Kendinizi sevdiğinizi göstermenin en açık yollarından bir tanesi, mastürbasyon yapmaktır. Kendinizden zevk almanız ve öz saygınız, birbiriyle ilişkili şeylerdir. Bu yüzden uzanın ve kendinizi zevkin kucağına bırakın. Vücudunuz sizin günlük işleri yerine getirmek, spor yapmak ya da cinsel zevk almak gibi şeyler yaptığında dış görünüşünüzden ve vücudunuzun işleyişinden daha fazla memnun olursunuz.

Rutininizi değiştirin

Günlük rutininizde değiştirebileceğiniz şeyler üzerine düşünün. Örneğin, yatağınızda dizi izliyor veya sosyal medyayı kontrol ediyorsanız, bunları yapmak seks isteğinizi köreltebileceği için bunları değiştirmeyi düşünün. Beyniniz, değişikliklere heyecan göstermek üzere tasarlanmıştır. Bu yüzden hayatınızda bir şeyleri değiştirmeyi deneyin. Partnerinize dokunma şeklinizi değiştirin. Seksi başlatma şeklinizi değiştirin. Hatta bu değişiklikleri yatak odasının dışına taşıyın. Günlük hayatınızda yapacağınız ufak değişikliklerle partnerinizle birlikte cinselliğin yeni yönlerini keşfedebilirsiniz.

Kendinize yüklenmeyin

Stresli olduğunuzda vücudunuz savaş ya da kaç tepkisi gösterebilir. Bu da cinsel isteğinizi etkileyebilir. Bu durumda kendinize izin verin. Hiçbir şey yapmak için enerjiniz yoksa hiçbir şey yapmayın. Pizza sipariş edin. Tüm gece film izleyin. Kendinize izin vermediğiniz şeyleri yapmanız için izin verin.

Yalnız olmadığınızı bilin

Yalnız değilsiniz. Bedenimizle olan ilişkimiz karmaşıktır ve bundan utanmamız gerekmez. Her şeyi sevmeyi öğrenmek zorunda değilsiniz. Yalnızca vücudunuzun neye ihtiyacı olduğunu sorun. Şu anda iyi hissetmek için ne yapabilirsiniz? En çok neyi istiyorsunuz? Bu istediğiniz şeyleri kovalayın. Bunları hak ediyorsunuz.