Kimyon suyu kilo vermek isteyenler için en mucize çözümleri sunan içeceklerden bir tanesi ve uzmanlar onu sabah aç karna içmenin yavaş metabolizma, kabızlık, hazımsızlık, insülin direnci gibi pek çok probleme deva olabileceğini belirtiyorlar. Hatta inatçı bel yağlarından da 20 günde sadece düzenli olarak kimyon suyu içerek kurtulabiliyorsunuz. Onun neden bu kadar etkili olduğuna kısaca bir değinelim.

Kimyon Suyu Nedir?

Kimyon suyu, kimyon tohumlarını bir gece suda bekletmeniz ile elde edebileceğiniz bir içecektir ve bu işlem sırasında su tohumların içine girer, tohumların şişmesine sebep olur. Bunun ardından tohumlardaki besinler suya geçerler ve suyun rengi kimyona benzer.

Kimyon Suyunun Kilo Vermeye Katkısı

Kalorisi Düşüktür

Bir çay kaşığı kimyon tohumunda 7 kalori bulunur. Eğer suyunu içerseniz pek bir kalori alacağınız söylenemez. Dolayısıyla alınan kalorileri yakmaya çalışma gibi bir derdiniz de olmaz.

Serbest Radikaller ile Savaşır

Çalışmalara göre kimyon tohumlarında antioksidanlar bulunur ve bunlar serbest radikaller ile savaşırlar. Ayrıca bu tohumlarda A ve C vitamini bol bulunur ve bu vitaminler antioksidan görevi de görürler. Bakır ve manganez bakımından zengin olan tohumlar, enzimlerle birlikte çalışan bu mineralleri bize temin ederler ve serbest radikaller ile savaş daha etkili hale gelir.

Obeziteye Engel Olur

Kimyon tohumları anti-inflamatuvar özellikler gösterirler. İnsan vücudu devamlı inflamasyona maruz kaldığında inflamasyon kaynaklı obezite ortaya çıkabilir ve kimyon suyu içmek bunun üstesinden gelmenize yardımcı olacaktır. Bilimadamları kimyon tohumlarının inflamasyonları hücrelerin iletişimlerini azaltarak engellediğini keşfetmiş durumdalar.

Metabolizmayı Güçlendirir

Eğer düşük metabolizma hızınız varsa, vücudunuz şeker ve yağları gerektiği gibi kullanamayacaktır. Bunun sonucunda da kilo almanız kaçınılmaz olacaktır. Kimyon suyu ise mtabolizmayı hızlandırır, vitaminler ve mineraller ile doludur ve bu sayede metabolizmanın hızlanmasına yardımcı olur. Ayrıca suyun kendisi de hücreleri aktif tutmaya yarar.

Sindirimi İyileştirir


Kimyon suyu sindirime yardımcı olur ve bağırsak hareketlerini hızlandırır. Sindirim iyileştiği zaman metabolizma hızı da artar, kilo vermek kolaylaşır. Özellikle sindirim enzimlerini uyarması ve şişkinlikleri engellemesi en iyi özellikleri arasında yer alıyor.

Kötü Kolesterolü Düşürür

Kötü kolesterol, damarlarda plaklar oluşturarak kardiyovasküler hastalıklara davetiye çıkartmaktadır. İranlı bilimadamları ise kimyonun obez kadınlardaki etkilerini araştırmışlardır. Bu kadınların başta ve 3 ay sonra lipid profilleri incelenediğinde, kötü kolesterol ve trigliseritlerin azaldığı, iyi kolesterolün yükseldiği görülmüştür. Ayrıca bel bölgesinde incelme ve vücut yağ oranında azalma görülmüştür.

İnsülin Hassasiyetini Arttırır

Kan glukoz düzeylerinde ani yükselmeler olduğunda, vücut insüline dirençli hale gelir ve bu da tip 2 diyabet, kısırlık gibi hastalıklara yol açar. Bu nedenle kan şekeri düzeylerini dengede tutmak çok önemlidir. Amerikalı bilimadaları kimyon öz yağının kan glukoz düzeylerini azaltmaya yardımcı olduğunu, insülin hassasiyetini arttırdığını ve tip 2 diyabet riskini düşürdüğünü tespit etmişlerdir.

Toksinleri Atar

Kimyon suyu toksinlerin atımına da yardımcı olmaktadır. Zira sağlıksız bir yaşam tarzı, toksin birikimine sebep olabilir ve bu da inflamasyonlara, stres düzeyinin artmasına, kabızlığa, hazımsızlığa ve kilo alımına sebep olur. Kimyon suyu vücuttaki toksin düzeylerini düşürür ve böylece kilo vermeyi kolaylaştırır.

Kimyon Suyu Nasıl Hazırlanır?

2 çay kaşığı kimyon tohumunu 1 gece boyunca 1 bardak suyun içinde bekletin. Sabah süzdükten sonra direkt içebilir yahut 10 dakika kaynatıp sonra oda sıcaklığına getirdikten sonra içebilirsiniz.
İçine misket limonu suyu, tarçın, elma sirkesi gibi ürünler ekleyerek etkisini daha da arttırabilirsiniz.

Ne Zaman İçmeli?

İlk bardağınızı sabah kalkar kalkmaz içmeli, sonraki iki bardağı ise bir tanesi öğle yemeğinden 20 dakika önce, bir tanesini de akşam yemeğinden 20 dakika önce içmelisiniz.
Verimli bir şekilde kilo verebilmek için günde 3 bardak içmeniz gerektiğini unutmayın.

Kimyon Tohumlarının Sağlığa Faydaları

• Düzenli tüketimleri sindirim problemlerini ortadan kaldırır
• Kalp problemi riskini azaltır
• Diyabet riskini azaltır
• Uykuyu iyileştirir
• Demir içerir ve anemiyi önler
• Beyin fonksiyonlarını iyileştirir
• Antioksidanlara sahiptir ve kanserle savaşır
• Vücudu serinletir
• Cilde iyi gelir

Ancak potansiyel risklerini ve yan etkilerini de gözardı etmemek gerekir:

• Mide yanması
• Karaciğer hasarı
• Düşük kan şekeri
• Adet döneminde fazla kanamalar
• İshal

Bu yan etkilerden kaçınmak için aşırı tüketim yapmadığınızdan emin olmalısınız.