İyi bir metabolizma dengesinde kalman, uzun vadede kilo vermenin önemli bir bölümünü oluşturacak. Bir şey yemeden geçirilen bir gecenin akabinde vücudun hafif bir oruç durumuna geçmekte. Ancak bu süre bir sonraki güne, öğle yemeğine kadar uzattığında yaklaşık 18 saatlik bir açlık söz konusu olacak. Metabolizma kıtlık bilincine göre ayarlandığı için, depola emrini verecek vücuda. Sabah eğer enerjini daha fazla yakmanı sağlayacak fiziksel bir aktivite yapmıyorsan vücudun elinde olan her şeyi depolamakla meşgul olacak. Sağlıklı ve iyi bir kahvaltı ettiğinde ise metabolizmanı hızlandıracak ve daha iyi çalışmasını sağlayacaksın. Yani kahvaltı atlayarak değil, öğle yemeğinde daha küçük bir porsiyon yemen daha uygun olacak. Araştırmalar, beslenme alışkanlıklarına düzenli kahvaltıyı ekleyenlerin kilo verme oranını % 80 olarak gösteriyor.

kahvalti

 

Kahvaltı Enerjini Yükseltir.

Yine araştırmalar gösteriyor ki, sabah iyi kahvaltı eden çocuklarda daha az yorgunluk ve zihinsel ajitasyon görülüyor. Testlerinde daha başarılılar, ve daha dikkatlerini daha uzun verebiliyorlar.

Aynı durum yetişkinler için de geçerli. Kahvaltı ettiğinizde bütün gün daha aktif, enerji seviyenizi daha yüksek ve daha fazla kalori yakma imkanını sağlayacak. Kendinizi koşuya çıkacak gibi enerjik hissedeceksiniz Tabi burada kahvaltınızda ne yediğiniz ayrı bir önem taşıyor.

musli

 

Kahvaltıda Ne Yediğin Çok Önemli..

Kahvaltıda yediğiniz gıdaların cinsi de kilo vermenizde etkili. Doğru seçilmiş, besleyici ve enerji verici gıdalar size hem tüm sabah tok tutar, hem de sonrasında karşınıza çıkan atıştırmalıklara saldırmamanızı sağlar.

 

Tam proteinler burada devreye girer. Yumurta, tuzsuz lor peyniri, hindi füme bunlara örnek. Tam buğday ekmeği, kinoa, yulaf ezmesi, müsli, granola yanında meyvelerle kabulumuz. Yani haşlanmış yumurta ve yanında yulaf ezmesi ( sütle pişirilmiş- tarifi tariflerimin altında) Tam protein ve kompleks karbonhidratlar yani. Yağı düşük ve GE ( Glisemik endeksi) öğün size hemen acıktırmayacak. Beyaz undan yapılmış pankekler, Suni tatlandırıcılı mısır gevrekleri, beyaz undan yapılmış börek poğaça ve benzeri gıdalar kan şekeri dengenizi bozar. Yağda kızartılmış yumurta, salam veya sucuk ise yüksek kalorili olduğu için kilo almanı sağlar. Kilo vermek istiyorsan bunlardan uzak dur…

 

Sevgiyle, Gülüşlerle..

Ayşe Tolga

İyi Yaşam