© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Kilo vermenize yardımcı olacak bitkiler

Kilo vermenize yardımcı olacak bitkiler

Image Bu yazıyı 3 dakika 3 saniyede okuyabilirsiniz.

Diyet ve spor yapmanıza rağmen bir türlü kilolarınızdan kurtulamıyor, fast food gıdaları görünce dayanamıyor musunuz? İşin doğrusu pek çoğumuz aynı durumdayız ve bunlar kilo vermemize ciddi anlamda engel oluyorlar. Ancak az yiyenler bile bazen kilo veremiyorlar ve bunun sebebi genel olarak metabolizmanın gereğinden yavaş olması. Bazı bitkiler ve baharatlar ise ciddi anlamda metabolizma hızlandırıcı etki gösteriyorlar ve böylece kilo vermenizi kolaylaştırıyorlar. Sizler için bu bitkileri genel anlamda değerlendirdik.

Ginseng

Ginseng oldukça etli köklere sahip olan ve yavaş büyüyen bir bitkidir. Genellikle serin bölgelerde yetişen bitki, Çin’de binyıllar boyunca tıbbi olarak değerlendirilmiştir. Araştırmalar onun stresle mücadelede, şekere karşı, kolesterole karşı değerlendirilebileceğini gösteriyorlar. Özellikle kan şekerinin dengelenmesi ve yüksek kolesterolün düşürülmesi hususunda etkilidir. Metabolizmayı hızlandırır ve enerji düzeylerinin yükselmesini sağlar.

.

Yeşil Çay

Yeşil çay kilo vermek için en iyi bitkisel ürünlerden birisidir. Antioksidanlar açısından zengindir ve metabolizmayı hızlandırır. Her ne kadar az miktarda kafein barındırsa da, içerisindeki bu kafein oranı yağ yakmayı kolaylaştırır ve kas performansını da iyileştirir. Ayrıca açlık çekmenize de engel olur.

Aloe Vera

Aloe vera köksüz bir bitkidir ve yapraklarının içerisinde özel bir jel bulunur. Bu jel hem saç ve cilt problemlerine iyi gelir, hem de kilo vermeye yardımcı olur ve sindirim sistemini iyileştirir. Antioksidanlar sayesinde vücudu temizler, metabolizmayı hızlandırır ve vitaminler ile bedenimize destek olur.

Tarçın

Tarçın en ünlü baharatlardan birisi ve tatlı, güçlü bir aroması var. Tarçının en önemli özelliği ise metabolizmayı hızlandırması ve aynı zamanda kan şekerini kontrol altına alması. Kan şekerinin düşürülmesi, kötü kolesterolün azaltılması ve trigliserit düzeyinin düşürülmesi konusunda da rol oynamaktadır. Özellikle diyabet hastaları onu kullanabilirler. Glukoz metabolizmasını hızlandıran tarçın, kan şekerinin daha kolay yönetilmesini sağlamaktadır.

Sarımsak

Sarımsağın büyülü iyileştirici özellikleri onun bilhassa kardiyovasküler rahatsızlıklar, bağışıklık sistemi ve kanser gibi rahatsızlıklara karşı etkili olmasını sağlar. Son araştırmalar onun bel bölgesindeki yağlardan kurtulmakta da oldukça etkili olduğunu gösteriyorlar. İçeriğindeki allicin sayesinde açlığı da bastırır ve aynı zamanda metabolizmayı hızlandırır.

Arnavut Biberi

Arnavut biberi kapsaisin açısından çok zengindir ve bu madde ona acılık verir. Termojenik bir madde olan kapsaisin, yağların yakılma sürecini hızlandırmakta, yağ dokularını parçalamakta ve kalori alımını azaltmaktadır. Kandaki yağ düzeylerini de düşürdüğü bilinmektedir.

Karabiber

Karabiber de bir biber çeşididir ve içerisinde piperine maddesi bulunur. Ona tadını veren şey budur ve bu madde yağ hücrelerinin üretimine engel olur, bu da kilo vermeyi kolaylaştırır. Arnavut biberi ile kombine ederek yağ yakımı sürecini oldukça hızlandırabilirsiniz.

Zencefil

Zencefilin metabolizma hızını %20’lere kadar arttırabildiği, bu sayede kalori yakımını hızlandırdığı bilinmektedir. Onu parçalar halinde yemeklerinizde kullanarak obezite ile de mücadele edebilirsiniz. Ayrıca pek çok rahatsızlıkta da bir ilaç olarak değerlendirilmektedir. Antioksidan ve anti-inflamatuvar özellikleri, bağırsakların rahatlatılmasına yardımcı olmaktadır.

Zencefilin iştahı bastıran yanları diğer besinleri daha az tüketmenize yardımcı olacaktır.

Karahindiba

Karahindiba çiçeği hem güzel görünür hem de tüketilebilir. Besinlerle dolu olan bitki, sindirim sürecini yavaşlatmakta, daha uzun süre tok kalmanızı sağlamakta ve böylece sık sık yemenize engel olmaktadır. Lifler, antioksidanlar, mineraller ve K1 vitaminleri bakımından zengin olan karahindiba, beta-karoten içeriği sayesinde serbest radikaller ile savaşır ve karaciğerinizi korur.

Zerdeçal

Zerdeçal yüzyıllar boyunca bir ilaç olarak kullanılmıştır. Ona parlak rengini veren curcumin maddesi, yağ yakımından sorumludur. Ayrıca kötü kolesterolü düşürmekte, inflamasyonları engellemektedir.

Biberiye

Biberiye ülkemizde bilinen bitkilerden birisidir ve genelde yemeklerde kullanılmaktadır. Lipase enzimi bakımından zengin olan bitki, yağ moleküllerinin parçalanmasına katkı sağlar. Ayrıca lifli olduğu için yağ emilimine engel olur ve daha uzun süre tok kalmanızı sağlar.

Hardal Tohumu

Hardal bitkisinin siyah veya beyaz tohumları, genelde baharat ve süs olarak kullanılırlar ancak düşük kalorili olan bu tohumlar, B12, folat, tiamin ve niasin bakımından çok zenginlerdir. Ayrıca omega-3 yağ asitlerini de bol miktarda barındırdıkları için kötü kolesterolün azalmasını sağlarlar.

Dereotu Tohumu

Dereotu tohumları dereotu bitkisinden elde edilirler ve baharat yahut tıbbi amaçlarla kullanılabilirler. Kendine has tadı ve sindirimi iyileştiren yapısı onu iyi bir destek haline getirir. Ayrıca antioksidanlar, lifler, vitaminler ve mineraller bakımından da zengindir.

Kişniş Tohumu

Kişniş tohumu genelde asya ülkelerinde bol kullanılır ve antioksidanlar, sağlıklı yağlar, mineraller bakımından zengindir.

Özellikle bakır, potasyum, çinko, kalsiyum ve magnezyum almanıza yardımcı olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir