Kiraz sapının faydaları nelerdir?

Kiraz sapının faydaları nelerdir?

Kirazın sapı genelde çöpe attığımız şeylerden birisidir ancak bu lezzetli meyvenin sapı, uzun yıllardır geleneksel tıp uygulamalarında kendine yer buluyor ve bu nedenle çeşitli rahatsızlıkların tedavisinde veya belirtilerin hafifletilmesinde kullanılıyor. Fakat doğrudan tüketim yerine genelde kurutulduktan sonra çayının hazırlanması yöntemi kullanılıyor ve böylece sapında bulunan faydalı maddeler çaya geçiyorlar ve onları kolayca tüketmek mümkün oluyor.

En temel özelliği idrar söktürme olan kiraz sapı, bu sayede vücutta bulunan fazla toksinlerin hızlıca dışarı çıkarılmalarına yardımcı olarak bir detoks aracı işlevi görüyor. Ayrıca kabızlığa karşı da hafif laksatif etkisi ile etkili bir çözüm olabiliyor.

Kiraz Sapının Besin Değerleri

Kiraz sapının içerisinde şu vitamin ve mineraller bulunurlar:

 • A vitamini
 • C vitamini
 • E vitamini
 • potasyum
 • magnezyum

Bu vitamin ve minerallere ek olarak bol miktarda life ve ayrıca antioksidanlara da sahiptir.

Kiraz Sapı Nasıl Tüketilmeli?

Kiraz sapının banyosu gibi çeşitli kullanım alanları olsa da genelde çayı hazırlanıyor ve böylece doğrudan tüketerek faydalarını elde etmek mümkün oluyor.

Çayını hazırlamak için ilk olarak sapları genişçe bir tepsiye yerleştirmeli, bu tepsiyi güneş almayan ama esintili, nemi düşük bir odaya yerleştirerek bir kaç gün ila bir hafta beklemelisiniz. Saplar kuruduktan sonra onları hava geçirmeyen bir kavanoza koyarak saklayabilirsiniz.

Bir litre suya bir avuç kiraz sapı çay için ideal oran oluyor. Tek yapmanız gereken bu karışımı beş dakika kadar kaynatmak ve daha sonra sapları süzüp çayı bir şişeye doldurmak veya doğrudan tüketmek. Çay dolapta üç gün kadar dayanıyor ve böylece tek seferde bir iki litre yapıp daha sonra tüketmek üzere saklayabilirsiniz.

Fakat dikkatli olmak gerekli çünkü kiraz sapı çayının günde bir bardaktan daha fazla tüketimi önerilmiyor ve ayrıca bir hafta boyunca her gün içerseniz, sonraki hafta tüketime ara vermeniz öneriliyor. Yemeklerden yarım saat önce veya iki saat sonra tüketebilirsiniz.

Kiraz Sapının Faydaları

İdrar Söktürücü Özellikleri Vardır

Kiraz sapının en dikkat çekici özelliği tüketilmesi halinde iyi bir idrar söktürücü olmasıdır. Ayrıca laksatif etki göstererek bağırsakları da etkiler. Bu sayede detoks sürecinde toksinlerden kurtulmak için tüketebilir ve toksinlerin hem idrar hem de dışkı ile atılması sürecini destekleyebilirsiniz.

Onun bu idrar söktürücü özellikleri, özellikle idrar yolu enfeksiyonlarının temizlenmesinde de etkili olmasını sağlar. Ayrıca anti-inflamatuvar özelliklere sahip olduğu için idrar yollarındaki inflamasyonları da önler. Bu süreçte böbrek taşlarının atımına da yardımcı olur.

Zayıflatır

Vücudun toksin ve zararlı maddelerden kurtulmasına yardımcı olduğu için özellikle selülitler üzerinde etkili olabilir ve kilo vermeye destek olur.

İdrar söktürücü özelliği onun ödemlerin vücuttan daha hızlı atılmalarına yardımcı olmasını sağlar ve fazla suyu tutmak yerine atabilirsiniz.

Diğer Faydaları

 • Romatizma ve artrite karşı iyi gelir
 • Kabızlık tedavisinde kullanılır
 • Kilo vermeye destek olur
 • Prostat şikayetlerine iyi gelebilir
 • Karaciğere faydalıdır
 • Kolesterolü düşürebilir
 • Yatıştırıcıdır

Potansiyel Yan Etkileri

Genel olarak yan etkilere sahip bir madde olmamasına karşın kiraz sapı çayının aşırı tüketimi çok fazla idrara çıkmaya sebep olarak su kaybetmenize neden olabilir. Bu durum su kaybının yanında kalsiyumun da fazladan atılmasına sebep olur ve bu yüzden kalsiyum eksikliği olanların ve böbrek taşı eğilimi olanların dikkatli olmaları gerekir. Ayrıca kullandığınız ilaçlar ile etkileşime girebilme ihtimaline karşın daima doktorunuzun bilgisi ile tüketmelisiniz. Kronik hastalıkları olanlar da önce doktorlarına danışarak tüketimin güvenli olduğu konusunda bilgi almalılar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir