Bir karıncanın olduğu yerde binlercesi daha vardır. Bu durum dışarıda piknik yaparken pek rahatsız etmez ancak evinizde karınca işgali ortaya çıkmaya başladığında, bu problemden hızlıca kurtulmanız gerekir.

Karıncalar ve kolonilerinden kurtulmak için evde yapabileceğiniz çok şey var ve bunlardan bazıları kimyasal ve zehirler kullanmadan çözüm bulmanızı sağlayan doğal karınca ilacı durumundalar.

Onları doğal yoldan savuşturmak için bazı iyi yöntemler aşağıda.

Karıncaları Ortadan Kaldırmak İçin 20 Doğal Yöntem

Aktif Toprak – Kizelgur – Silikon Dioksit

Aktif toprak bir silistir. Diatom adı verilen su organizmalarının fosilleşmiş artıklarından oluşur.

Aktif toprak bir zehir değildir. İskeletlerinde bulunan yağları emerek karınca ve diğer böcekleri öldürür ve kurutur. Tahriş edici olduğundan onu koklamaktan ve cildinize değdirmekten kaçının.

İnternet üzerinden satın alabilirsiniz. Karınca öldürücü olarak kullanmak için karınca gördüğünüz yerlere tozundan biraz serpin.

Camsil ve Sıvı Deterjan

Camsil spreylerini sıvı deterjan veya bulaşık deterjanı ile karıştırarak karıncaların evinize girmelerine engel olabilirsiniz. Bu karışım onların bıraktığı kokulu feromonların silinmesini sağlar.

Maddeleri karıştırdıktan sonra karıncaların çıkıyor göründükleri bölgelere biraz sıkın. Spreyledikten sonra silin ve birazcık artık bırakın.

Bu reçeteyi destekleyecek bir çalışma yok ancak anlatılanlar karıncayı uzakta tutmaya yettiğini gösteriyorlar.

El Sabunu

Eğer kokulu camsil kullanmak sizi rahatsız ediyorsa, el sabunu kullanmak da karıncaların ortadan kaldırılmasını sağlayabilir. Sabunlu su karınca feromonlarının kokusunun ortadan kaldırılmasını sağlar. Onu karınca izleri ve eve giriş noktaları üzerinde kullanabilirsiniz.

Karıncalar takip edecekleri bir feromon olmadığında birbirleri ile iletişim kuramazlar.

Biber

Karıncalar biberin kokusunu rahatsız edici bulurlar ve bu nedenle onları kovmak için kırmızı biber kullanabilirsiniz.

Bu yöntem tamamen doğal ve güvenlidir. Anlatılanlar dolap ve mobilyaların arkasına biber sürmenin karıncaları uzakta tutabildiğini gösteriyorlar.

Nane

Nane karınca ve sivrisinek gibi diğer böcekleri kovmakta çok etkili olan doğal bir böcek kovucudur.

Nane öz yağının 10-20 damlasını 2 bardak suya damlatın ve bu karışımı evinizdeki dolaplara ve pencerelere sıkıp kurumasını bekleyin.

Pek çok öz yağ gibi, nane yağını da evcil hayvanlardan, özellikle de maruz kalırlarsa çok hasta olabilecek kedilerden uzak tutun.

Bunları aktarlardan bulmak mümkün.

Çay Ağacı Yağı

Çay ağacı yağı karıncaları kovalar ve öldürür. 5-10 damlasını 2 bardak suya katın ve sprey olarak kullanın. Ayrıca pamuğu da bu karışıma batırabilir ve karınca gördüğünüz noktalara bırakabilirsiniz.

Eğer koku çok güçlü gelirse, karışıma biraz nane yağı ve su da katabilirsiniz.

Pek çok öz yağda olduğu gibi bunu da özellikle çok hasta olabilecek kedilerden ve diğer evcil hayvanlardan uzak tutun.

Aktarlardan satın alabilirsiniz.

Limon Okaliptüs Yağı

Limon okaliptüs ağacından elde edilen yağ başka bir böcek kovucudur. İçerisinde citronella bulunur ve bu madde sivrisinek gibi şeyleri uzakta tutmak için mumlarda kullanılır. Anlatılanlar karınca kovalamakta da etkili olduğunu gösteriyorlar.

Limon okaliptüs yağını tüketmeyin. Onu çocuklardan ve evcil hayvanlardan uzakta tutun.

Kullanmak için seyreltilmemiş yağı bir pamuğa emdirin ve karıncaları gördüğünüz yerlere bırakın. Haftalık olarak değiştirin.

Limon okaliptüs yağını aktarlarda bulabilirsiniz.

Limon Okaliptüs Yağı (OLE)

OLE az önceki yağ ile aynı şey değil. OLE ağacın sakızından geliyor ve Avustralya’ya özgü. PMD adı verilen bir kimyasala sahip ve bu madde iyi bir böcek kovucu.

PMD Çevresel Koruma Ajansı tarafından bir biyolojik ilaç olarak sınıflandırılıyor ve kullanımı güvenli. Bazı insanlar onun böcekleri kovup öldürebildiğini belirtiyorlar. Ayrıca sivrisinekleri kovmak için de kullanılıyor.

Beyaz Sirke

Eğer karınca görürseniz, onları %50 su %50 beyaz sirke karışımı ile veya direkt sirke ile temizleyin.

Beyaz sirke karıncaları hem öldürür hem de kovalar. Eğer karınca probleminiz varsa sert yüzeyleri temizlemek için seyreltilmiş sirke kullanın ve yerler ile tezgahlarda da kullanabilirsiniz.

Karıncalar sirkeyi kuruduktan sonra da koklamaya devam ederler ancak bu koku pek çok insan tarafından alınmaz.

Kaynar Su

Evinizin yakınlarında karınca delikleri görürseniz, üstlerine kaynamış su dökün. Bu etkili ve hızlı bir şekilde içerideki karıncaların büyük kısmını öldürür. Karınca tepeleri küçük görünebilirler ancak altta bulunan koloni çok geniştir.

Kaynar su tüm koloniyi öldürmekte yeterli olmaz ve bu nedenle evin yakınlarında gördüğünüz tüm karınca deliklerine müdahale etmelisiniz.

Mısır Nişastası

Eğer çok sayıda karıncaya maruz kalırsanız, boğmak için mısır nişastası kullanabilirsiniz.

Karıncaların üzerine mısır nişastası serpin ve sonra su ekleyin. Kirli olacak ancak sonrasında nişastada hapsolmuş pek çok ölü karınca göreceksiniz.

Ayrıca karıncaları nişasta ile kaplayıp sonra süpürge ile çekebilirsiniz.

Ancak süpürgenin poşetini daha sonra hemen atmalısınız.

Tarçın Yaprağı Öz Yağı

Tarçın yaprağı öz yağında bulunan bileşenlerin kırmızı karıncalar dahil olmak üzere karıncaları öldürmek ve kovmak konusunda etkili olduğu görülüyor.

Anlatılanlara göre toz halinde tarçın da karıncaları kovmak konusunda etkili. Yağı bir pamuğa emdirin ve karınca gördüğünüz yere bırakın veya tarçını evin çeşitli yerlerine dökün.

Neem Yağı

Neem yağı Hindistan’a özgü olan neem ağacından elde edilir. Tam gücüyle kullanıldığı zaman bazı insanlar onun karıncaları eve sokmadığını belirtiyorlar.

Seyreltilmiş neem ve neem ekstresi içeren ürünlerin saf neem kadar etki göstermedikleri belirtiliyor.

Kahve Telvesi

Bu yöntem için ilk olarak kahve yapmanız gerekecek. Artan kahve telvelerini karıncaları kovmak için kullanabilirsiniz.

Kahve telvesini temizlenebilir yüzeylere sürün ve karıncaları çeken yerlerin yakınına serpin.

Ayrıca pencere önlerine de serpebilirsiniz. Kurudukları zaman güçleri azalır ve bu nedenle sık sık değiştirmelisiniz.

Borik Asit

Borik asit, işçi karıncaları ve kraliçelerini maruz kalmanın ardından 3 hafta içerisinde öldürdüğü kanıtlanmış bir zehir türüdür. Dış kabuklarını ve midelerini eriterek bunu gerçekleştirir.

Ancak onu evcil hayvanlar ve çocuklardan uzak tutun, kullanırken eldiven takın. En temel borik asit tariflerinde aşağıdaki talimatlar var:

 • Yarım çay kaşığı borik asit, 8 çay kaşığı şeker ve 1 bardak ılık su.
 • Şeker ve borik asiti tamamen çözünene kadar karıştırın. Bir pamuğa emdirin ve karınca gördüğünüz yerlere bırakın.
 • Ayrıca karışımı kaplarda saklayabilirsiniz. Kullanımdan sonra kapları güzelce temizleyin veya atın.

Borik asiti evde hazırlanan karınca tuzaklarında da kullanabilirsiniz. Tozunu karıncaları çekecek şurup gibi şeyler ile karıştırın. Düz, temizlenebilir bir yüzeye sürün.

Boraks (Sodyum Tetraborat)

Yaygın kanının aksine boraks ve borik asit aynı kimyasal bileşen değil. Anlatılanlara göre ikisi de karıncalardan kurtulmak için aynı düzeyde etkili.

Borik asit gibi boraks ile hazırlanmış tuzakları çocukların ve ev hayvanlarının ulaşamayacakları yerlerde tutun.

Boraks, şeker ve ılık suyla bir karışım yapın ve borik asit gibi kullanın.

Ev Bitkilerine Karınca Karşıtı Avantajlar Verin

Ev bitkilerinizi karınca saldırısına karşı kontrol edin çünkü toprak altında yuvalar olabilir. Enfekte görünen bitkilerden kurtulun.

Bitkilerin çevresine limon veya portakaldan aldığınız kabukları yerleştirerek onları karıncalardan koruyabilirsiniz.

Dışarıyı Dışarıda Bırakın

Bahçenizi temiz tutun. Evinizin dış duvarlarına ve pencerelere dokunan sarmaşık ve bitkileri kesin. Bunlar karıncaların evinize girmesini daha kolay hale getirirler.

Gıda Kaynaklarını Yok Edin

Problemi daha başlamadan ortadan kaldırmak karıncalardan kurtulmanın en iyi yolu. Bunu yapmak için onların erişebilecekleri gıda kaynakları olmadığından emin olun.

Bunun için gıdaları kapalı kap ve plastik poşetlerde saklayabilirsiniz. Karıncaların şeker, bal gibi tatlı ve nişastalı şeylere yöneldiklerini unutmayın.

Ayrıca evinizdeki gıda kırıntılarını da temizleyin. Şunları temizlemeyi unutmayın:

 • mutfağınızdaki aletlerin altları ve çevreleri
 • koltukların araları
 • çöp kutuları
 • ailenizin gıdaları yediği ve hazırladığı yerler

Evcil hayvan mamaları da karıncaları çeker. Evcil hayvanınız yemeyi bitirdiği zaman kasesini ortadan kaldırın. Kabı biraz durulayarak gıda kokusundan kurtarın.

Nasıl Girdiklerini Tespit Edin

Evdeki her bir delik ve çatlağı kapatmak imkansız olabilir ancak duvardaki çatlaklara ve yerlerdeki aralıklara özellikle dikkat edin. Bu bölgeleri kapatabilir veya ilaçlayabilirsiniz. Ayrıca pencere camlarındaki açıklıklara da dikkat edin.

Hiç Bir Şey İşe Yaramazsa Ne Yapmalı?

Eğer doğal seçenekler yeterli olmazsa, karıncaları ortadan kaldırmak için böcek ilaçları ve ticari ürünler de kullanabilirsiniz.

Böcek tuzaklarında kapalı formda böcek ilaçları vardır ve spreyler yerine tercih edilebilirler. Bu tuzaklar karıncaları kendilerine çekerler. Karıncalar ısırık alırlar ve birazını da yuvalarına getirerek diğer karıncaları öldürürler.

Karıncalar ölü karıncaları da yerler ve böylece ilacı bünyelerine alırlar. Bazı tuzaklarda borik asit veya boraks bulunuyor. Diğerlerinde ise çocuklar, evcil hayvanlar ve bazı yetişen bitkiler için tehlikeli olabilen hydramethylnon bulunabiliyor.

Doğal ve karınca kontrolüne yarayan zehirli olmayan ticari spreyler de var.

Eğer hiç bir şey işe yaramazsa, bir ilaçlama uzmanı çağırmak faydalı olabilir. En az zehirli ürünleri kullanan birisini bulmaya çalışın. Evde çocuklar, evcil hayvanlar ve solunum yolu hastalıklarına sahip olanlar gibi başka endişeler varsa onu bilgilendirin.

Karıncalar Hakkında İlginç Bilgiler

 • Dünya çapında 12.000’den fazla karınca türü var. Bunların büyük kısmı insanlar için zararsız ancak onlarla yemeğinizi paylaşmak da istemezsiniz.
 • Karıncalar bakteri taşıyabilirler ve bu nedenle hastalıkları yayabilirler. Monomorium karıncalarının pek çok insan için tehlikeli olabilecek patojenik bakteriler taşıdıları keşfedilmiş.
 • Evlerde yaygın görülen firavun karıncasının bronşial astım ve solunum yolu hastalıklarının potansiyel bir sebebi olabileceği görülmüş.
 • Kırmızı karıncalar Afrika’nın yerlisidirler ancak ABD gibi bazı ülkelere de taşınmışlardır. Bunlar ısırırlar ve tavuk gibi küçük hayvanları öldürebilirler.

Sonuç Olarak

Karıncalar ülkemizde evlerde sık sık görülebiliyorlar. Kurtulması zor olabilir ancak mümkündür.

Pek çok doğal kovucu karıncaları zaman içerisinde ortadan kaldırır. Ayrıca evi temiz tutmak da yardımcı olur.

Eğer hiç bir şey işe yaramazsa bir uzmandan yardım alabilirsiniz.