Son yıllarda ve özellikle de son 10 yılda tüm dünyada giderek yaygınlaşan sağlık sorunlarından birisi kesinlikle obezite, yani aşırı şişmanlıktır. Obezite hem kendisi başlı başına bir sağlık sorunu hem de yol açtığı hastalıklardan dolayı pek çok hastalığın temel sebeplerinden birisidir. Aşırı kilo ve vücutta aşırı yağlanma sorunu başta iç organlar olmak üzere tüm vücut sistemlerine zarar vermektedir. Fazla kilolar aslında tüm sağlık sorununun temel sebebi olabilmektedir. Bundan dolayı da aşırı kilo sorunu olanlar yaşamın her alanında birtakım problemler yaşamaktalar. Fazla kilo sorununun obeziteye ya da daha ilerisi olan morbid obeziteye dönüşmemesi için de kilo almaya başlayan kişiler mümkün olan en erken dönemde tedbir almalılar. Kilo almak önlenebilir bir sorundur ve zamanında müdahale ile kesinlikle kontrol altına alınabilir. Ancak bunun için vücut kitle indeksine dikkat etmek, kiloyu “normal” sınırlar içinde tutmaya çalışmak önemlidir.

Vücut kitle indeksi nedir, ne işe yarar?

Bir kişinin fazla kilolu ya da normal kiloda olup olmadığının anlaşılması için uluslararası standartlarda “vücut kitle indeksi” verileri kullanılmaktadır. Vücut kitle indeksi kişinin kilosunun boyuna olan orantısıdır. Başka bir ifadeyle vücut kitle indeksi; yetişkin bir kişinin ağırlığının, boyuna göre normal olup olmadığını gösteren bir parametredir. Aşağıda görülen Vücut Kitle İndeksi verilerinde kilogram cinsinden ağırlık ve santimetre cinsinden boyun oranlamasında kişinin kilosunun ideal olup olmadığı tespit edilebiliyor. Eğer bu hesaplama sonucunda kişinin mevcut ağırlığı “normal” değerlerin altında ya da üstünde ise ideal kiloya ulaşabilmek gerekiyor. Bunun için kısa sürede fazla miktarda kilo kaybetmek ya da almak değil, uzman kontrolünde adım adım sağlıklı kiloya ulaşmak ve bu kiloyu uzun dönemde korumaktır.

Vücut kitle indeksi nasıl hesaplanır?

Vücut kitle indeksini hesaplamak için; kişinin vücut ağırlığının boy uzunluğunun karesine bölünmesi gerekir. Bu işlemin sonucunda elde edilen değer, kişinin vücut kitle indeksini gösterir. Örneğin kilosu 55 olan 165 santimetre boyundaki bir kadının vücut kitle indeksi şu şekilde hesaplanır. Öncelikle boyun uzunluğunun karesi alınır 165 X 165 =27.275 elde edilir. Ardından kişinin kilosu boyunun karesine bölünür, yani 55 /27.275 =20.20 sonucu elde ediliyor. Bu verilere göre kişinin normal kiloda olduğu yorumu yapılabilir.

Vücut kitle indeksi verileri ne ifade eder?

Vücut kitle indeksini yukarıda anlatıldığı gibi hesapladıktan sonra elde edilen değer bizlere kilonun normal olup olmadığını gösterir. Vücut kitle indeksi hesaplamasındaki veriler şu şekilde yorumlanır:

  • 0 – 18,4 arasında ise zayıf,
  • 18,5 – 24,9 arasında ise normal,
  • 25,0 – 29,9 arasında ise fazla kilolu,
  • 30,0 – 34,9 arasında ise şişman (obez) – I. sınıf,
  • 35,0 – 44,9 arasında ise şişman (obez) – II. sınıf,
  • 45,0 ve üzerinde ise aşırı şişman (aşırı obez) – III. sınıf

İşte bu şekilde hesaplandığında vücut kitle indeksinin 25 ve üzerinde olması kişinin kilolu olduğunu ve kilosunu normale döndürebilmek için beslenmesine ve yaş tarzına dikkat etmesi gerekir. Kilonun normalde olması gerekenden biraz daha fazla olması çoğu zaman kişide çok fazla bir rahatsızlığa ya da şikayete yol açmayabiliyor. Ancak dikkat edilmezse ilerleyen dönemlerde çok ciddi sağlık sorunları kaçınılmaz olabiliyor. Bu bakımdan zamanında müdahale edip önlem almak gerekiyor.

Fazla kilolar her zaman sorun teşkil eder!

Yaş kaç olursa olsun şişmanlık her zaman sağlıksız bir durumdur ve pek çok sağlık soruna sebep olur. Özellikle de ergenlik döneminde ve sonrasında fazla kilolu olmak hem fizyolojik hem de psikolojik açıdan büyük bir sorun teşkil ediyor. Kadınlar söz konusu olduğunda bu durum pek çok açıdan tam bir trajediye dönüşebiliyor ve çözülmesi daha da zor hale gelebiliyor. Kilo problemi olan kadınlar evde, dışarıda, iş hayatında ve de sosyal hayatta her zaman ciddi sorunlarla karşılaşır, özellikle de özgüven eksikliği yaşarlar. Hele bir de partneriyle ilişkisi açısından bakıldığında, cinsel anlamda düşünüldüğünde sorun daha da büyür.

Kilolu olmak ve seks yaşamı

Kilolu olmak, kişinin tüm yaşamında etkinliklerinden hepsini olumsuz etkilemektedir. Çünkü fazla kiloları olan kişiler çok daha kısa süre içinde yorulur, çok fazla aktif olmaz ve enerji açısından da yeterli değildir. Kilolu olmak kişinin tüm yaşamını olduğu gibi seks hayatını da olumsuz etkilemektedir. Unutulmamalıdır ki; aşırı kilolu kişilerin de tıpkı diğer insanlar gibi cinsel ihtiyaçları vardır. Zaten cinsellik yaşamımızda birincil ihtiyaçlar arasındadır. Çok yaygın bilinen bir öğretide olduğu gibi “yemek, içmek, sevişmek olmadan olmaz.” Hal böyle iken fiziksel görünüm, kilo ne olursa olsun seks yapmak bir ihtiyaçtır. Ancak kilolu kişiler hem hareket kabiliyetlerindeki kısıtlılık hem de bedensel performanslarındaki düşüklük sebebiyle cinsel işlevlerinde büyük zorluklar yaşayabilmekteler. Bununla birlikte aşırı kilolar, kişinin hormonsal dengesini de bozabildiği için cinsel güç ve isteğinde de sorunlar olabilir. İşte tüm bu ve daha fazla nedenlerden dolayı hem aşırı kilolu olanların hem de onların partnerlerinin cinsel yaşamı zor ve sorunlu olabilir. Oysaki bazı basit kurallara uyarak, sağlıklı yaşam önerilerini uygulayarak daha sağlıklı ve aktif bir cinsel hayat sorunsuz olarak sürdürülebilir.

Kilolu kişiler cinsellikte biraz daha yavaş hareket etmeliler!

Cinsel ilişkinin istenen şekilde olabilmesi için öncelikle iyi bir vücut direncine ihtiyaç vardır. Vücut direncinin düşük olduğu kişilerin, cinsellikten istedikleri ve partnerlerinin arzu ettiği hazzı almaları pek de mümkün olamamaktadır. Bu sebeple kilo sorunu olan kişilerin cinsel aktivitelerinde öncelikle ruh, kalp ve beden uyumuna dikkat etmeleri gerekir. Cinsel aktiviteler zaten bir spor dalı gibidir ve cinsel ilişki esnasında vücudun birçok kasları hareket etmektedir. Fakat kilolu kişilerin normal kilodaki kişilere göre daha çabuk yoruldukları ve kalp ritimlerinin daha hızlı artığı da bir gerçektir. Hal böyle olunca da kilolu kişiler için cinsellikte aktif olmak, arzulanan hareketleri yapmak zorlayıcı olabiliyor. Bu bakımdan kilolu kişiler seks yaparken; temponun yavaş olmasına, arada bir küçük molalar vermeye ve hareketlerde kontrollü olmaya özen göstermeliler. Aksi halde hem basit yaralanmalar, rahatsızlıklar hem de cinsellikten soğuma gibi ciddi sorunlar ortaya çıkabilir.

Partnerlerin uyumu çok önemlidir!

Cinsel ilişkilerde partnerlerin her ikisinin de yaklaşık olarak aynı kilolarda, aynı sağlık durumunda olmaları elbette ki uyum için çok önemlidir. Cinsellik iki kişi arasında yaşanan bir eylem olduğundan, partner uyumu hem cinsellikten alınan haz hem de cinsel isteğin artması için oldukça önemli ve gereklidir. Ancak bu her zaman mümkün olmaz. Aşırı kilolu olan bir kişinin partneri onun gibi kilolu olabilir ya da çok daha fit olabilir de. Bu sebeple kişilerin partnerlerinin fiziki yeterlilikleri ve özellikleri ile barışık, uyum içinde ve anlayışlı olması, öyle davranması hem birlikteliği olumlu yönden etkiler hem de cinsellikle ilgili kaygıları olan aşırı kilolu kişinin özgüvenini yerine getirir. Unutulmamalıdır ki, hayattaki hemen her konuda olduğu gibi cinsellikte de özgüven ve karşındaki kişiden göreceğin anlayış çok önemlidir. İşte tüm bu bilgilerden sonra kiloluların seks hayatında daha mutlu ve başarılı olabilmeleri için küçük, ama etkili önerilerimize geçiyoruz.

  • Yastıklar yardımcı olabilir!

Cinsel aktivite esnasında rahat olmak, alınan hazzı artırmaktadır. Bu sebeple de özellikle de hareketlerde zorlanan kilolu kişilerin rahat edebilmesi için cinsel aktiviteler esnasında yatakta çeşitli büyüklüklerde yastık bulundurmak faydalı olur. Kilolu kişiler belin altına yastık yerleştirerek daha rahat olabilir ve aynı zamanda partnerinin de işi kolaylaşır. Yastıklar bu konuda çok işe yarar.

  • Misyoner pozisyonu daha rahat olur!

Kilolu olmak zordur, ancak seks yapmaya da asla engel değildir. Kilolu kişilerin rahat bir seks hayatı yaşayabilmesi için doğru pozisyonu bulmak çok önemlidir. Aşırı kilolu kişiler için en iyi seks pozisyonu kesinlikle misyoner pozisyonudur. Özellikle de kadının kilolu olduğu çiftler için çok uygundur. Erkeğin üstte ve kadınla yüz yüze olarak seviştiği pozisyon olan misyoner pozisyonu, kilolu çiftlerin seks yaşamı için en verimli pozisyondur. Bu pozisyonda kadın, erkek her ikisi de gevşer, rahatlar ve daha fazla haz alır. Ayrıca bu pozisyon, zamanda karşılıklı olarak çiftlerin birbirine dokunabilmeleri ve öpüşebilmeleri için de daha uygundur. Misyoner pozisyonunda belin altına küçük bir yastık koymak, bacakları hafifçe yanlara açmak da daha rahat ve zevkli bir ilişkiye yardımcı olabilir.

  • Diz dirsek pozisyonu (dört ayak üstü pozisyonu)

Kilo sorunu olan kadınların daha rahat edebilmesi, erkeğin de kendi ritmini ayarlayabilmesi için önerilen pozisyonlardan bir diğeri de “dört ayak pozisyonu” ya da diz -dirsek pozisyonudur. Dört ayak pozisyonunda kadın, erkeğin önünde dizlerinin ve ellerinin üstüne çöker. Bu pozisyonda çift, cinsel ilişkinin şiddetini ve süresini denetleme imkanı bulur. Kilolu olan erkeğin çok fazla hareket etmesi gerekmezken, kilolu kadın da erkeğin ağırlığından kurtulmuş olur.

Cinsellik, kesinlikle her çiftin kendilerine has pozisyonları bulabildiği, en rahat edebileceği pozisyonları hayal gücüyle şekillendirebildiği bir eylemdir. Cinsellik, herkesin ihtiyacı olan, herkesin keyif almayı hak ettiği bir ihtiyaçtır. İşte bu sebeple de her çift cinsel yaşamını hareketlendirmek, daha fazla haz almak için yeni pozisyonlar denemelidir. Çünkü mutlu bir cinsel yaşam; mutlu, huzurlu bir psikoloji ve aslında sağlıklı bir fizyoloji demektir.

Çiftler yeni duygular, yeni hazlar tatma isteği ile cinsel ilişkide yeni pozisyonlara açık olmalılar ve partnerleri keyif aldığında bunun kendilerine de yansıyacağını unutmamalılar. Zira cinsellik bir birleşmeden daha ötesidir; rahatlamış ve gevşemiş bir halde, sevişmenin ve dokunmanın verdiği hazza odaklanarak, haz alıp haz verebilme, ruhu ve bedeni paylaşabilme için çok önemli bir fırsattır. Ancak tüm bu güzel hisleri yaşayabilmek içinse her ne şekilde olursa olsun, her zaman kişinin bedensel özellikleri ve performansı, sağlık durumu göz önünde bulundurulmalıdır.

Kilolu olmak çekici olmaya engel değildir!

Kilolu kişilerin ve özellikle de kilolu kadınlar çoğunlukla kendilerini fazla beğenmediği, özgüvenlerinin düşük olduğu bir dünyada yaşıyoruz. Oysaki fazla kilo, estetik bir sorundan çok, bir sağlık sorunu olduğundan önemsenmelidir. Hayat boyunca herkesin en temel önem verdiği husus, sağlıklı olabilmek olmalıdır. İşte kiloları sorun edip etmeme de işte bu aşamada önem taşımalıdır. Hiçbir sağlık sorunu olmayan, ancak genel algıya göre biraz daha kilolu olan kişilerin seksi ve çekici olamamaları için hiçbir sebep yoktur. Bu konuda yapılan araştırmalar gösteriyor ki; bir kişinin çok güzel veya zayıf olması onun aynı zamanda seksi olduğu anlamına da gelmiyor. Çünkü “çekicilik”, “seksi” kavramı kişiden kişiye değişebilmektedir. Zaten bir kadın ya da bir erkek ne kadar güzel, yakışıklı ve zayıf olursa olsun, eğer anlaşmakta zorlanıyorsa, özellikle de cinsel açıdan tatmin edici değilse ilişki yürümüyor. Bu bağlamda sağlıklı, neşeli, özgüveni yüksek, keyifli kişilerin her zaman karşı cins için çekici olduğu akıldan çıkarılmamalıdır.