Kick boksun popülerliği giderek artış gösteriyor ve bunun iyi bir sebebi var: mükemmel bir genel egzersiz türüdür ve hem güç hem de kardiyo egzersizi yapmanızı sağlar. Torbalara ve diğer ekipmanlara attığınız yumruklar ve tekmeler nedeniyle pek çok insanın onu strese karşı bir araç olarak görmesine de şaşırmamak gerek.

Kick Boksun Zihin Sağlığına Faydaları

Kick boks iki kişilik bir dövüş sporudur ve her bir kişi elleri, dirsekleri, dizleri, ayaklarıyla güçlü vuruşlar yapar. Pek çok farklı türü mevcuttur.

Ruh Halini Düzenler

Stresin yükü çok fazla geldiğinde, zihnimizin fiziksel bir eylem yoluyla bu basıncı atma ihtiyacı olur. Bu uygulama geçici bir rahatlama sağlar ve ayrıca endorfin üretiminde artışa yardımcı olur. Bu nedenle ağır bir kum torbasına tekme ve yumruklar atmak iyi hissettirir. Size içinizdekileri atma fırsatı yaratır ve kimyasal dengesizlikleri yeniden şekillendirir. Düzenli olarak kick boks egzersizi yapmak stres, anksiyete, depresyon ve hiperaktivite ve dikkat eksikliği sendromu belirtilerinde azalma sağlar.

Ruh halinde iyileşmeler genel olarak fiziksel aktiviteler sonrasında endorfin salgılanmasından dolayı ortaya çıkarlar. Bu kimyasallar beyinde salgılanırlar ve ruh halinin düzenlenmesinde, mutluluk hissinde, coşku ve heyecan duygularında rol oynarlar.

Stresi Azaltır

stress
Stres

Kick boks mükemmel bir stres atma uygulamasıdır. Araştırmalara göre kick boks egzersizleri gibi egzersizleri düzenli yapmak, strese karşı direnç kazanmanıza yardımcı oluyor. Egzersizin ruh halinizi düzenlemesi gibi, endorfinler sayesinde stresi de azaltmaya yardımcı olduğu belirtiliyor.

Kardiyo talebinin yüksek yoğunluklu olduğu kick boksta iyi hissettiren kimyasallar bol bol salgılanıyorlar ve bu da verimli bir şekilde stres hissinin azalmasını sağlıyor.

Özgüveni Arttırır

Kick boks ödüllendirici bir yolculuktur. Fitness düzeyinize katkısının yanında kişisel gelişim ve teknik yeteneklerinize de katkı sağlıyorsunuz. Bir kick boks raundunu geçmiş olmak öz saygınızın artmasına yardımcı olacaktır. Bu yolculuğa baş koyduğunuz için aştığınız engeller, kendinize dair algılarınızın da değişmesini sağlayacaktır.

Araştırmalara göre kick boks yapmak özgüven gerektiriyor ve yine özgüveni, motivasyonu, optimizmi, zihinsel sağlamlığı, rezilyansı ve adaptif mükemmeliyetçiliği iyileştirebiliyor.

Ayrıca kick boks tekniklerinde uzmanlaşmak, kendinizi savunma konusunda da güven kazanmanıza yardımcı olur. Gerektiğinde kendinizi koruyabileceğiniz için kendinize daha fazla güvenirsiniz. Ancak elbette güvenliğiniz için her zaman kurallara uyun.

Motivasyonu ve Görev Tamamlama Yeteneğini Arttırır

Her kick boks seansı anlamlı dakikalar yaratmak için bir fırsattır. Zorlayıcı bir raundu bitirdiğinizde, bir darbe aldığınızda veya yapabildiklerinizde bir fark gördüğünüzde yeni şeyler keşfedersiniz.

Bu anları bir kart destesi gibi düşünün. Desteye her bir kart eklediğinizde, daha sonra kullanmak üzere daha fazla deneyim yaratıyorsunuz ve bunlar ilerideki görevlerinize yardımcı oluyorlar. Bu da motivasyonunuzda artış sağlıyor.

Aktivitelerinizi kick boks uygulamanızı merkeze alarak rutinleştirdiğinizde, sağlıklı ve aktif bir yaşam tarzı sürdürme motivasyonunuz da artacaktır.

Hafızayı, Odağı ve Zihinsel Keskinliği Arttırır

Karmaşık kick boks kombinasyonları zihinsel efor gerektirirler. Uygulamak için sırasını ezberlemeniz, daha sonra da çevrenize karşı tetikte olmanız ve odaklanmanız gerekir. Odaklanma sayesinde hareketlerinize tüm raund boyunca devam edebilirsiniz. Tüm raund boyunca bir düzeni takip etmenizin gerekli olması, genel olarak hafızanıza, odağınıza ve zihinsel keskinliğinize yardımcı olacaktır.

Kick boks tekniklerinde denge ve koordinasyon gerekir. Bu tip hareketlerin beyin işlevlerinde ve bilişsel işlevlerde fayda sağladıkları belirtiliyor. Bir bacak üstünde durmanızı, tekme atmanızı, dönmenizi gerektiren denge egzersizleri, hafızayı ve çevresel farkındalığı arttırmaya yardımcı oluyorlar.

Kardiyo Kick Boks ve Geleneksel Kick Boks

Kick boksun iki temel türü var ve bunların birincisi genelde kardiyo kick boks olarak adlandırılıyor. Diğeri ise geleneksel kick boksun temel ve gelişmiş yeteneklerinin öğretildiği türü.

Eğer iyi bir aerobik egzersiz istiyorsanız ve teknik yeteneklere odaklanmıyorsanız, kardiyo kick boks yeterli olacaktır. Ancak belli teknikleri öğrenmek isterseniz, geleneksel türünü öğrenmek daha doğru.

Sonuç Olarak

Kick boksun zihin sağlığına faydaları biliniyor ve özellikle de stresi azaltma ve gerilimleri güvenli bir şekilde dışarı atma etkisi var. Fiziksel aktivitelerinizi kick boks alışkanlıklarınıza dayalı olarak oluşturmak, kişiliğinize pek çok şey katmanızı sağlar, özgüveninizi arttırır ve beyin sağlığına da iyi gelir.

Kardiyo temelli kick boks da yapsanız, geleneksel kick boks tekniklerini de öğrenseniz, hatta kendi odanızda tek başınıza kick bokstan ilham alan egzersizler de yapsanız, bu sporun sunduğu faydaları elde edebilirsiniz.