Pandemiyle birlikte spor salonlarının uzun süre kapalı kalmış olması, evde kendi kendimize egzersiz programı hazırlayıp fitness hedeflerimize ulaşmamızın ne kadar gerekli olduğunu bize gösterdi.

Evde yapacağınız egzersizlerde kardiyo makineleri ya da büyük ağırlıklar kullanmanız mümkün olmayabilir. Ancak sağlıklı ve aktif kalmak için yapabileceğiniz pek çok şey ve kullanabileceğiniz pek çok ekipman bulunuyor.

Kışın her ihtimale karşı spordan vazgeçmek istemiyorsanız ve evde işinize yarayabilecek ekipmanları şimdiden hazır bulundurmak istiyorsanız, yapmak istediğiniz egzersizleri ve bunların hangi aletleri gerektirdiğini araştırmanız iyi olacaktır.

Üstelik evde egzersiz yapmak için mutlaka pahalı ekipmanlar almanıza gerek yok. Direnç bandı, bilek ağırlığı, serbest ağırlık, foam roller, yoga matı ve kettlebell gibi ekipmanlar ile fitness seviyenizi korumanız ve hatta geliştirmeniz mümkün.

Fitness seviyeniz ya da hedefiniz ne olursa olsun, sahip olacağınız basit ekipmanları evde yapacağınız egzersizlerde kullanabilirsiniz. İster kalori yakmak, ister kilo vermek, isterseniz de güç antrenmanları ile kas inşa etmek isteyin, tüm bu istediklerinizi sizler için seçtiğimiz 10 ekipmanla başarabileceksiniz.

1. Kapı ve koridor barı

Vücut ağırlığınızla yapacağınız egzersizlerde kapı ve koridorda kullanabileceğiniz barlar oldukça işinize yarayacaktır. Bu barlar sayesinde yalnızca vücut ağırlığınızı kullanarak vücudunuzu güçlendirebileceksiniz. Kapı ve koridor barı arayışındaysanız, Avessa’nın çelik malzemeden üretilmiş 80-130 cm arası ayarlanabilir kapı ve koridor barına göz atabilirsiniz. Normalde barfiks çekme aparatı olarak kullanılan bu barı şınav çekmek ya da direnç bandı bağlamak gibi amaçlarla da kullanabilirsiniz.

Avessa 80-130 cm Kapı ve Koridor Barı


2. Direnç bandı

Evde yapılan egzersizlerin vazgeçilmezlerinin başında direnç bantları geliyor. Direnç bantlarını istediğiniz yere taşıyabilir ve farklı dirençlere sahip olmaları sayesinde farklı seviyeler için kullanabilirsiniz. Üstelik bu bantları kollarınız, karın kaslarınız ve bacaklarınız için kullanmanız mümkün. Delta’nın 3’lü direnç bantları hafif, orta ve sert olmak üzere 3 farklı direnç seviyesine sahip. Ev egzersizlerinizde sıkça kullanacağınız bu bantlar, almanız gereken en önemli ekipmanların başında geliyor.

Delta 3’lü Aerobik Bandı 


3. Dambıl seti

Amacınız kas inşa etmekse dambıl kullanarak bunu başarabilirsiniz. Dambılları muhafaza etmek kolaydır ve bunları çeşitli amaçlarla kullanmak mümkündür. Evinize alacağınız bir çift dambılla hem kol hem de bacaklarınızı güçlendirecek çeşitli egzersizler yapabilirsiniz. Avessa’nın 3 kg’lık iki adet dambıldan oluşan seti, evde ağırlık çalışmak isteyenler için oldukça kullanışlı ve uygun fiyatlı bir set. Bu set ile ister kol kaslarınızı çalıştırabilir isterseniz de squat gibi bacak egzersizleri yaparken bacaklarınızı güçlendirebilirsiniz.

Avessa 3 kg Plastik Dambıl Set


4. Kettlebell

Kettlebell ya da çaydanlık tipi ağırlık, evde yapacağınız güç antrenmanlarının vazgeçilmezlerinden olacaktır. Kettlebell’i özellikle alt vücudunuzu güçlendirmek ve kalçalarınızı şekillendirmek için kullanabilirsiniz. Avessa’nın 12 kg’lık kettlebell ağırlığını bacak egzersizlerinizde rahatlıkla kullanabilirsiniz. Bu ağırlığın dayanıklılığı arttıran kalıbı ile ağırlık egzersizlerinizi kolayca ve etkili bir şekilde yapabileceksiniz.

Avessa 12 Kg Kettlebell 


5. Foam roller

Foam roller aslında egzersiz sırasında değil, öncesinde ve sonrasında kullanılan bir ekipman olsa da ev egzersizlerinizde oldukça gereklidir. Bu ekipman ile kaslarınızdaki gerginliği ve ağrıyı rahatlatabilir ve eklemlerinizin hareket genişliğini arttırabilirsiniz. Delta foam roller, dayanıklı bir yapıya sahiptir ve egzersiz öncesi ve sonrası kaslarınıza masaj yapmanız için idealdir. Aşınmaya ve yıpranmaya karşı dayanıklı olan bu foam roller’ın sırtınızda ve bacaklarınızda büyük bir rahatlama sağladığını göreceksiniz.

Delta Unisex Tırtıklı Foam Roller


6. Pilates minderi

Pilates ve yoga gibi egzersizler yaparken pilates minderine çok ihtiyacınız olduğunu göreceksiniz. Hatta esneme yaparken ve karın kaslarınızı çalıştırırken de bu ekipmandan yaralanabileceksiniz. Rahat ve dayanıklı bir pilates minderi ile tüm hareketleri konforlu bir şekilde yapabileceksiniz. Delta’nın pilates minderi ve yoga matı olarak kullanılan bu ürününün kalınlığı 15 mm olduğu için oldukça yumuşaktır ve tüm egzersizlerinizi rahatça yapabilmenize imkan tanımaktadır. Alt tarafı tırtıklı yapıda olan bu minder ile hareketleriniz sırasında kayma derdiniz olmayacak.

Delta Ds 4460 Pilates Minderi & Yoga Mat


7. Mekik sehpası

Mekik sehpasını kas geliştirme egzersizlerinizde kullanabilirsiniz. Göğüs, karın, bacak, sırt ve kol kaslarınızı çalıştırabileceğiniz mekik sehpasında fitness seviyelerinize uygun ağırlıklar kullanarak kendinizi geliştirebilirsiniz. Avessa’nın üç açılı mekik sehpasını evde kullanmak için idealdir. Dayanıklılığın ve kullanım konforunun ön planda tutulduğu bu mekik sehpasını vücudunuzun farklı bölümlerini geliştirmek için kullanabileceksiniz.

Avessa JL-2006 Üç Açılı Mekik Sehpası


8. Bilek ağırlıkları

Egzersizlerinize ekleyeceğiniz birkaç kiloluk bilek ağırlıklarının ne kadar büyük farklar yaratabileceğini görünce şaşıracaksınız. Vücut ağırlığınızla yapabileceğiniz egzersizlerde, pilateste ya da yogada kendinizi zorlamak istiyorsanız, bilek ağırlıklarına şans vermelisiniz. Delta bilek ağırlıkları, cırtlı yapısı sayesinde el ve ayak bileklerine rahatlıkla takılabilmektedir. Egzersizleriniz sırasında takacağınız bu ağırlıklarla gücünüzün ne kadar arttığını görünce egzersiz rutinlerinizi ağırlıksız yapmak istemeyeceksiniz.

Delta Elite Dura


9. Pilates topu

Pilates topu, stabilite egzersizler için mükemmel bir ekipmandır. Pilates topu ile karın kaslarınızı, üst vücudunuzu ve alt vücudunuzu çalıştırabilir ve hatta kardiyo bile yapabilirsiniz. Delta Elite pilates topu, çeşitli boyutlara sahip olduğu için ihtiyacınız olan ürünü rahatlıkla seçebilirsiniz. Isınma ve rehabilitasyon gibi amaçlarla kullanabileceğinizi bu pilates topunu diğer egzersizleriniz sırasında da kullanabilirsiniz.

Delta Elite Ds Pilates Egzersiz Topu


10. Pilates seti

Evde pilates yapmayı düşünüyor, ancak ekipmanları ayrı ayrı almak istemiyorsanız, çeşitli ekipmanlardan oluşan pilates setlerine şans verebilirsiniz. Avessa’nın hazırladığı pilates seti pilates minderi, iki adet dambıl ve bir de atlama ipinde oluşuyor. 4 mm kalınlığa sahip pilates matını zeminde yapacağınız hareketler sırasında rahatça kullanabileceksiniz. Kaslarınızı çalıştırmak istediğiniz zamanlarda ise 1 kilogramlık dambıllar işinize yarayacaktır. Kalori yakmak ve ter atmak istediğiniz zaman ise atlama ipini kullanabileceksiniz.

Avessa Deluxe Pilates Seti