© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Kırışıklığa iyi gelen öz yağlar

Kırışıklığa iyi gelen öz yağlar

Image Bu yazıyı 4 dakika 38 saniyede okuyabilirsiniz.

Kırışıklık tedavileri denildiğinde, sonsuz seçeneğe sahipsiniz. Krem veya hafif yaşlanma karşıtı bir nemlendirici seçebilirsiniz. Bir C vitamini serumu ya da asit bazlı jel kullanabilirsiniz. Daha doğal temelli tedaviler arıyorsanız, kendi yaşlanma karşıtı serumunuzu öz yağların yardımı ile yapabilirsiniz. Öz yağlar var olan kırışıklıkları ortadan kaldırmaz, ancak azaltmaya veya oluşumunu önlemeye yardımcı olabilir.

Bir antioksidan baz seçin

Meyve ve yeşil yapraklı sebze gibi antioksidan açısından zengin gıdaların, kronik hastalıkları önlemeye yardımcı olabileceğini artık biliyorsunuz. Bu durum, serbest radikaller üzerindeki etkilerinden kaynaklanmaktadır.

Antioksidanlar ayrıca, öz yağlar yoluyla kırışıklıklar üzerinde de etkili olabilir. Serbest radikal karşıtı aktiviteyi kontrol ederek çalışırlar ve hava kirliliği, güneş ışığı ve duman gibi günlük çevresel koşulların zararlı etkilerini önlemeye yardımcı olabilirler. Antioksidan olarak kullanabileceğiniz öz yağlardan en yararlı üçünü aşağıda bulabilirsiniz:

Biberiye öz yağı

Bu bitki hem antimikrobiyal hem de antioksidan özellikleri ile bilinir. Cilt sağlığı söz konusu olduğunda, biberiyenin doğal oksidatif savunması, serbest radikallerin hasara neden olmasını önleyebilir. Bir 2014 çalışmasında, 10 mg biberiye öz yağının kullanıldığı formül ile, 7 gün içinde önemli sonuçlar elde edilmiştir. Biberiye, kan dolaşımını artırarak ve genel inflamasyonu azaltarak cildinize faydalı olabilir. Faydasının çoğu, yapraklardan alınan alkol ekstreleri ile ilgilidir.

Limon öz yağı

Bu güçlü antioksidan C vitamini açısından yüksektir ve genellikle reçetesiz anti-aging ürünlerinde bulunur. 1999 çalışmasına göre, limon öz yağının cildin yüzeyindeki oksidatif hasarı azalttığı tespit edilmiştir. Yaşlanma karşıtı potansiyelinin yanı sıra, limon ayrıca cildinizi güneşten korur.

Misk adaçayı öz yağı

Adaçayı, yaprak dökmeyen bir çalı türüdür. Geleneksel adaçayının bir kuzeni olan misk adaçayı, tıbbi kullanımı ile farklıdır. Bu bitkinin tadı ve kokusu daha tatlıdır. 2004 tarihli bir çalışmaya göre misk adaçayı öz yağı, DNA hasarını önlemeye yardımcı olabilecek antioksidan özelliklere sahiptir. Ayrıca, ciltte kullanıldığında anti-aging faydası ve antimikrobiyal etkileri vardır.

Havuç tohumu öz yağı

Bu kök sebzenin tohumlarının gizli özellikleri bulunmaktadır. Örneğin, havuç tohumu geçmişte bir kas gevşetici ve kan şekeri düşürücü ilaç olarak kullanılmıştır. Sıçanlardaki etkileri üzerine yapılan bir çalışma, havuç tohumu öz yağının, karaciğer koruyucu özelliklere sahip olduğunu bulmuştur. 2012 çalışmasının yazarları da yağdaki antioksidatif aktivitelere dikkat çekmiştir.

Pürüzsüzleştirmek, nemlendirmek ve gençleştirmek için bir öz yağ seçin

İnce çizgiler ve kırışıklıklar söz konusu olduğunda nemlendirme, öz yağların sunabileceği en önemli faydalardan biridir. Nem, suyu cildinizde tutmaya yardımcı olur. Yaşlandıkça, doğal nem seviyeleriniz düşmeye eğilimlidir. Düzgün şekilde nemlendirilmiş cilt, genel cilt sağlığınızı iyileştirmeye yardımcı olabilir.

Cildiniz uygun bir nem dengesine sahip olduğunda, zamanla daha pürüzsüz hale gelmelidir. Cildinizi nemlendirmek ayrıca cilt hücresi döngüsünü artırabilir ve bu da kırışıklıkların görünümünü azaltmaya yardımcı olabilir.

Gül öz yağı

Gül dünyanın en popüler çiçeğidir. Bazı türleri de tıbbi olarak kullanılmaktadır. Bir 2011 çalışmasına göre, Damask gülü ekstrelerinin potansiyel antioksidan ve antibakteriyel özellikleri vardır. Bu öz yağ, cildin donuklaşmasının önlenmesinde önemli bir süreç olan cilt hücresi döngüsünde ve yenilenmesinde özellikle yararlı olabilir. Gül öz yağının ayrıca antienflamatuvar etkileri vardır. Yani, kızarıklığın azaltılmasına yardımcı olabilir.

Sandal ağacı öz yağı

Sandal ağacı öz yağı, antienflamatuvar etkileri ile uzun zamandır bilinmektedir ve ilgili cilt hastalıkları için kullanılmıştır ve nemlendirici özelliklere de sahiptir. Yani cildinizin su dengesini korumaya yardımcı olur. Ayrıca, dolgu maddesi olarak hareket ederek kırışıklıkların görünümünü de azaltabilir. Sandal ağacının büzücü etkileri, cildin nemlenmesini ve ölü cilt hücresi oluşumunu engellemeye yardımcı olan cilt hücresi döngüsünü de destekleyebilir.

Sardunya öz yağı

Sardunya özleri, ilaç olarak kullanmak amacıyla incelenmiştir. Bunun nedeni, sardunyanın doğal antienflamatuvar etkilerinin sinüzit ve bronşitin tedavisinde yararlı olabileceğidir. Sardunya, akneli kişilerde potansiyel olarak nem dengesi ve cilt hücresi yenilenmesi için de çalışılmıştır ve işe yarayacağı kanıtlanmıştır.

Ylang ylang öz yağı

Ylang ylang yaygın olarak bilinen bir bitki olmayabilir, ancak parfüm endüstrisinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Ylang ylang ayrıca yaşlanma karşıtı özellikler için incelenmektedir. 2015 araştırmasına göre, bitkinin yağları, cildin yenilenmesine yardımcı olabilecek antioksidanlar içerir.

Araştırmacılar, özellikle ylang ylang öz yağının cildin proteinlerine ve lipitlerine verilen zararı gidermeye yardımcı olma yeteneğini incelemiş ve bu antioksidanların önemli serbest radikal süpürücü aktivite sergilediğini bulmuştur. Bu potansiyelden dolayı, her gün daha fazla kozmetik şirketi anti-aging ürünlerine ylang ylang ekliyor.

Ölmez çiçek öz yağı (Helichrysum)

Helichrysum, Asya ve Afrika’ya özgü aromatik bir çiçektir. Ölmez çiçek öz yağı, iltihabı azaltma ve cildi yenileme özelliklerine sahip olabilir. 2014 yılında ameliyat geçiren kişilerde yapılan bir çalışmada, çiçeğin hem antienflamatuvar hem de antiseptik özelliklere sahip olduğu bulunmuştur. Bununla birlikte, güvenliğini ve etkinliğini belirlemek için daha fazla klinik çalışmaya ihtiyaç vardır.

Neroli öz yağı

Neroli öz yağı, acı portakal ağacının çiçeklerinden yapılır. Ulusal Tamamlayıcı ve Bütünleştirici Sağlık Merkezi’ne (NCCIH) göre, acı portakal öz yağı çeşitli cilt rahatsızlıklarına yardımcı olabilir. Öncelik, ayak ve kasık mantarı gibi mantar enfeksiyonları ile savaşır. Kırışıklık tedavisi için, neroli öz yağı cildin elastikiyetini yeniden inşa etmeye yardımcı olabilir. Ayrıca yeni cilt hücrelerinin üretilmesine de destek verir.

Jojoba öz yağı

Tohumlarının mumsu dokusuyla bilinen jojoba bitkisi, ilk kez doğal ilaç tedavisi olarak keşfedildiğinden beri çeşitli cilt rahatsızlıkları için kullanılmıştır. Zengin tohumları bol miktarda, öz yağa aktarılabilen nem içerir. Cilt düzgün şekilde nemlendirildiğinde, kırışıklıkların görünümü azalır.

Nar öz yağı

Nar, son yıllarda bir gıda maddesi olarak popüler olmuştur ve ayrıca birçok sağlık yararı vardır. Bir 2014 çalışmasına göre, nar öz yağı serbest radikallere yol açan oksidatif stresi azaltma potansiyeline sahiptir. Ayrıca inflamasyonu, foto-aging (güneş lekeleri) ve cilt kanseri hücrelerini azaltmaya da yardımcı olabilir.

Buhur öz yağı

Orta Doğu ve Hindistan’da sıkça kullanılan buhur, şu anda dünya çapında en bilinen öz yağlardan biridir. 2003 yılında araştırmacılar, buhur öz yağının güneş lekelerinin görünümünü azaltmaya veya engellemeye yardımcı olabileceğini bulmuşlardır. Cilt tonunu geliştirirken kırışıklıkların görünümünü de azaltır. Yağ ayrıca yeni cilt hücreleri oluşturmaya da yardımcı olabilir.

Taşıyıcı yağınızı seçin ve karıştırın

E vitamini, argan yağı, avokado öz yağı, badem öz yağı, kayısı öz yağı ve üzüm çekirdeği öz yağı ile seçtiğiniz öz yağlardan birini ya da birkaçını seyreltmeniz gerekir. Temel kural, 5 ml taşıyıcı yağa, 5 ila 10 damla öz yağ damlatmaktır.

Hazırladığınız serumu cildinize sürmeden önce, mutlaka bir noktasında denemelisiniz ve 24 saat beklemelisiniz. Eğer herhangi bir tahriş ve kızarıklık olmadıysa, kullanmaya devam edebilirsiniz. Haftada iki gün temiz cildinize uygulayabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir