© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Kilo vermek istiyorsanız, 10 soruda ezber bozan cevaplar

Kilo vermek istiyorsanız, 10 soruda ezber bozan cevaplar

Image Bu yazıyı 5 dakika 56 saniyede okuyabilirsiniz.

Herkese merhaba! Bugün, kilo vermek isteyenler için 10 soru hakkında ezber bozan cevaplardan bahsedeceğiz…

1. Daha Eğlenceli Bir Diyet Yapabilmek İçin Ne Yapabiliriz?

Bu, herkesin merak ettiği sorulardan biri. Birçok insan, “Hocam, ben diyet yapıyorum, kilo da veriyorum ama sıkılıyorum” diyor. Burada en önemli neden; hep aynı diyet planlarını kullanmanız ve diyetinizi renklendirmemeniz.

Sürekli aynı yemekleri tüketiyoruz. Bazen, çok fazla aç hissetmiyorsanız aynı öğün yerine; chia tohumlu yoğurt ya da detoks içeceği gibi tarifler ekleyebilirsiniz. Bu şekilde, diyetinize ara ara değişiklikler katabilirsiniz. Bu, hem diyeti daha eğlenceli hale getirir hem de motivasyonunuzu arttıracaktır.

Bunun yanında, örneğin ara öğünde meyve yemek yerine; 2 tane hurma, 2 tane ceviz, 1-2 yemek kaşığı yulaf ezmesini karıştırıp, biraz doğrayıcıdan geçirip, üzerine Hindistan cevizi ekleyip top yaparak, dolaba atıp 1-2 saat sonra çıkardığınızda bundan ara öğünlerde 2-3 adet yiyebilirsiniz. Diyetinize, bu tarz değişik tarifler eklerseniz, diyetiniz daha renkli hale gelecektir.

2. Diyet İçecekleri ve Diyet Ürünleri Daha Fazla Kilo Aldırıyor Diye Bir Yargı Var. Doğru Mudur?

Ben, burada bunu ikiye ayırmak istiyorum. Diyet içecekleri tatlandırıcı içerdiği için, kalorisi yoktur. Bunları istediğiniz kadar içebilirsiniz, size kilo aldırmayacaktır. Bu nedenle, kilo aldırıyor yargısı burada yanlıştır. Ancak tabi ki, bunlar da çok sağlıksız olduğu için, biz bu ürünleri tüketmenizi istemiyoruz.

Gelelim diyet ürünlerine… Örneğin form bisküviler ya da kalorisi azaltılmış kurabiyeler. Bunlara geldiğimiz zaman; bunlar, katı besinler ve ne yazık ki kalori içerir. Bunları yerken, diyet ürün diye istediğiniz kadar yemeniz doğru değildir. İki tanesi kalorili, dört tanesi de onun iki katı kadar kalori içerecektir. Dolayısıyla, daha fazla kalori alırsınız. Bu nedenle, diyet ürünü olsa dahi miktarına dikkat edin. Eğer fazla yerseniz, size kesinlikle kilo aldıracaktır.

3. Diyet Yaparken Ara Öğün Yemek Şart Mıdır?

Biz diyetisyenler, diyet yaparken her zaman ara öğün yapmanızı öneriyoruz. Bilimsel olarak, ara öğün yaptığınız zaman, metabolizmanız daha hızlı çalışır ve kilo vermeniz daha da hızlanacaktır. Çünkü, ara öğünler yapmadığınızda, açlık sürenizi daha da uzattığınızda; vücudunuz enerji gelmediği için, yaktığı enerjiyi olabildiğince kısacaktır. Dolayısıyla da, bu şekilde kilo vermeniz biraz daha yavaşlayacaktır.

Tabi ki, biz herkese “günde 3 tane ara öğün yapın” demiyoruz. Günde 1-2 tane, özellikle de ikindi öğününde ara öğün yaparsanız, daha sağlıklı olacak ve metabolizmanız daha hızlı çalışacaktır.

4. Bir Haftada 10 Kilo, Bir Ayda 20 Kilo Verdiren Diyet Gibi Zorlayıcı Şok Diyet Tarifleri Hakkında Ne Düşünüyorsunuz? 1 Ayda Kaç Kilo Vermek Sağlıklıdır? “Diyet ve Spor Yapıyorum Ama Kilo Veremiyorum” Diyenlere Ne Önerirsiniz?

Öncelikle, bir ayda ya da bir haftada 10- 20 kilo gibi kilolar vermek kesinlikle çok sakıncalıdır ve kalp sağlığını tehlikeye sokar. Yani, ani kalp krizi geçirebilirsiniz. Dünya Sağlık Örgütü’nün söylediği oranlar, ayda 2-4 kilo arası kilo vermektir. Kilonuz biraz daha fazlaysa, bu oranlar belki 6 kiloya kadar çıkabilir.

Onun haricinde; şok diyetler yaparak, şok tarifler kullanarak, 1 ayda 10 kilo verirseniz, vücudunuz tamamen kas yıkımına girecektir. Kas yıkımı da kalp sağlığını tamamen kötü etkileyecektir.

60’lı kilolarda biri, bir ayda 10 kilo vermiş. Yani, onun vücudu için neredeyse çok büyük bir oran. Sonrasında, 1 ay içerisinde 12 kilo olarak geri almış. Dolayısıyla, burada kaybettiğiniz kilolar kas olduğu için; normal yemeye başladığınız zaman fazlasıyla geri gelecektir.

“Diyet yapıyorum, spor yapıyorum, yine de kilo veremiyorum” diyorsanız; mutlaka bir uzmandan yardım almanızı öneririm. Çünkü; bu iki koşul da kişiyi çok destekler ve kilo vermemesi gibi bir durumu genelde görmeyiz. Kişi, muhtemelen yanlış bir diyet planı uyguluyordur. Bu nedenle, isterseniz benim Cepte Diyetisyen mobil diyet uygulamamı cep telefonunuza indirebilir ve benden yardım alabilirsiniz.

5. Okulda Ya Da İşte Diyet Yapabilmek İçin Önerileriniz Neler? Mesela Öğlen Yemeğinde Yanımıza Ne Götürebiliriz?

Eğer çalışıyorsanız; bir önceki akşamdan kalan yemeği yanınızda götürebilirsiniz. Bu pratik bir yöntem. Ancak, “Ben bunu ısıtmakla uğraşamam” diyorsanız ya da öğrenciyseniz ve okula yemek götürmek istemiyorsanız; iki dilim ekmeğin arasına 1-2 dilim beyaz peynir, üzerine 1-2 dilim hindi füme ve bol yeşillikli güzel bir sandviç hazırlayabilirsiniz.

Ya da; tortilla ekmeği olarak da geçen lavaş ekmeklerinin arasına; hindi füme, peynir, yeşillik, nohut gibi malzemeleri koyup sararak, okula ya da işe giderken yanınıza götürebilirsiniz. Bu şekilde, hem dışarıdan sağlıksız yemekler yememiş olacaksınız hem de kilo verme konusunda size yardımcı olacaktır.

6. Diyet Yaparken Ani Acıkmalara Karşı Öneriniz Nedir?

Öncelikle, iki yönteme ayıralım. İlk olarak, ani acıkmaları önlemeye çalışalım. Bunun için, sizlere iştah kapatan su tarifini önereceğim. Bu tarifi, Youtube kanalımda bulabilirsiniz. İçerisinde tarçın, limon ve bazı yeşillikler eklenen iştah kapatan suyu yanınızda taşıyabilirsiniz. Bu, sizin ani acıkmalarınızı ve şekerinizin düşmesini engelleyecektir.

Ani acıkmanın önüne geçemediniz ve acıktınız. Peki, ne yapabilirsiniz? Bir markete gidip bir bardak ayran alabilir ya da bir bardak süt tüketebilirsiniz. Bunlar, kan şekerini dengeler ve sizi yaklaşık 3 saat tok tutacaktır. El ayak titremelerini ve ani acıkmaları alacaktır.

Kan şekeri düşen biriyseniz ve acıkıyorsanız; mutlaka yanınızda kuru kayısı, hurma ve cevizi çantanızda bulundurun. Öğün saati geçtiyse ve çok fazla acıktıysanız; çantanızdan bunları çıkarın ve tüketin.

7. Online Olarak Diyetisyen Hizmeti Alınmasına Nasıl Bakıyorsunuz?

Online diyet hizmeti, bir ihtiyaç karşılığında ortaya çıktı. Son zamanlarda, sosyal medyada alanında başarılı uzmanlar ön plana çıkmaya başladı. Ve biliyorsunuz ki, diyetisyen yaparken motivasyon çok önemlidir. İnsanın beğendiği, başarılı bulduğu bir diyetisyen ile çalışması; o kişinin daha başarılı olması sağlar. Dolayısıyla, bu noktada o uzman kişilerden, online diyet ile kolayca hizmet alabiliyorsunuz.

Ayrıca, bulunduğunuz şehirde diyetisyen olmayabilir ya da yurtdışında yaşıyor olabilirsiniz. Bu noktada da, yine bilinen bir uzmandan yardım almak için online diyete başvurulabilir. Bunlara ek olarak; büyük şehirlerde diyetisyene gitmek vakit alabilir, zaman kaybettirebilir. Bu noktada da, online diyet hizmeti istediğiniz uzmandan yardım almak için oldukça kullanışlıdır ve şuanda da oldukça popüler. Ben, kendim de online diyet hizmeti veriyorum ve birçok kişide çok da başarılı oluyoruz.

8. Sizce Kilo Vermede Diyet Mi Yoksa Spor Yapmak Mı Daha Hızlı Sonuç Verdirir?

Eğer, ikisinden birini seçmem gerekirse; tek başına diyet yapmak daha etkili olabilir. Sadece spor yapan kişilerin, diyet yapmadan başarılı olamadıklarını biliyoruz. Bana da böyle çok fazla danışan geliyor. “Hocam, ben 1 ay kadar diyet yapmadan spor yapmayı denedim, başarılı olamadım. Üzerine 1-2 kilo da aldım” diyenler oluyor.

Bu, aslında kötü bir şey değil. Kişi, spor yaptığı için kas oranı artmış oluyor; ancak, tartıda fazla kilo gördüğü için mutsuz oluyor. Bu nedenle, eğer ikisinden birini seçmem gerekirse diyet daha başarılıdır. Yine de, her ikisini bir arada yapmanızı öneririm. O zaman, bu ikili bomba etkisi yaratacaktır. Verdiğiniz kilonun daha fazlasını verirsiniz hem de yağ yakımını desteklediğiniz için, vücudunuza daha fazla yansır.

9. Diyet Yaparak Bölgesel Zayıflanır Mı?

Tabi ki, doğru diyeti yaptığınız zaman, sağlıklı beslendiğiniz zaman yağlardan kilo verirsiniz. Yağlar da hangi bölgede fazlaysa oradan gidecektir. Araştırmalara göre; yoğurt, içerdiği kalsiyum sayesinde, karın bölgesindeki yağları yakmada etkilidir. Dolayısıyla, yoğurt içeren tariflerden kullanabilirsiniz.

Özellikle, basen bölgenizde problem yaşıyorsanız, ideal kilonuza kadar inmenizi ve diyet yapmanızı öneririm. Çünkü, basen bölgesinde problem olanlarda; önce karından gidecek ve daha sonra ideal kiloya inildiğinde basen kilolarından da kurtulduklarını göreceklerdir.

10. Hamilelik Kilolarından Kurtulmak İçin Ne Zaman Diyete Başlamak Gerekir?

Hamilelik kilosu, birçok kadının en çok şikayetçi olduğu şeylerden biridir. Doğumdan önce gerçekten güzel bir vücudu var. Doğumdan sonra şişkin, ödemli, kilolu bir vücuda sahip olduğu için, gerçekten çok fazla acele edilebilir. Kilo vermek için, şok diyetler yapılabiliyor.

Doğum yaptıktan sonra, 6. aya kadar sağlıklı beslenmenizi öneriyoruz. Yani; paketli ürünlerden, şekerden, hamur işinden, pastadan, yani yağa dönüşecek şeylerden uzak durmanızı istiyoruz. Altıncı ayı doldurduktan sonra, artık bebeğiniz de ek gıdaya geçtiğinden, sonrasında zayıflamaya başlayabilirsiniz.

Yine de, bir zayıflama listesi uygulamadan önce bir uzmandan yardım alarak; sütünüzün azalmasını engellemeyecek bir diyet ile zayıflayabilirsiniz.

Sizin de merak ettiğiniz farklı sorular varsa, onları benimle paylaşırsanız, onları da cevaplamaya çalışacağım. Hoşça kalın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir