© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Kilo vermek için 20 yatma zamanı alışkanlığı

Kilo vermek için 20 yatma zamanı alışkanlığı

Image Bu yazıyı 3 dakika 22 saniyede okuyabilirsiniz.

Vücudunuzdaki fazla kiloları vermek istiyorsanız, öncelikle yatma zamanına dair bazı alışkanlıklarınızı değiştirmeniz gerekiyor. Zira bilimsel araştırmalar, iyi bir uykunun kilo vermeye yardımcı olduğunu, ayrıca alışkanlıklarınızın sizi ve hayatınızı tanımladığını gösteriyorlar. Uykusuzluk insülin direnci, stres artışı, açlık hormonu düzeyleri ve yavaş metabolizma ile yakından alakalı ve bunlar da kilo almaya sebep oluyorlar. Dolayısıyla uyku vaktiniz geldiğinde bazı ritüeller edinmek daha iyi uyumanızı ve böylece kilo vermenizi sağlayacaktır.

Dans Edin

Genelde bir iş günü sona erdiğinde, yemek ve uyku için ancak enerjimiz kalır fakat yine de geç saatlere kadar otururuz. Bunun sebebi beynimizin yorulması ancak bedenimizin yorulmamasıdır. Dolayısıyla akşam yemeği yemeden önce ikisini birbirine eşitlemek için dans, yüzme, koşma, yürüme gibi sporları yapmamız lazım. Egzersiz sadece yağları harekete geçirmeyecektir, aynı zamanda beyin fonksiyonlarını iyileştirecektir ve daha hızlı uyumanızı sağlayacaktır. Spor kasları da güçlendirir, stresi azaltır ve size bir ışıltı verir. Egzersizden önce bol proteinli karışımlar veya gıdalar da tüketebilirsiniz.

Tavuk, Hindi, Tofu, Kuruyemiş Tüketin

Fazla endişeli olmak uykusuzluğa sebep olur ve stres ise kortizol düzeylerini yükseltir, neticesinde oksidatif stres artar ve inflamasyonlar ortaya çıkar. Bu düzeyleri düşürebilmek için bazı sağlıklı gıdaları tüketmeniz gerekiyor. Bunlar arasında derisi ayrılmış tavuk göğsü, hindi, tofu ve kuruyemişler bulunuyor.

Peynir Tüketin

Peynirlerde L-triptofan adlı madde bol bulunur ve bunun yanında kazein bakımından zenginlerdir. Bu iki madde uykuyu iyileştirir. Dolayısıyla akşam yemeğine biraz peynir eklemek hem sizi dinlendirecek, hem stresi azaltacak hem de sabah daha iyi uyanmanızı sağlayacaktır.

Cep Telefonunu, TV’yi ve Laptop’u Kapatın

Bütün elektronik cihazlar hem geç saatlere kadar ayakta kalmamıza sebep olurlar hem de uyku hormonu salgılanmasına engel olurlar. Dolayısıyla yatmadan en az 30 dakika önce bu ürünlere hoşçakal demek gerekiyor.

Yatağınızı Yapın

İyi düzenlenmiş, temiz ve konforlu bir yatak, çok çekicidir. Zira yatak iyi yapıldığı zaman beyin rahatlar ve uyku da daha iyi hale gelir. Dolayısıyla yatağınızı toplamaktan çekinmeyin ve yastıkların, çarşafların yumuşak olmasını sağlayın.

Ayaklarınızı Yıkayın

Biraz ılık suya tuz ve lavanta öz yağı ekledikten sonra ayaklarınızı bunun içinde 10 dakika bekletin. Bu esnada ayakları yukarı aşağı hareket ettirebilirsiniz. Hatta ayak masajı yapan çarklı aletleri de suyun içinde kullanabilirsiniz.

Duş Alın

Eğer ayakları yıkamak yeterli gelmiyorsa güzel bir duş uyku öncesinde iyi gelecektir. Banyo suyunuza biraz epsom tuzu ve öz yağlar ekleyerek rahatlayabilir, yahut doğrudan duş da alabilirsiniz.

Ayak Masajı

Duş aldıktan sonra kendinize biraz ayak masajı yapın ve ayaklarınızı güzelce nemlendirin. Dairesel hareketler ile bir masaj rahatlamanıza yardımcı olacaktır.

Konforlu Kıyafetler Giyin

Ayak masajının ardından pamuk veya satenden rahat kıyafetler giyin. Böylece nefes alışınız düzene girer ve yatakta hareketleriniz daha kolay olur. Yatakta asla sıkı ve kalın şeyler giymeyin.

Yatak Odasını Havalandırın

 

Yatak odası iyi havalandırılmalı. Sıcaklık çok yüksek veya düşük olmamalı. Bu nedenle yatmadan önce odanın pencerelerini bir süreliğine açın.

Aromaterapi Kullanın

Eğer odanın havalandırması iyi değilse, öz yağlar ve hava tazeleyiciler kullanarak odaya uyku havasını getirebilirsiniz. Yastığınıza bir iki damla öz yağ damlatın veya kaptaki bir suya damlatarak baş ucunuzda tutun. Aromaterapi hem uykuyu kolaylaştıracaktır hem de açlık hormonlarını bastıracaktır.

Uyku Yogası Yapın

Bütün gün çalıştıktan ve spor yaptıktan sonra yorgunsanız, uyku yogası yapın. Uykudan önce yoga yapmak kas ağrılarını giderecektir ve aynı zamanda günün stresini atmanızı sağlayacaktır.

Günlük Tutun

Bilgisayarda takılmak veya video izlemek gibi şeyler yerine bir deftere günlük yazın. Zira kağıt kalem gözlerinizin dinlenmesini sağlayacaktır.

Sıcak Bir Süt İçin

Sıcak bir bardak sütün içine biraz zerdeçal katın. Bunu içince bebekler gibi uyuyacak, çiçekler gibi kalkacaksınız.

Mutfağı Kapatın

Sütü içtikten sonra mutfağı artık kapatın, temizleyin ve bir daha girmeyin. Zira mutfağa girdikçe canınız bir şeyler yemek isteyecektir. Geç saatlerde yemek ise siz farkında olmadan kilo almanıza sebep olacaktır.

Tuvaleti Kullanın

Uyumadan önce tuvalete gitmek gerekli çünkü uyurken sıkışmak maalesef hem uykuyu bozar hem de uyumanıza engel olur. Ayrıca dişinizi fırçalamak da açlığınızı bastırmanıza yardımcı olacaktır.

Rahatlayın

Doğrudan yatağınıza gidin, yastığınızı ayarlayın ve güzelce yerleşin. Dilerseniz biraz nemlendirici de sürebilirsiniz ve kendinizi uykunun kollarına bırakabilirsiniz.

Kitap Okuyun

Bir kitap okumak kolayca uyumanızı sağlar, ayrıca size bir şeyler katar ancak e-kitap değil basılı kitapları okumaya gayret edin. Ayrıca gözleriniz elektronik cihazlardan gelen radyasyon ve ışıktan genelde rahatsız olur.

Işıkları Kapatın

Odanızda asla ışık açık uyumayın çünkü uyku hormonu melatonin ancak tam karanlıkta yeteri kadar salgılanır. Bu hormon hem stresi azaltır hem de uyku zamanı ve kalitesini arttırır.

Mavi Işık Kullanın

Eğer illa ki biraz ışık olmadan uyuyamıyorsanız, mavi bir gece lambası alın. Mavi ışık hem uyku getirir hem de uyku tutmuyorsa mavi bir ışığa bakabilirsiniz.

One thought on “Kilo vermek için 20 yatma zamanı alışkanlığı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. arife dedi ki:

    merhaba ben yıllardır baş ağrısı çekiyorum ne yapmalıyım bana yardımcı olun lütfen