© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Kıl dönmesi nasıl önlenir ve tedavi seçenekleri nelerdir?

Kıl dönmesi nasıl önlenir ve tedavi seçenekleri nelerdir?

Image Bu yazıyı 4 dakika 20 saniyede okuyabilirsiniz.

Batık olarak da bilinen kıl dönmesi, ağrılı ve rahatsız edici olabilir. Genellikle, kalın ve kıvırcık kılları olan insanları etkiler ve tedavi edilmezse enfekte olabilir. Batık veya dönmüş bir kıl, cildin yüzeyinden dışarıya çıkıp büyümek yerine deriye doğru kıvrılmıştır. Kalın, kaba veya kıvırcık saç tiplerine sahip kişilerde daha yaygındır. Gövde üzerinde herhangi bir yerde oluşabilir.

Genellikle tıraşlanan veya çok fazla sürtünmeye maruz kalan;

• Sakal
• Bacaklar
• Koltuk altları
• Göğüs
• Kasık bölgesinde sık rastlanır

Kıl dönmesi belirtileri şunlardır:

Cilt kaşıntısı veya kılı çevreleyen bölgede tahriş
• Döküntü
• Jilet yanması

Batık kılların bulunduğu yer, sivilce gibi görünmeye başlayarak, cilt üzerinde kabarık bir şişliğe dönüşecektir. Yumru genellikle kırmızımsı olur, hassaslaşır ve irinle dolar.

Kıl dönmesi neden olur?

Kılın normal uzamasına izin vermeyen herhangi bir şey, kılın içerde uzamasına neden olabilir ve genellikle aşağıdaki nedenlerden birisidir:

Hatalı epilasyon:

İnatçı kılların en yaygın nedeni hatalı bir tıraş tekniğidir. Kılların cilde çok yakın kesilmesi veya tıraş edilmesi, kılların her birinin çok keskin olmasına neden olur. Bu kılların çoğu problemsiz bir şekilde dışarı çıkacaktır. Bununla birlikte, bazı kıllar kendi başlarına kıvrılıp cildin içine doğru uzayabilirler. Bu gerçekleştiğinde, vücut kıllara tepki vererek iltihaplanır. Kıl dönmesinin tek sebebi tıraş değildir. Ağda da yaygın olarak kıl dönmesine neden olur. Kökünden alınmış tüyler, folikülden geriye doğru büyür.

Foliküllerin tıkanması:

Aşağıdaki nedenlerden dolayı, kıl folikülleri tıkanabilir:

• Ölü deri
• Kir ve artıklar

Bu olduğunda, foliküldeki kıllar deriye yapışabilir ya da geriye uzayabilir ve bu da kıl dönmesine neden olabilir. Bazı durumlarda, kılların uzaması cildin yüzeyinde görülebilir.

Sürtünme:

Sıkı giysiler uzun süre giyildiğinde ortaya çıkan sürtünme, kıl dönmesine neden olabilir. Gün boyunca süren vücut hareketinin neden olduğu sürtünme, tüylerin cilde sürekli olarak sürtünmesine sebebiyet verir. Bu da kılların dönmesine ve folikül içine geri itilmesine neden olur.

Evde doğal yollarla kıl dönmesini tedavi etmenin yolları

Tahriş edicidir, ancak çoğu zaman evde kolayca tedavi edilebilir.

Sıcak bir bez veya yumuşak diş fırçası kullanarak:

Folikülün içine geri dönen kıllar, sıcak bir bez ve yumuşak bir diş fırçası kullanarak hafifçe çıkarılabilir. Bir bezi ılık suda ıslattıktan sonra, gözenekleri ve folikülleri yumuşatmak ve gevşetmek için dönen kıl bölgesine uygulayın ve bezi yumuşak ve dairesel hareketlerle bölgeye sürün, bu durum kılın çıkmasına yardımcı olabilir. Eğer işe yaramazsa, çok yumuşak bir diş fırçası ile bölgeyi benzer bir hareketle ovmak, folikülün açılmasına ve sıkışan kılların serbest kalmasına yardımcı olabilir.

Tahrişten kaçınarak:

Kıl dönmesini tedavi etmenin ilk adımı, tahriş edebilecek şeyler yapmayı bırakmaktır. Kişilerin kıl alma tekniklerini değiştirmesi, kaşınan alanı kaşımaması da gerekir. Ayrıca, sürtünmeyi önlemek için gevşek kıyafet giyilmelidir. Bu basit uygulamalar, batık tüylerin kendi başlarına çıkmasını sağlamak için genellikle yeterlidir. Bir kıl yaklaşık 10 milimetre uzunluğunda büyüdüğünde, genellikle folikülden kendini serbest bırakır.

Cımbız kullanarak:

Kılın herhangi bir kısmı cilt çizgisinin üzerinde belirdiğinde, kılı düz olarak çekmek için steril bir iğne veya cımbız kullanılabilir. Sadece kıl derinin üzerindeyken yapın. Kılları ortaya çıkarmak için cildi kazımak, bir enfeksiyona neden olabilir.

Kılın koparılmaması da önemlidir, zira bu, kılın tekrar büyürken dönme ihtimalini artırır. Kılı çevreleyen iltihaplı alanın, kıl tekrar çıkmadan önce tamamen iyileşmek için zamana ihtiyacı vardır. Batık kılın etrafındaki alanı temizlemek ve enfeksiyonu önlemek için hassas ciltler için önerilen sabunlar kullanın. Kılın etrafındaki ölü deri hücrelerini temizlemeye çalışın. Peeling ayrıca kıl çevresindeki iltihaplı ve tahriş olmuş derinin temizlenmesine yardımcı olur.

Kıl dönmesi nasıl önlenir?

Bazen kıl dönmesi, normal bir problem olarak görülmemelidir. Durum buysa, bu kişiler ağdayı veya tıraş yapmayı bırakmalıdır veya epilasyon yöntemlerini değiştirmelidir. Sorunlu kasık kılları, kıl dönmesinin önlenmesine yardımcı olmak için tamamen kökünden almak yerine kısa kesilebilir. Ancak kalıcı sonuç lazer epilasyon ile o bölgedeki kılların ortadan kalkmasıdır. Bu önleyici tedbirler, daha derin enfeksiyon ve yara izi riskini azaltmaya yardımcı olabilir.

Reçetesiz yöntemler:

Ayrıca, kıl dönmesinin önlenmesine veya tedavi edilmesine yardımcı olabilecek reçetesiz ürünler bulunmaktadır. Salisilik asit içeren kremlerin kullanılması gözenekleri ve folikülleri açarak tıkanmalarını önleyebilir.

Bazı raporlar, seyreltilmiş çay ağacı öz yağının kılların ortaya çıkmasına yardımcı olabileceğini belirtmektedir. Çay ağacı öz yağı

• Bakterileri öldürür.
• Kızarıklığı azaltır.
• Şişliği indirir.

Doğal peeling:

Düzenli olarak, kıl dönmesi ihtimalini azaltmak için ev yapımı peeling kullanılabilir. Ölü cilt hücrelerini azaltmak için cildin üzerine bazı bileşenler sürülebilir. Bu ürünler şunlardır:

• Şeker
• Kahve
• Tuz
• Karbonat

Epilasyon için hazırlanın:

Epilasyon için uygun şekilde hazırlık yapmak da, kıl dönmesinin önlenmesine yardımcı olabilir. Tıraştan önce, bölgeyi nazik bir sabunla iyice yıkayın. Sürtünmeyi azaltmak için nemlendirici bir tıraş kremi veya jel kullanın. Tıraş yaparken, hassas kesimler yapacak yeni bir tıraş bıçağı kullanın.

Alternatif epilasyon seçenekleri:

• Lazer epilasyon: Sonuçlar genellikle etkilidir ve kıllar tamamen ortadan kalkar. Lazer epilasyon kıl folikülüne derin bir şekilde zarar verir, kılların oluşmasını engeller.
• Elektroliz: Bu daha kalıcı bir epilasyon şeklidir. Kıl kökünü yok etmek için tasarlanmıştır ve birkaç seans gerektirir.

Bu yöntemlerden herhangi biri cildi tahriş edebilir ve kullanmadan önce bir dermatologla görüşülmelidir.

Ne zaman doktora görünmek gerekir?

Çoğu durumda, kıl dönmesi evde tedavi edilir ve tıbbi müdahale gerektirmez. Ancak eğer kıl dönmesi enfekte olursa, şişlikler büyümeye devam edebilir ve daha fazla irinle dolabilir. Daha önce hiç olmadığı kadar acı verici, kırmızı ve tahriş olmuş olabilir. Büyük kıl dönmesi, tıbbi tedavi gerektirebilir.

Batığın enfekte olması halinde, kişinin tedavi görmek için doktora gitmesi gerekebilir. Bir doktor bölgede kullanmak için antibiyotik merhemler ve haplar, steroidli kremler veya ilaçlı yıkama suları reçete edebilir.

Cilt kuruluğuna ve diğer yan etkilere neden olabileceğinden, sadece etkilenen bölgede topikal tedaviler kullanın. Ciddi enfeksiyonlar için, dermatoloğunuz oral antibiyotik reçete edebilir.

Bazen kıl dönmesi enfekte olmaz, ama çok kalıcıdır. Bu gibi durumlarda, doktorlar retinoid reçete edebilir. Retinoidler, ölü cilt hücrelerinden çok hızlı bir şekilde kurtulmanıza yardımcı olabilir. Retinoid herkes için önerilmez. Her tıbbi tedavi seçeneği ve ürün kullanımından önce bir dermatolog ile görüşmeniz gerekir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir